İngilizce Öğrenmek İçin Yabancı Dizi, Film Nasıl İzlenmeli ?

ingilizce-ogrenmek-icin-yabanci-dizi-film-nasil-izlenmeliWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise İngilizce dizi, film nasıl izlenmeli ile ilgili olacak.

Hepimizin hayatta başarmak istediği şeyler vardır. Bunlar bizim hedeflerimiz, hayat amaçlarımız. Zaten hayat amacımız olmazsa kendimizi boşlukta hissederiz.

Bu nedenle hepimiz hayatımızda bir amaç edinmeli ve ona ulaşmak için çaba sarf etmeliyiz. Benim en büyük amaçlarımdan biri İngilizce öğrenebilmek.

Özellikle hayatımın son dönemlerinde İngilizce öğrenmek için çok çaba göstermeye başladım. Şimdilik kelime bilgim iyi sayılır. Çeviri de biraz var.

Ancak iş konuşmaya gelince kem küm ediyorum 😀 Bunu geliştirmek ve İngilizce’ de kelime kurmak üzerine çalışmalarım devam ediyor. Umuyorum ilerleyen dönemde İngilizce bilgim giderek artacak.

İngilizce öğrenebilmek için neler yapıyorsun derseniz; İngilizce oyunlar oynamaya çalışıyorum, bilmediğim yeni kelimeler öğrenmeye ve çeviri de kendimi geliştirmek için yine İngilizce videolar izliyorum.

Ancak belki de geç öğrenmemin belki de tam öğrenemiyor olmamın nedeni bu söylediklerimi düzenli yapmıyorum. Bu nedenle İngilizce çalışırken bunları belirli bir düzene koymalıyız.

Öyle kafamıza göre çalışmamalıyız. Örneğin günde 30dk ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Her gün yalnızca 30dk çalışın. Bunu zamanla şevkiniz arttıkta arttırabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Nasıl İzlenmeli ?

Ben mesela düzene koyabilmek için İngilizce dizi izlemeye karar verdim. İngilizce diziler ortalama 45 dakika. Yani günde 1 bölüm İngilizce dizim izleyeceğim derseniz kendinize kafanızdaki hedef daha net olur.

Diğer türlü ne kadar çalışacağım, nereye çalışacağım, ne çalışacağımların arasında zaten çalışma şevkiniz kaçacaktır. En iyi yolun İngilizce dizi, film seyretmek olduğunu düşündüm.

Ancak tabi ki burada önemli bir nokta var. Tamam İngilizce dizi seyredelim de nasıl ve neye göre seyredeceğiz ? Yani benim sevdiğim bir film veya dizi herkesin zevkine uymaz değil mi ?

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Kedimi Dışarı Çıkarsam Kaçar mı ?

Öncelikle arkadaşlar araştırmalarım ve düşüncelerim sonunda vardığım sonuç; İngilizce diziyi hem orjinal İngilizce hemde İngilizce alt yazılı olarak izlemek en iyisi.

Yani İngilizce diziyi Türkçe dublajlı izlemenin fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Veya İngilizce diziyi tamamen alt yazısı olarak izlemenin de aynı şekilde etkili olacağını sanmıyorum.

Bu nedenle İngilizce orjinal seslendirme ile ve İngilizce alt yazı ile izlemeliyiz. Buraya kadar umarım hem fikirizdir. 🙂 Daha sonrasında önemli bir etken kesinlikle sevdiğiniz bir diziyi izlemeniz. Ve bir dizi izlemeniz.

Yani İngilizce film izlemeyi çok önermiyorum. Çünkü 1-2 saat sonunda bitiyor. Ancak bir diziye başlarsanız ve özellikle de sevdiğiniz bir dizi olursa aylarca kendinizi kaptıracaksınız ve buda İngilizcenizi epey geliştirecek diye düşünüyorum.

Ben biraz İngilizce dizileri araştırdım. Ve Lost dizisini izlemeye karar verdim. Hem epey uzun bir dizi hemde oldukça ilgimi çekti. Tabi ki burada izleyeceğiniz diziyi sevmeniz önemli ancak bir de İngilizce dizilerin seviyeleri oluyor.

Yani bazı dizilerde daha basit, anlaşılır diller ile konuşmalar varken, bazılarında ise oldukça ileri düzey ve konuşmaların çok hızlı aktığı oluyor.

Bu nedenle başlangıç veya orta düzey İngilizce seviyesindeyseniz buna göre seçim yapmanız önemli. Aksi halde ileri düzey bir dizi seçerseniz daha en baştan sizi çok zorlayıp, hevesinizi kırabilir.

Peki hangi dizi hangi seviyede derseniz İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Dizi Tavsiyeleri makalemizde bazı dizilerin seviyelerini vermiştik. İlgili makalemize göz atarak hangi diziyi izleyebileceğinizi seçebilirsiniz.

Eğer makalemizde izlemek istediğiniz dizinin seviyesini bulamazsanız tabi ki Google üzerinden araştırma yaparak ilgili dizinin sizin için uygun olup olmadığını da öğrenme şansınız var.

Peki iyi güzel ama İngilizce altyazılı diziyi nereden seyredeceğiz ? dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlar internette pek çok film sitesi var.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ziraat Atm 5 Tl Alıyor mu ? Ziraat Atm 5 Tl Yatırma

Ancak çoğunda ya oynatıcı sıkıntılı, ya dizinin 1 bölümü var 1 bölümü yok yada farklı sorunları var. Ben biraz araştırma yaptım ve bir site buldum.

Hem neredeyse tüm İngilizce diziler altyazı olarak ekli hemde sitenin zaten asıl amacı İngilizce öğretmek. Yani bir film sitesi değil. Bahsettiğim site Speechyard arkadaşlar.

Belki de bazılarınız zaten bu adresi biliyordur. Ancak bilmeyen arkadaşlarımız için oldukça faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Speechyard sitesinde hem belirttiğimiz gibi İngilizce altyazılı dizi izleyebilirsiniz hemde diğer İngilizce öğretici araçlarından faydalanabilirsiniz.

speechyard-nasil-kullanilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskiden bu kaynaklar yoktu ve insanlar bir yerlerden dizileri ve altyazıları bilgisayarlarına indirip video playerlarına atıp o şekilde izliyorlardı.

Bana sorarsanız zahmetli bir iş. Ve bu teknoloji de ve Speechyard gibi oldukça faydalı gelişmiş siteler ve araçlar varken bilgisayara indirip, altyazıları bulup o şekilde ilerlemek daha zor olacaktır.

Ben de İngilizce öğrenmek, geliştirmek isteyen biri olarak herkese bu yolda başarılar dilerim.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*