Kayıt Cihazına Port Açarak İnternet Üzerinden Kamera İzlemek

dvr-cihazi-ag-ayarlariWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekleyeceğiz. Makale konumuz ise kayıt cihazı port ayarları hakkında olacak. Yani bir yere kamera sistemi kurdunuz ve müşteri sizden kameraları internet üzerinden izlemek için
ayar yapmanızı istedi.

O zaman yapmanız gereken modem arayüzüne girerek kayıt cihazı için port açmak, port yönlendirmek olacak. Peki port nasıl açılır ? Kayıt cihazı uzaktaki bilgisayardan nasıl izlenir gibi sorular aklınıza takıldıysa aşağıda maddeler halinde verilmiş anlatımı okuyarak bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle..

Kayıt cihazının internet üzerinden izlenmesi için 2 seçenek mevcut. 1. seçenekte sadece kayız cihazı ile aynı ortamda bulunduğunuz yerde ağ ortamında izleme yapabilirsiniz. 2. seçenekte ise nerde olursanız olun izleme yapabilirsiniz. İlk olarak ilk seçeneği anlatmakla başlıyoruz..

Dvr Kayıt Cihazı Port Ayarları ve İnternet İle Kameraları İzleme ( Seçenek 1 )

1- Öncelikle yapmamız gereken bilgisayarımızın ip adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidi adresini öğrenmek.

2- Bu bilgileri öğrendikten sonra kayıt cihazı ağ ayarları kısmına girerek bu bilgileri el ile girmemiz gerek. Bu bilgileri girdikten sonra değişiklikleri kaydedip çıkın.

Önemli Nokta; İstersek bu bilgileri girmeyip kayıt cihazı arayüzünde bulunan dhcp özelliğini aktif ederek kayıt cihazının otomatik bu bilgileri almasını sağlayabilirsiniz. Ancak cihaz bu bilgileri otomatik alınca tekrar dhcp özelliğini kapamalısınız. Yoksa her modemkapayıp açınca ve kayıt cihazını kapayıp açınca ip değişir ve bağlantı kuramazsınız.

Soru; Aynı ağ üzerinde 1 den fazla kayıt cihazım var hepsini izlemek için ne yapmalıyım ?

Cevap; Cevap aslında çok basit. Bu makalede nasıl tek kayıt cihazı için port açacaksak ne kadar kayıt cihazınız varsa o kadar port açmalısınız.

Örnek; Eğer 1. kayıt cihazınız için http port; 80 gireceksek, 2. kayıt cihazı için 81, 3. için 82 diye gider.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows Server İçin Antivirüs Programı

Ara Bilgi;

Http Port: 80 ( İnternet üzerinden izleme için kulanılan port numarasıdır)

Media Port: 6036 ( Kamera görüntüsünün aktarım portu )

Mobil Port: 100 ( Kameranın telefondan izlenmesi için port numarası )

Bazen kayıt cihazında ayar yapıldıktan sonra ayarın aktif olabilmesi için yeniden başlatılması gerekebilir.

3- Bu ayarlamayı yaptıktan sonra artık web sayfası üzerinden kamera görüntülerine ulaşabiliriz. Ancak chrome, mozilla gibi tarayıcılar kamera arayüzünü bazen desteklemiyor olabilirler. Bu yüzden explorer kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnternet explorer ile kamera arayüzüne girmeden önce yapmamız gerekn küçük bir işlem var.

Bu işlem activex denilen uygulama gösterici ayarını yapmak. Hemen İnternet explorer dan Ayarlar- İnternet seçenekleri kısmına giriyoruz. Güvenlik sekmesi altında Güvenilen siteler kısmını seçiyoruz.

Sonra varsayılan düzey kısmına tıklayarak düzey çubuğunu en alta çekiyoruz. Son olarak siteler kısmına girerek tüm sitelerden sunucu doğrulaması iste seceneğini iptal ediyoruz ve adres kısmına kayıt cihazı ip mizi yazıp ekle diyerek kapatıyoruz ve en son uygula tamam diyoruz. Explorer ı yeniden başlatıyoruz.

4- İşte hepsi bu kadar artık kayıt cihazınızın ip adresi ile explorer üzerinden izleme yapmanız mümkün.

Ara Bilgi; Eğer birden fazla kayıt cihazınızı ayarladıysanız ve izleme yapacaksanız ilk kayıt cihazınız için adres satırına sadece ip adresini yazarak izleme yapabilirsiniz. Ancak 2. kayıt cihazınızı izlemek için adres satırına 2. cihazın ip adresinin sonuna port numarasınıda yazmanız gerekli. Örnek; 192.168.2.78:81 gibi.

Dvr Kayıt Cihazı Port Ayarları ve İnternet İle Kameraları İzleme ( Seçenek 2 )

Evet ilk seçeneğimizde aynı ağ üzerindeyken izleme yapmayı anlattık. Şimdi ise nerde olursanız olun kameralarınıza erişmeyi anlatacağız.

Ara Bilgi; Port yönlendirme Huawei modem üzerinden anlatılmıştır. Ancak aşağı yukarı tüm modemlerde seçenekler aynıdır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Htaccess İle Spam İp Engelleme

1- Modem arayüzünüze ulaşın.

2- Modem arayüzünden firewall yani güvenlik duvarını devre dışı bırakın.

3- Sağ tarafta bulunan Nat sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada Port yönlendirme seçeneğini tıklıyoruz karşımıza yukarıda gördüğümüz sayfa geliyor.

4- Port eklemek için yeni seçeneğine tıklayıp uygulama seçeneğinden 9- 80 portu için WEB Sunucunu seçiyoruz. Bu modemde 80 portu kayıtlı geliyor Bundan dolayı uygulama bölümündeki WEB Sunucunu seçeneğinden açmamız gerekiyor.

5- Bu alana DVR kayıt cihazımızın ip adresini yazıp uygula seçeneğine tıklıyoruz.

DVR kayıt cihazları genellikle iki farklı port bulunmaktadır. İkinci portu açmak için terkrar yeni seçeneğine tıklıyoruz.

huawei-port-yonlendirme

6- Özel sekmesi seçili kalıyor uzak kullanıcı bölümünü boş bırakıyoruz.

7- Dış başlangıç port bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

8- Dış bitiş port bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

9- Yerel kullanıcı bölümüne dvr kayıt cihazımızın ip adresini yazıyoruz.

10- İç port bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

11- Adresleme adı bölümünüe istediğiniz yazabilirsiniz öreneğin ( kamera 1 ) uygula tuşuna basarak yaptığımız ayar kayıt edilir.

Birden fazla dvr kayıt cihazı kullanılıyorsa cihazların bütün portları bu şekilde açılmalıdır.

Tüm bu ayarları bitirdikten sonra sistemimiz internet üzerinden izleme yapmaya hazırdır.

Soru; Portun açılıp açılmadığını nasıl test ederiz ?

Cevap; Buraya tıklayarak port sorgulama yapabilirsiniz.

Cep Telefonu ve Tablet Üzerinden Kamera Nasıl İzlenir ?

Telefon veya tablet ile kamera görüntülemek isterseniz öncelikle kayıt cihazınızın mobil görüntüyü destekleyip desteklemediğini daha sonra da telefonunuzun hangi uygulama ise izleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

PlayStore gibi uygulamalar ile uygulama arayarak uygulama edinebilirsiniz. Uygulama kurulumu ve ayarları çok basit olmaktadır. Ayarlar kısmından ip ve port numaralarınızı girerek izleme yapmanız mümkün.

Eğer makaleyi okuyarak anlamadıysanız makale videosunu seyredebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Güvenlik Kamerası Nasıl Kurulur ?

makale-videosu-izle

 

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO |

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Kayıt Cihazına Port Açarak İnternet Üzerinden Kamera İzlemek”

  1. MERHABA ALİ BEY BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM ,OLUMLU ÇALIŞMALARINIZIN DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM. DÜNYAYI AYDINLATAN ADAMA SAYGILAR SEVGİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*