Kazanılabilecek Tek Şey Para Değildir

kazanilabilecek-tek-sey-para-degildirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Hayat kategorisine yazıyoruz. Makale konumuz ise hayatta tek amacın gerçekten para olup olmaması ile ilgili olacak.

Şimdi ben direk böyle deyince içinizden tabi ki de hayatta tek amaç para değil, öyle bir şey mi olur dediğinizi duyar gibiyim.

Hemen ön yargılı davranmadan önce gelin isterseniz bir de yakından durumu inceleyelim. 🙂 Biz insanlar, doğar, büyür ve ölürüz. Tüm bu sürece ise genel olarak yaşamak deriz.

Her insan bu yaşama döngüsünde zamanını farklı amaçlar için geçirse de, tüm bu amaçların, isteklerin gerçekleşebilmesi için gerekli olan şey paradır. Yada acaba öyle midir ?

Yani örnek veriyorum, bir araba almak istiyoruz veya bir yemek yapmak istiyoruz. Bunları yapabilmemiz için bize sadece para mı gereklidir ?

Yada başka bir bakış açısı ile bunları yaptığımızda mutlu olacak mıyız ? Evet, aslında anahtar kelime mutluluk arkadaşlar. Hepimiz mutlu olmak için yaşıyoruz değil mi ?

Para İnsanı Mutlu Eder mi ?

Ve yine neredeyse hepimiz, paramız olunca mutlu olacağımızı sanıyoruz. Paranın bizi mutlu edeceğini. Aslında bu sorunun cevabını zenginler çok iyi biliyorlar.

Yani paranın mutluluk getirmediğini. Yoksul insanların ise “aydın” olan kesimi hariç diğerleri zengin olana kadar cevabı bulamayacak. Yani onlar hep mutluluğu para olarak görecekler.

Aslında ben de zengin olmayan kesimden olmama rağmen cevabı biliyorum. Yani mutluluğun inanın parayla ilgisi yok. O halde sanırım yoksul ama “aydın” olan kesimden olabilirim. 🙂

Ben pek çok insanın hayatı ıskaladığını düşünürüm. Yani para peşinde koşarken, paranın hiç bir zaman satın alamayacağı şeyleri kaydediyoruz.

Mesela bazen haberlerde veya günlük hayatımızda görüyoruz diye düşünüyorum. Varlıklı ama sağlığını kaybetmiş veya engelli insanlar var.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dünyanın En Kirli 25 Şehri Açıklandı

Örneğin, her şeyi var ama yürüyemiyor veya farklı bir engeli olan insanlar. Ve bazen bu insanların para peşinde koşarken bu duruma düştüğünü görüyorsunuz.

Aslında bu durumun etkili olabilmesi için engelli olan bir insanın varlıklı olması da gerekmiyor. Yani yolda gördüğümüz her engelli insanın yerine kendimizi koyup, ders almamız gerekir.

Ben aslında paranın hayatta pek çok şeyi alabilme ihtimalinin bile olmadığını düşünüyorum. Özellikle de gençlik ve sağlık. Eğer gençseniz zaten zenginsiniz demektir.

Ve bir de sağlığınız yerindeyse inanın paraya neredeyse ihtiyacınız bile yoktur. Bazen hayatı bir trafik kazasına benzetiyorum. Hani motor sevdalısı heyecanlı bir genç, motoruyla aşırı hız yapar.

Kendine bir şey olmaz sanır, etrafa hava attığını düşünür. Sonra kaza yapıp felç kaldığında artık yürüyemez olur. İşte hayatta öyledir. İnsanlar tüm hayatı boyunca paraya değer verir.

Önemli olanın para olduğunu düşünür ve parasıyla havalı olduğunu sanır. Ancak yaşlandığında aslında durumun öyle olmadığının bilgeliğine kavuşur.

Eğer zamanı geri almak gibi bir şey mümkün olsaydı inanın, ne kaza yapan genç artık ömür boyu motora binerdi, ne de insanlar paraya değer verirdi.

Aslında burada önemli olan bu anlatılanların yaşınız geçmeden farkına varmaktır. Çünkü zaten kaza yaptıktan sonra yani yaşlanınca bir ömür boyu para peşinde koştuğunuza pişman olacaksınız.

Peki ne yapmak gerekir ? Tabi ki bu cevap siz de saklı. Ne yapmak istiyorsanız onu özgürce yapabilirsiniz. Ayaklarınız var koşun, ip atlayın. Bisiklete binin veya uçurtma uçurun.

Denizi izleyin ve rüzgarı dinleyin. Çimenlere, ağaçlara dokunun. Zıplayın. Bir hayvan sevin. Güler yüzlü olun. Doğaya, hayvana ve insana şefkat gösterin.

Ve daha aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza gelebilecek bunlara benzer bir sürü güzel şeyi “parasız” yapabilirsiniz. Para hırsına kapılmayın, hayattan zevk almaya bakın. Şükredin ve anı yaşayın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Hisse Senedi Nedir?

Ben 26 yaşımdayım ve bunları öğrenebildim. Ne bir arabam, ne bir evim, ne de bunları alabilecek bir param var. Ancak kendimi çok iyi, huzurlu ve her şeye sahip hissediyorum.

Bu yazıyı da okuyacak olan insanlara biraz da olsa katkım olursa ne mutlu bana! 🙂

Bizim en değerli hazinemiz zamandır. Zamanımızı para kadar “değersiz” bir şeyi elde etmek için harcamayalım.

Bugün de benden bu kadar. Kendinize çok iyi bakın ve kocaman sarılın! Hepinizi çok seviyorum. Görüşmek üzere 🙂

Ali YALÇIN

1 Kasım 2018 Perşembe

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*