İyi Uykunun Faydaları Nelerdir ?

iyi-uykunun-faydalari-nelerdirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise iyi uykunun faydaları ve önemi hakkında olacak.

Zamanla pek çok şey değişiklik gösterir ve evrime uğrar. Bunun nedeni başta teknolojik gelişmeler olmazla birlikte daha pek çok nedeni olabilir.

Ancak bazı şeyler insanoğlunun varlığından beri neredeyse hiç değişiklik göstermemiştir. Bunlardan biri tabi ki uykudur arkadaşlar.

Yani insanlar var olduğundan beri günün belli saatlerinde uyumuştur. Çünkü uyku bizler için bir zorunluluktur.

Hatta yanızca bizler için değil hayvanlar, bitkiler ve doğadaki diğer pek çok varlık için de uyku zorunlu bir ihtiyaçtır.

Ancak tabi ki her insanın aynı saatte ve aynı sürede uyuması gerekmez. Yaptığımız işe ve günlük hayatımıza göre uyku saatimiz ve süresi değişebilir.

Çok çalışan ve yorulan biri akşam 10 dan sabah 9 a kadar uyuyabilir. Veya gece mesaisine kalan biri gündüzleri uyuyabilir. Ancak kesin olan bir şey varsa oda belli saatlerde ve sürede uyku uyumanın daha sağlıklı ve faydalı olduğudur.

Doğru Uyku Saatleri

dogru-uyku-saati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında bunu anlamak zaten oldukça basittir. Şöyle düşünebilirsiniz, her şeyin bir doğru vakti vardır değil mi ? Yani yemek yemenin, lavaboya gitmenin, spor yapmanın, bir kişi ile buluşmanın, meyve veya sebzelerin bile yetişmesinin doğru zamanı vardır.

İşte uyku için de doğru zamanlar vardır. Yani tabi ki günün herhangi bir saatinde uyumak ve vücudumuzu dinlendirmek faydalı olacaktır. Ancak doğru vakitte ve doğru sürede uyursanız uykudan daha çok fayda alırsınız.

Öncelikle söylemek isterim ki şimdi anlatacağımız bize göre doğru olan uyku saatleri genel olarak anlatılmaktadır. Yani bazen kişiden kişiye uyku saatlerinde alınacak verim değişebilir. Mesela benim bazı arkadaşlarım gündüz uyuduklarında daha sağlıklı hissettiklerini söylüyorlar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Zihni Boşaltmanın Yolları | Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır ?

Veya bazı arkadaşlarım günde 3 saat uyuyunca daha sağlıklı olduklarını söylüyorlar. Ancak insanların geneli için günde 3 saat veya gündüzleri uyuyup geceleri yarasa gibi uyanık kalmak pek çok doktora ve bilime göre yanlış ve sağlıksızdır.

Bu nedenle şimdi genele göre faydalı uyku saatlerini anlatmaya başlayalım. Arkadaşlar ben kendimden yola çıkarak sizlere en doğru uyku saatlerini vermeye çalışacağım. Yıllardır aynı saatlerde uyuyan biri olarak ne herhangi bir uyku problemim var ne de sabah uyanınca kendimi yorgun hissediyorum.

Faydalı Uyku Saatleri

faydali-uyku-saatleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle kendi uyuduğum saatlerin pek çok insan için de faydalı olacağını düşünüyorum. Öncelikle uyku saatimiz 1-2 saat yukarı 1-2 aşağı inse de yeterli uyku süresinin yaklaşık 7-8 saat olması gerektiğini düşünüyorum.

Yani ben akşam 10-11 gibi genelde uyuyup sabah 7-8 gibi uyanıyorum. Ama siz 12 de de uyuyup yine 7-8 gibi uyanabilirsiniz. Bu sürenin yeterli olduğunu düşünüyorum. Zaten bırakın yetişkinleri çocukların bile saat 10 dan önce uykusu gelmiyor.

Bu nedenle uykunuz olmadan uyumak için kendinizi zorlamayın. Saat gece 12 ye kadar zaten uykunuz gelecektir. Ben en geç saat 12 de uyunması gerektiğini düşünüyorum. Ve en fazla günde 8,5 saate kadar uyumayı doğru buluyorum.

Çünkü yaptığım denemelerde daha doğrusu uyku düzenimi istemeden de olsa bozduğum bazı günlerde çok uyuduğumda sabah yataktan kalkasım gelmiyor ve yorgun oluyorum. Az uyuduğumda ise yine baş ağrısı ile uyanıyorum ve yine gün içinde sürekli esniyorum.

Bu nedenle benim sizlere önerebileceğim en ideal uyku saati akşam 10-12 arası yatış ve sabah 7-8 civarı uyanıştır. Tabi ki uyuduğunuz zamana göre uyku saatiniz 7-8 saat olması yeterlidir. Peki bunu başardık diyelim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Melanom Kanseri Erken Tespit Edilebilir mi?

Yani uyku saatimizi düzene soktuk. Bunun bize ne faydası var ? Yani iyi uykunun, düzenli uykunun yararı nedir derseniz bunun yanıtını zaten az önce verdik arkadaşlar. Güne eskilerin deyimiyle “zinde” başlarsınız. Başınız ağrımış halde kalkmazsınız.

Daha enerjik ve pozitif şekilde yataktan çıkabilirsiniz. “Anne 5 dakika daha yaa” deme ihtimaliniz azalır. Gün içinde yapmak istediklerinize daha konsantre ve hazır olursunuz. Her şeyden önce iyi bir uyku size mutluluğu getirir.

Çünkü düzensiz ve yetersiz uyku vücut hormonlarınızı ve dengenizi bozar. Buda uykusunu alabilen insanlara göre daha mutsuz olmanıza neden olur. Bu nedenle günde 7-8 saat arasında ve mümkünse gece uyku vaktinde uyumaya çalışalım.

Bunu bir müddet deneyince ( örneğin 1 ay kadar ) zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. Çok şükür yıllardır bu saatlerde düzenli şekilde uyuyan biri olarak oldukça mutluyum 🙂

Bu arada iyi bir uyku almanıza yardımcı olacak olan uyku ekipmanlarının da ( yatak, yastık, çarşaf, yorgan vb. ) iyi olmasına dikkat ediniz.

Çünkü iyi bir ortamda ve malzemelerle uyumazsanız uyku saatlerine dikkat etseniz de yinede yorgun ve uykusunu alamamış olarak uyanabilirsiniz. Herkese iyi uykular.. 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*