Kişisel Gelişimle Birlikte Başlayan Rahatlık

Günümüz dünyasında her ne kadar uğruna kitaplar yazılmış, belirli yönlendirmeler ya da tarifler verilmiş olsa da birçoğumuz için hala gizemini koruyan, anlaşılması çok güç gibi görünen konuların başında gelir kişisel gelişim. Oysaki özünde sadece kendini anlamak, kendini anladıktan sonra da çevreni ve insanları daha objektif değerlendirmektir.

Kişisel Gelişim Serüveni

Hepimiz elbet yaşadığımız olayları daha sonrasında kafamızda değerlendiriyoruz ve buna göre yargılar oluşturuyoruz ama belki de objektif değerlendiremediğimiz için birçok noktada kişisel yargılarımızla yanlış kararlar alıp, bu yanlış kararları hayatımıza geçiyoruz. Oysa bir durup düşündüğümüzde, duygusal yoğunluğumuzdan arınıp daha objektif bakmaya çalıştığımızda başlıyor kişisel gelişim serüveni. 

O an içinde bulunduğumuz duygularla hareket ettiğimizi; mesela yorgunluğun getirdiği sinirlilik haliyle hiç farkına bile varmadan sert tepki gösterdiğimizi, ya da geçmişte yaşadığımız olumsuz tecrübelerin korkusuyla yeni adımlar atmaktan çekindiğimizi fark ediyoruz. Bu farkındalık sayesinde; benzer olaylar yaşandığında, durumun bilincinde olup daha doğru ve objektif reaksiyonlar göstermeye çalışırız. Bilinçli bir biçimde duygularımızı irdeleyip, onları kontrol ederek hayatımızı güzelleştirip, yaşanan olumsuzlukların aslında “o kadar” kötü olmadığını anlarız.

Gelişim Serüvenin Rahatlığı

Günlük hayatın karmaşasının bittiği ya da en azından keşmekeşin azaldığı vakitlerde bir durup “bugün neler yaptım?” ya da “acaba hazırladığım proje beğenilecek mi?” düşünleri kafamızda uçuşurken, bu düşüncelere yönelik verdiğimiz cevap, hayal ettiğimiz senaryolar da aslında bu serüvenin ne kadar içinde olduğunuza göre değişiklik gösteriyor. 

Mesela projeniz ile alakalı sayısız senaryolar oluşturup, bu senaryolar arasından “kötü” olanları yüzünden ki; sadece düşünce ve ihtimalden ibaret olmalarına rağmen gergin, mutsuz hatta uykusuz geceler geçirirsiniz. Oysa kişisel gelişim, kendini tanıma ve anlama serüvenine adım atan, içinde olan bireylerin, bu sorulara verdikleri cevaplar, hayal ettikleri senaryolar; “ben elimden gelenin en iyisini yaptım umarım beğenilir, kabul edilir.”, “aslında bazı yerleri daha iyi olabilirdi, eğer beğenilirse oralarını revize ederim.” ya da “kabul edilmezse diğer iş veya projelere katılıp onlara vakit ayırabilirim” gibi daha kendinden emini rahatlatıcı ve ne olacağına, olanlara nasıl tepki göstereceğine dair daha rasyonel, ve olumlu olur. 

Bu tavır da kişinin rahatlamasını, bu rahatlıkla birlikte olaylara daha objektif ve öngörülebilir yaklaşmasını sağlar. Kişisel gelişimin bireye kattığı bu rahatlığın önemi büyüktür, çünkü rahat olan bir birey daha pozitif ve mutlu olur. Ama en önemlisi de yarınlara daha büyük bir umutla bakar.

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İzmir Toshiba Elektronik Servisi


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

One thought to “Kişisel Gelişimle Birlikte Başlayan Rahatlık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*