Klasör ve Dosya İsimleri Mavi Gözüküyor ?

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise bilgisayar disklerinde bulunan dosya ve klasörlerin mavi gözükmesi ile ilgili olacak.

Bilgisayarlar oldukça karmaşık yapıda olan cihazlardır. Tam çözdüm bu sefer derken başka bir özelliğini ansızın keşfedersiniz. Bazen de yahu bir şey yapmadım bu nasıl böyle oldu gibi söylenerek tam keşfedemezsiniz 🙂 Bilgisayarı genel olarak kullanmayı bilmek var bir de daha ince detaylarına kadar bilmek var.

Bugün anlatacağımız klasörlerin mavi olması sorunu ise biraz daha detaylı kullanımı bilmek için geçerli diyebiliriz. Bu arada sorun dedim ancak klasör ve dosya isimlerinin mavi görünmesi aslında bir hata yada sorun değil. Bu dosyalar hangi diskte bulunuyor ise o diskin kendini yer kazanmak için sıkıştırmasından kaynaklanıyor.

Klasör ve Dosya İsimleri Neden Mavi Oldu ?

Arkadaşlar söylediğim gibi dosya ve klasör isimlerinin mavi gözükmesinin nedeni diskinizin yer kazanmak için sıkıştırılmış olmasıdır. Bunu belki siz fark etmeden yaptınız belki kullandığınız bir yazılım yaptı belki de Windows artık diskte yer kalmadığı için otomatik olarak kendi yapmış olabilir. Bu işlem zararsızdır ve diskten boş alan elde etmenize olanak sağlar. Yani dosyalarınızın bu şekilde görünmesinin bir zararı yoktur.

O yüzden eğer diskiniz dolu ise bu şekilde bırakmanızda fayda var. Ancak eğer diskiniz dolu değil yada dolu ise bile siz yinede dosyalarınızın normal şekilde görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken basit. Hemen Bilgisayarım a çift tıklayın. Hangi disklerin altındaki dosyalar renk değiştirdi ise o diske sağ tıklayın ve özellikler kısmını açın. Şimdi son yapmanız gereken disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır seçeneğinin işaretini kaldırın ve açılan pencere de bu sürücüye, alt klasör ve dosyalara uygula seçeneğini seçin. Eğer diskinizin özellikler kısmına girdiğinizde zaten disk alanından kazanmak için sürücüyü sıkıştır seçeneği işaretli değil ise bu sefer işaretleyin uygula tamam deyin ve sonra tekrar işaretini kaldırıp aynı işlemi yapın. Hepsi bu kadar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ultrasurf Tek Link İndir

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*