İnterneti Hızlandıran Dns Ayarı

interneti-hizlandiran-dns-ayariWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Network kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise dns değiştirerek internet hızlandırma ile ilgili olacak.

Artık ileri teknoloji çağındayız ve uzak diye bir kavram neredeyse kalmadı.

Yani dünyanın öbür ucundaki bir kişiye ulaşmak ve onunla sesli veya görüntülü konuşabilmek yalnızca bir kaç saniye sürüyor.

Teknolojik cihazlarımızla yani telefon veya bilgisayar ile istediğimiz yerdeki insana anında ulaşabiliyoruz.

Ancak tabi ki bunu yapabilmemiz için yalnızca bilgisayar veya telefon yeterli değil. 2 cihaz arasında bağlantı kurulabilmesi için bir de internet bağlantısı olması gerekiyor.

Ve sağlam yani hızlı bir internet bağlantısı ile istediğimiz kişiyle donmadan, kopmadan görüşebiliriz. Burada tabi ki dikkat edilmesi gereken kelime sağlam internet bağlantısı olmalıdır.

Aslında gelişmiş pek çok Avrupa ülkesinde ileri seviye denebilecek kadar iyi internet bağlantıları mevcut. Ve oradaki internet ücretleri de oldukça ucuz.

Ancak ülkemizde halen kaliteli internet bağlantısı için yeterli bir alt yapı mevcut değil ve buna rağmen servis sağlayıcı firmalar bir kaç mbitlik internetten bile yüzlerce lira para talep edebiliyorlar.

Durum böyle olunca da bizler çözümü kendimiz bulmaya çalışıyoruz. Ve pek çok kişinin ne yazık ki teknoloji veya bilgisayar bilgisi yani teknik bilgisi diyelim çok az olduğundan çözümü yanlış yerlerde ve yanlış şekillerde arıyorlar.

Dns Değiştirme İnternet Hızını Etkiler mi ?

dns-degistirmenin-internet-hizina-etkisi

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesela bilgisayarı yavaş olduğu için internet bağlantısının da bu nedenle yavaş olduğunu düşünenler var. Veya dns değiştirmenin interneti hızlandıracağını düşünenler de var. Veya bunlara benzer bir sürü yanlış bilinen örnek verebiliriz.

Ancak bizim bu makalede konumuz 2. belirttiğim dns değiştirmek interneti hızlandırır mı konusu. Arkadaşlar öncelikle çok kısa ve basit açıklamak gerekirse, dns değiştirmenin interneti hızlandırmak ile temelde yani doğrudan bir etkisi ve ilgisi yoktur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Network ile İlgili Bilinmesi Gerekenler ve İpuçları

Ancak dolaylı olarak internetinizi bir miktar hızlandırabilir. Peki bu nasıl oluyor ?

Eğer sizin kullandığınız internetin varsayılan dns adreslerinin çözümlenmesinde bir sıkıntı, problem var ise sizlerde bilgisayarınıza Google dnslerini veya farklı bildiğiniz iyi çalışan bir dns adreslerini girdiğiniz de artık ziyaret edeceğiniz sitelerin çözümlenmesi yani ip adreslerinin dönüştürülmesi işlemi o dns üzerinde yapılmaya başlanır.

Yani sizin varsayılan dns adresinizden daha iyi çalışan değiştirdiğiniz dns üzerinden işlemler yapılır. Bu nedenle bağlantı problemleri yaşadığınız veya yavaş olan internetiniz de bir miktar düzelme ve hızlanma olur.

Buna istinaden zaten dns lerinde sıkıntı olmayan bir bağlantıda istediğiniz kadar dns değişikliği yapın internet hızında neredeyse sıfıra yakın bir oynama olacaktır. Aşağıda bununla ilgili örneği görebilirsiniz.

Dns lerin düzgün çalıştığı bir bağlantıda dns adresleri değiştirilmeden önceki internet hızı

dns-oncesi

 

 

 

 

 

 

 

Dns lerin düzgün çalıştığı bir bağlantıda dns adresleri değiştirildikten sonraki internet hızı

dns-sonrasi

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar zaten dns adreslerinin sağlıklı çalıştığı bir bağlantıda farklı dns adresleri girerek kullanmak pek bir değişikliğe neden olmuyor. Ancak diyelim ki sık sık internette kopmalar oluyor ve dns değiştirerek bu problemi çözmek istiyorsunuz.

Öncelikle eğer bağlantı problemleriniz var ise modeminizi kapatın 15 saniye kadar bekleyip yeniden açarak tekrar test edin. Bunun dışında kablo veya bilgisayar internet yapılandırmasını kontrol edin.

Yani eğer bir ortamda 2 bilgisayar aynı internete bağlı iken birinde sürekli kopmalar oluyor diğerinde bir problem olmuyorsa burada sorun internet bağlantısında değildir.

Bu şekilde basit kontroller yaptıktan sonra eğer problem giderilmediyse internet servis sağlayıcınıza ulaşın ve problemi belirtin. Eğer onlarda çözüm sağlayamadıysa bu sefer dns değişikliği yaparak çözüm olup olmayacağını test edebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İpv4 ve İpv6 Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Peki güvenilir dns adresleri hangileridir ve bilgisayarda dns adresi nasıl değiştirilir ? Arkadaşlar öncelikle pek çok firmanın sunduğu bir sürü dns servisi mevcut. Ancak şimdi belirteceğimiz 2 dns adresini denemeniz yeterli olacaktır.

En İyi Dns Adresleri Hangileridir ?

en-iyi-dns-servisleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlar bizim tavsiyemiz her önünüze gelen dns adresini kullanmayın. Çünkü bilinmedik adresleri kullanmak güvenliğinizi tehlikeye atacaktır. Bu nedenle bilindik firmaların, güvenilir adreslerini kullanmanızı tavsiye ederiz. O yüzden sizlere en bilindik ve güvenlik 2 dns adresi önereceğiz. Öncelikle ilk tavsiye edeceğimiz aslında pek çok kişinin zaten bildiği ve internet bağlantı sorunlarında sıkça kullandığı Google dns leridir. Google dns adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 dür. Diğer bir önereceğimiz güvenli ve sağlam dns servisi ise Cloudflare dns hizmeti olacaktır.

Yaklaşık bir kaç ay önce kullanıma açılan Cloudflare dns servisini kullananlar pek çok kişi internet hızlarında artışın ve kopma problemlerinin giderildiğini belirttiler. Cloudflare dns adresleri ise 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 dir.

Bu adresleri de öğrendiğimize göre şimdi bu adresleri bilgisayarımızda nereye yazacağız onu öğrenelim. Biz örneğimizi Windows 10 üzerinden göstereceğiz ancak diğer Windows işletim sistemi kullanıcılarının da basit bir şekilde yapabileceği bir işlemdir.

Menüler zaten her işletim sisteminde neredeyse aynıdır. Öncelikle Ağ ve Paylaşım Merkezini açalım ve sol taraftaki Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin menüsüne girelim.

windows-10-dns-degistirme

 

 

Daha sonra gelen kısımda bağdaştırıcının üzerine sağ tıklayalım ve Özellikler diyelim.

windows-dns-adresi-degisikligi

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdiki gelen ekranda ise İnternet Protokolü Sürüm 4 ün üzerine çift tıklayalım.

dns-degistirme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak açılan ekranda ise yukarıda sizlere verdiğimiz Google dnslerini veya Cloudflare dns adresini girin ve Tamam butonuna basarak işlemi kaydedin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Active Directory Nedir, Ne İşe Yarar ?

cloudflare-dns-adresleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı 1 kez yeniden başlatın ve internet kalitesinde bir düzelme veya artış olup olmadığını kontrol edin. Eğer başarılı olmadıysa bu kez aynı işlemi diğer dns adresini girerek tekrarlayın.

Eğer problem çözüldüyse bu şekilde sürekli kullanıma devam edebilirsiniz. Eğer problem halen devam ediyor ve internetiniz hızlanmadı veya bağlantı problemleri giderilmediyse yeniden internet servis sağlayıcınıza ulaşabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*