İnternet Hızı Nasıl Hesaplanır ?

internet-hizi-nasil-hesaplanirWebisyo‘ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün devamlı olarak kafamızı karıştıran internet hızları ile ilgili bir makale hazırladık.

Makalemizde internet hızı nasıl hesaplanır onunla ilgili bilgi vereceğiz. İşte internet hızı hesaplamanın kısaca mantığı..

İnternet Hızı Nasıl Hesaplanır ?

İnternet servis sağlayıcılar çeşitli internet paketleri sunarlar. Örneğin; 8Mbit, 16Mbit, 24Mbit, 50Mbit gibi internet paketleri mevcuttur. Ve siz bu paketlerden birini satın alacaksınız. Ancak bu paketler ile internet hızınız ne olacak tam olarak bilemiyorsunuz. Yani 16Mbit internet ile ben saniyede ne kadar indirme (download ) veya yükleme ( upload ) yapabilirim diyorsunuz.

Arkadaşlar tam olarak nasıl hesap yaparak internet hızınızı öğrenebileceğinizi anlatmadan önce belirtmemiz gereken önemli bir şey var. İnternet sağlayıcıları size bir hız sunar. Ancak bu hızı size teoride sunarlar ve iş pratiğe geldiğinde çoğu kişi sunulan hıza ulaşılamadığını görür. Bunun nedeni şudur.

Arkadaşlar servis sağlayıcılar size tüm şartlar olması gerektiği gibi ise o hızı vermeyi taahhüt eder. Yani diyelim 24Mbit internet vereceğiz diyorlar ancak internet sizin mahalleye gelene kadar pek çok noktadan geçmektedir. Bu noktaların ve mahallenizin ve hatta binanıza çekilen kablolaların dahi kalitesinin ve yapılandırılmasının size verilen internet hizmeti kalitesinde olması gerekiyor. Tabi durum da olması gerektiği gibi olmadığından yani altyapı yetersizliğinden almanız gereken hızı, hız testi sitelerinde sorguladığınızda düşük çıkıyor.

Bu bilgilendirmeleri yaptıktan sonra şimdi hep birlikte internet download ve upload hızı nasıl hesaplanır öğrenelim.

Arkadaşlar türlü türlü hesaplara girerek aklınızı karıştırmadan en sade yöntemi ile anlatmak gerekir ise diyelim ki 24Mbit internet alıyorsunuz bunu 8′ e böldüğünüzde Download hızınız çıkar. Ve ortaya çıkan Download hızını da 4’e böldüğünüzde yaklaşık Upload hızınız ortaya çıkacaktır. Yani 24Mbit internetim var ise 24/8=3 yani ben saniyede 3Mb ( Megabyte ) indirme yapabilirim. Upload hızımda saniyede yaklaşık 1Mb olacaktır. Bir örnekle daha açıklayalım. Bu seferde 50Mbit internetimiz olsun. 50Mbit internet için Download hızım yaklaşık 50/8= 6Mb ( Megabyte ) olur. Upload hızım ise yaklaşık 6/4= 1,5Mb ( Megabyte ) olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alan Adı (Domain) Ne Zaman Boşa Düşer ?

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. | WEBİSYO Y.N.P

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*