İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Dizi Tavsiyeleri

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Hayat kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise İngilizce geliştirmek için dizi tavsiyesi üzerine olacak.

Arkadaşlar bildiğiniz üzere İngilizce dünyada en yaygın kullanılan dildir gibi gereksiz bir bilgi vermeyeceğim çünkü şuan bu makaleyi okuyan herkes bunu zaten biliyor 🙂 İster Kanada ya ister Japonya ya ister Hindistan a isterseniz de Brezilya ya gidin dünyanın her yerinde İngilizce bilen insan bulmak oldukça kolay.

Ve işte tamda bu yüzden İngilizce bilmek çok önemli bir şey. İş veya seyahat için dünyanın her yerine gidebilir ve yabancılık çekmeden yaşayabilirsiniz. Bunun yanında tabi ki İngilizce bilmek kişisel gelişim için de yine oldukça büyük bir şeydir. Ve yine bunların dışında İngilizce konuşabilmek insana hava katar. Düşünün kalabalık bir yerde bir turist yol soruyor ve siz tüm cahillerin içinde “yes sir” diyerek turiste adeta can yoldaşı oluyorsunuz ve sevdiğiniz kız size adeta vuruluyor 😀

Sonlara doğru biraz abartmış olabilirim ama gerçekten İngilizce bilmek neredeyse o denli havalı bir şey. Ancak anlatırken kolay da İngilizce öğrenmeye başlamak kısmına gelince hepimiz sanki yüz yıldır İngilizce çalışmış gibi yorgun hissediyoruz. Arkadaşlar bunun en temel nedeni bence İngilizceye yanlış çalışıyoruz. Yani Grammer di Vocabulary idi vs derken bir bakıyoruz neredeyse hiç bir şey öğrenmemişiz.

İngilizce Öğreten Diziler

İşte bu yüzden bende dahil hepimiz çalışma stilimizi değiştirmeliyiz diye düşünüyorum. Mesela ben çok fazla kelime öğrenme üzerine çalıştım ve gerçekten ciddi anlamda kelime bilgim var. Ancak basit cümleler dışında kendi kendime bile cümle kurmakta zorlanıyorum. Hele ki dışarıda turist in biri çevirse bir şey sorsa utançtan başımı yere eğerim 😀 Ancak bugünden itibaren doğru çalışma şeklini bulduğumu düşünüyorum.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  YKS Ders Çalışma Programları ( YKS, TYT, AYT )

Arkadaşlar İngilizce öğrenmek için yapmamız gereken şey İngilizce yabancı dizi izlemek. Dizi izleyerek öğrenmenin çok daha etkili olacağını düşünüyorum. Tabi ki diziyi boş boş izleyerek geçmemeliyiz. Yer yer durdurarak tam olarak konuşmalarda ne demek istediğini anlayarak izlemeliyiz. Bu arada çok fazla merak edilen ve sorulan sorulardan birisine cevap vermek istiyorum. Arkadaşlar İngilizce izleyeceğiniz dizi mutlaka alt yazılı olsun ve alt yazısı da İngilizce olsun. Yani İngilizce diziyi Türkçe alt yazı ile izlemek hiç bir anlam ifade etmiyor.

İstediğiniz diziyi İngilizce alt yazı ile izlerken tam anlamadığınız yerlerde durdurun ve yazan cümleyi anlamaya çalışın. Cümle de bilmediğiniz bir kelime var ise ister defterinize ister bilgisayardaki dosyanıza anlamı ile birlikte not alın ve öğrenin. Arkadaşlar bir de hemen 1-2 günde diziyi bitirmeye çalışmayın. Bu sizi yoracak ve çalışma şevkinizi kıracaktır. Günde 1 en fazla 2 bölüm izlemenizi ve dediğim gibi anlayarak ve bilmediğiniz kelimeleri not ederek çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Buradaki önemli bir konuda İngilizce alt yazılı dizinin sevdiğiniz bir tür ve sizin seviyenizde bir dizi olması gerekiyor. Yani eğer korku filmlerinden hoşlanıyorsanız diziyi de bu türden seçin. Çalışma isteğinizi 2 kat arttıracaktır. Bir de son olarak sizlere aşağıda bir kaç dizi önerisinde bulunuyorum. Seviyelerine göre İngilizce dizileri aşağıdan seçebilirsiniz.

Not; İnternet üzerinde yaptığım araştırma da yeni başlayanlar için en çok önerilen diziler; The Office, Friends ve The Walking Dead.

İngilizce Dizi Önerileri ve Seviyeleri

İngilizce Başlangıç Seviye Yabancı Diziler

1- Arrow

2- The 100

3- The Walking Dead

4- The Following

5- The Office

İngilizce Orta Seviye Yabancı Diziler

1- Vikings

2- Hannibal

3- Supernatural

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Yaygın İngilizce Konuşma Kalıpları ve Deyimler

4- Gotham

5- The Originials

İngilizce İleri Seviye Yabancı Diziler

1- How I Met Your Mother

2- Lost

3- Breaking Bad

4- New Girl

5- Big Bang Theory

GÜNCELLEME; Yukarıdaki diziler haricinde bir kaç güzel İngilizce öğrenebileceğiniz dizi daha keşfettim. Bunlar da şu şekilde; English Extra, Friends, Rick and Morty, Mr. Robot ve Blue Mountain State.

İngilizce Konuşma Sitesi; Eğer konuşarak İngilizce öğrenmek istiyorsanız howdoyou.do diye güzel bir site buldum aklınızda bulunsun.

Önemli Not; Arkadaşlar dizinow.is diye Türkçe ve İngilizce olarak dizi izleyebileceğiniz güzel bir site buldum. Aklınızda bulunsun 🙂

GÜNCELLEME; Arkadaşlar ek olarak bir kaç faydalı İngilizce geliştirmek için site buldum. Bunları aşağıya ekliyorum.

english-e-books.net ; Her seviyede İngilizce e-kitaplar bulabileceğiniz ücretsiz bir web sitesi.

englisch-hilfen.de/en ; İngilizceye dair bölümler halinde çok güzel eğitimlerin olduğu bir web sitesi.

Ayrıca İngilizce de en çok kullanılan kalıplar dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

İngilizce En Çok Kullanılan Kalıp Cümleler

Arkadaşlar listeler bu şekilde. Bu dizilerin hepsi internet üzerinde pek çok yerde mevcut. Unutmamanız gereken en önemli şey bunları İngilizce alt yazılı izlemeniz. Ben başta olmak üzere herkese başarılar 🙂

(23.08.2018) GÜNCELLEME; Arkadaşlar speechyard.com sitesinden de ingilizce alt yazılı filmler ve kesitler izleyebileceğiniz gibi farklı ingilizce öğrenme araçlarını da kullanabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynakhttps://medium.com/turkce/i̇ngilizce-öğrenmek-için-dizi-listesi-bdeb48c09be2

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*