Kısa Devre Nedir ? Kısa Devre Nasıl Oluşur ?

kisa-devre-nedirKısa devre nedir? Kısa devrenin tanımı: Bir bağlantı türü olan kısa devre, iletken tel direncinin azaldığı durumlarda yaşanan bir durumdur. Elektrikli aletlerin direncinin ise yüksek olduğu durumlarda, yüksek olan dirençli bölgeden değil de, düşük dirençli olan bölgeden elektrik akımının geçmesi durumunda, elektrikli aletin çalışmaması durumuna kısa devre adı verilmektedir.
Kısa devrenin nedenlerine bakmak istersek, kısa devrenin nedenleri arasında, elektrikli alet kablolarının birbirine değmesinin yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki, kısa devrenin nedenlerinin gündeme gelmemesi adına, kullanılan elektrikli aletlerin kablolarının sıyrık olmamasına; ve yalıtkan bir madde ile destekleniyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
Kısa devrenin zararları nelerdir sorusunun yanıtını da sizlere aktarmak istersek: kısa devrenin zararları nelerdir? Kısa devrenin zararları arasında ilk olarak elektrik çarpmasından söz etmemiz gerekmektedir. Kısa devrenin zararlarından bir diğerinin de yangın olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Kısa devrenin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan kısa devrenin zararları arasında pek çok unsurun bulunduğunu da unutmamak gerekmektedir.
Kısa devre ile ilgili bir diğer bilgiyi ise size şu şekilde aktarmamız gerekir ki: kısa devre durumunun söz konusu olması halinde, sigortanın atması gibi bir durum söz konusu olmaktadır, kısa devre halinde sigortanın atmasının nedenine bakmak istersek, devrede bulunan toplam direncin düşmesi durumunun, ana hattyın direncinin artması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz…

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wireless Açma Hatası "driver_irql_not_less_or_equal" Çözümü !

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*