Kısa Dönem Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

kisa-donem-askerlik-basvurusu-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise askere kısa dönem gidecekler için bilgi kaynağı olacak ve kısa dönem askerlik başvurusu nasıl olur sorusuna yanıt olacak.

Bildiğiniz üzere askerlik, belli bir yaşa gelmiş her Türk vatandaşının yapması gereken bir görevdir. Tabi ki süresi belli şartlara göre değişmektedir.

Kısa dönem, uzun dönem veya bedelli şeklinde şuan için askerlik yapılabiliyor. Ancak yakın zamanda askerlik sisteminin değişeceği konusunda haberler mevcut.

Ancak henüz bir değişiklik geçerli olmadığından her 4 yıllık üniversite mezunu erkek kısa dönem yani 6 ay olarak görevini yapmaktadır.

Tabi ki izin falan kullanmazsanız bu süre 2-3 hafta daha kısalıyor. Her neyse efendim, biraz genel bilgi verdikten sonra gelelim ana konumuza.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bu makale şuan da inşallah bu Mayıs ayında yani Mayıs 2019 da kısa dönem askere gidecek olan benim tarafımdan yazılmıştır. Yani sağdan soldan alınan duyumlar veya diğer web sitelerinden edinilen bilgiler üzerine değil.

Birazdan anlatacağım kısa dönem askerlik başvuru adımlarını bizzat yaşamış biri olarak anlatacağım. Arkadaşlar 1 ay önce açık öğretim 4 yıllık işletme bölümünden mezun oldum ve kısa dönem askerlik yapma hakkına sahip oldum.

Kısa Dönem Askerliğe Ne Zaman Gidilir ?

kisa-donem-askerlik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pek çok insan askerliğini olabildiğince ertelemek istiyor. Ancak benim işim gücüm olduğundan bir an önce gidip gelip yapmam gereken işlere başlamam lazım. Bu nedenle hemen askerliğe nasıl başvururum onu araştırmaya başladım.

Bir yandan internet üzerinde kısa dönem askere nasıl gidilir, kısa dönem askerlik başvurusu, kısa dönem askerlik için gerekli belgeler falan diye aramalar yaparken, diğer yandan da daha önce kısa dönem askerlik yapıp gelen arkadaşlarıma danıştım.

Ancak ne yazık ki internet üzerinde şu aşamalardan geçiliyor, şunlar yapılıyor diye net bir bilgi yok. Bunun dışında kısa dönem askerlik işlemleri nelerdir diye arkadaşlarıma sorduğumda onlardan da net bilgi alamadım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Barkod Sistemleri

Mesela bir arkadaşım diplomayı alıp direk şubeye gidiyorsun tamam başka işlem yok dedi. Diğer başka bir şey dedi falan ama dediğim gibi hiç de bu şekilde işlemlerden geçmedim. Yaklaşık 2 hafta önce başladığım kısa dönem askerlik başvurusu işlemlerimi bugün itibariyle tamamladım.

Peki bu süreçte neler gerekiyor ve neler yaptım ? Arkadaşlar diplomanızı elinize aldınız diyelim. Yani artık mezunsunuz ve kısa dönem askere gitmek istiyorsunuz. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor.

Kısa Dönem Askerlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

askerlik-icin-gerekli-belgeler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pek çok kişi diploma, diploma fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık resim falan gerekiyor demişti ancak bunların hiç biri lazım olmadı. Bunlar neden gerekli değil diye askerlik şubesine sorduğumda ise artık her şeyin internet üzerinden yapıldığı ve bu belgelerin orada çıktığı için lazım olmadığını belirttiler.

O yüzden bende ilk askerlik şubesine gideceğim zaman yanıma bir sürü evrak almıştım ama hiç biri lazım olmadı. Askerlik şubesine gittim ve kısa dönem askerlik için başvuru yapmak istediğimi söyledim.

Bana bir adet yapılacaklar listesi verdiler. Yani yapılacaklar listesi dediysem böyle küçük bir kağıtta birazdan anlatacağım işlemlerin yapılması gerektiği yazıyordu. Yapılacaklar listesinde öncelikle ptt ye gidin e devlet şifresi alın falan yazıyordu.

Ancak benim e devlet şifrem olduğu için direk sonraki adıma geçtim. Sonraki adım e devlet üzerinden asal yoklama başvurusu yapmaktı. Ancak dediğim gibi bazı işlemler e devlet üzerinden yapılması gerekiyor bu nedenle e devlet şifreniz olması gerekiyor.

Eğer e devlet şifreniz yoksa öncelikle PTT ye gidip bir şifre alıp sonrasında bilgisayar başına geçmelisiniz. Buraya kadar tamamsa devam ediyorum 🙂 Belirttiğim gibi ilk adım e devletten yani Asal Yoklama Başvurusu adresinden ilgili adımları doldurarak başvuruyu tamamlamanız gerekiyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Çince Öğrenmek İçin 10 Neden!

Bu işlem oldukça basit arkadaşlar. Bu işlemi yaptıktan sonra sağlık ocağına gidip muayene oldum. Burada değinmem gereken bir nokta var.

Ben bu sağlık muayenesinde tamamen çıplak şekilde soyulacağız doktorlar falan öyle bakacak sanıyordum ki zaten eskiden bu şekilde imiş ancak merak etmeyin artık bu şekilde bir uygulama yok.

Yani özellikle kısa dönem askerlik yapacaklar için yok arkadaşlar öyle diyeyim. Yani üst düzey komando falan olursunuz yıldızlı falan başka bir şeyler olursunuz o zaman belki vardır onu bilemem 😀

Sağlık ocağına gidip klasik şekilde doktor bir şeyin var mı diyor siz de hayır diyorsunuz ve raporunuz sisteme giriliyor. Sisteme giriliyor diyorum çünkü doktor da muayene sonucunuzu e devlet üzerinde giriyor.

Size de bir sağlık raporu veriyor ancak onu bir yere vermenize gerek yok. Vermiyorsunuz yani. Her şey artık internet üzerinden yapılmaya başlanmış.

Bu 2 işlemi yani e devletten asal yoklama başvurusunu ve sağlık ocağında muayene işlemini yaptıktan sonra tekrar askerlik şubesine gittim ve başka ne yapmam gerektiğini sordum.

Askerlik şubesi bana sağlık muayenesinin ve asal yoklama başvurusunun kendi sistemlerine düşmesinin bir kaç gün süreceğini bu nedenle bir kaç gün sonra tekrar arayarak veya oraya giderek durumu yeniden sormamı istediler.

Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri Nasıl Yapılır ?

sevk-oncesi-hazirlik-islemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamam dedim ve eve geldim. Ancak gün bitmeden akşamüstü askerlik şubesinden aradılar ve Mart ayının ilk haftası sevk öncesi hazırlık işlemlerini yapmam için gelmemi söylediler.

Ve işte bende bugün sabah yeniden şubeye gittim ve artık kısa dönem askerlik için son işlem olan sevk öncesi hazırlık işlemini de tamamladım. Yine her zamanki gibi giderken yanımda herhangi bir belge ( kimlik dışında ) götürmedim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Temel Müzik ve Nota Bilgisi Eğitimi

Bir kaç belgeyi imzaladım falan işlemler bitti. Artık askerliğimin nereye çıkacağını beklemem gerektiğini söylediler. Bu da Nisan ayının 2. haftası gibi belli olacak. Bu kısımda bir şey daha belirtmek istiyorum.

Kısa dönem askerlik seçeneğini nerede seçiyoruz ? Yani kısa dönem yapmak istiyorum diye ne zaman nereyi işaretliyoruz gibi bir soru sorabilirsiniz ve çok haklısınız. Çünkü bende bu işlemler sırasında bu konuyu çok merak ettim ve telaşlandım.

Çünkü 4 yıl okuyorsunuz işiniz gücünüz var hemen gidip geleyim diyorsunuz ve yanlışlıkla uzun dönem gitmek istemiyorsunuz.

Arkadaşlar ilk adımda yani asal yoklama başvurusu kısmında zaten yedek subay, komando olmak veya olmamak istemenizle ilgili bir seçenek var öncelikle onu seçmiyorsunuz.

Bunun dışında bugün sevk öncesi hazırlık işlemlerinde de bana sözlü olarak soruldu ve hayır yedek subay veya komando olmak istemiyorum diye belirttim. Ve bana verilen evrakta da o şekilde yazıldığını gördüm.

Yani en son adıma kadar herhangi bir kısa dönem askerlik başvuru evrağında veya adımında böyle bir soru sorulmuyor. En son size sözlü olarak soruluyor ve öyle işleniyor. İşte bu şekilde kısa dönem askerlik başvurusu yapabilirsiniz.

Nisan da askerliğimi nerede yapacağım belli olunca eğer unutmazsam makaleye onu da eklerim. Son olarak aklınıza takılan bir şey varsa veya bu konuda herhangi bir şey sormak isterseniz yorum olarak iletebilirsiniz. Hemen yanıt veririm. 🙂

Umarım tez şekilde gider geliriz de işimize gücümüze kaldığımız yerden devam ederiz. Herkese hayırlı tezkereler dilerim. Görüşmek üzere, esen kalın..

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*