Kompozit Malzeme Kullanım Alanları

kompozit-malzeme-kullanim-alanlariWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Hayat kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise kompozit malzeme kullanım alanları ile ilgili olacak. İnsanlar olarak ilk çağlardan bu yana sürekli bir şeylere ihtiyaç duymaktayız.

Bu şeyler genel olarak barınma, korunma, sağlık gibi temel ihtiyaçlarımızdan oluşmaktadır.

Ancak tabi ki zaman içerisinde gelişen teknoloji ile beraber bu ihtiyaçlarımızın kalitesi de artmıştır.

Yani örneğin ilk insanların var olduğu dönemlerde bildiğimiz kadarıyla insanlar barınmak için mağaraları, giyinmek için hayvan postlarını ve korunmak için ise ucu sivri mızrakları kullanmışlardır.

Bu arada kompozitler hakkında bu makaleden fazla bilgi edinmek için kompozit paneli sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi devam edelim. Az önce de belirttiğimiz gibi artık teknoloji çok daha uç seviyelerde ve bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için çok daha kaliteli malzemelere sahip durumdayız.

Özellikle inşaat, savunma veya sağlık sektöründe çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Çünkü insanların en temel ihtiyaçları olan barınma, korunma ve sağlık ihtiyaçları bu sektörler ile karşılanmaktadır.

Ve bu alanlarda kullanılan malzemeler de daha dayanıklı ve sağlam olmaları açısından sürekli gelişmektedir.

Bu malzemelerden biri de son zamanlarda artık adını sıkça duymaya başladığımız kompozit yani kompozit malzeme olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kompozit malzemenin kulanım alanı çok geniştir. Yani hiç tahmin etmeyeceğiniz bir malzeme de dahi kompozit kullanılmış olabilir.

Ancak biz kafanızın çok karışmaması adına temel olarak kompozit malzeme nasıl oluşur, temel kullanım alanları nelerdir, bize sağladığı faydalar nelerdir ve kompozitin kelime anlamı nedir ? bunlardan bahsedelim.

Kompozit Ne Demek ?

Öncelikle kompozitin kelime anlamını bilmekte fayda var. Arkadaşlar kompozit kelime olarak farklı tarzları bir arada barındıran, karma anlamına gelmektedir.

Kompozit Malzeme Nedir ?

Kompozit malzeme ise yine kompozit kelimesinden anlaşılacağı üzere en az 2 farklı malzemenin bir araya gelerek yeni bir malzeme oluşturmasıdır. Yani 2 farklı malzemenin karışımından oluşan yeni malzemeye kompozit malzeme denir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Foça Butik Otel Fiyatları

Kompozit Malzeme Nerelerde Kullanılır ?

kompozit-kullanim-alanlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günlük Yaşamda

Kompozit malzeme günlük hayatta kullandığımız ürünlerde bulunabilir. Örneğin, bir tenis raketinde veya bir yarış kanosunda kompozit malzeme kullanılabiliyor.

Askeri Alanda

Kompozit malzemenin diğer bir kullanım alanı ise askeri alandır. Örneğin bir jet uçağında veya askeri silahlarda kompozit malzeme kullanılmaktadır.

İnşaat Sektörü

Kompozit malzeme, inşaat sektöründe de son zamanlarda oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, otobüs durakları ve büfeler kompozit yapılardır. Bunun dışında bina yapımı sırasında ses ve ısı yalıtımlarında kompozit malzemeler kullanılmaktadır.

Otomobil Sektörü

Yine kompozit malzemelerin yaygın kullanıldığı alanlardan biri de otomobil sektörüdür. Bir otomobilin pek çok parçasında kompozit kullanılabiliyor. Örneğin, dikiz aynası, cam sileceği, kaporta vb.

Sağlık Sektörü

Son olarak kompozit malzemeler sağlık sektöründe de oldukça yaygın kullanılmaktadır. Örneğin kırık kemik onarımında veya bir diş estetiğinde kompozit malzemeyi görebiliriz.

Kompozit Malzemenin Faydaları Nelerdir ?

kompozitin-faydalari-nelerdir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüksek dayanıklılık; Kompozitin çekme ve eğilmeye karşı dayanıklılığı bir çok malzemeye göre çok daha fazladır.

Kimyasal etkiye dayanıklılık; Kompozitler, kimyasal etkenlerden etkilenmezler.

Isıya dayanıklılık; Kompozit malzemeler yüksek ısılara veya ateşe karşı oldukça dayanıklıdır.

Yukarıda saydığımız temel etkenler dışında kompozit malzemenin daha pek çok faydalı özelliği bulunmaktadır.

Eğer sizde özellikle kendinize bir barınak veya buna benzer bir şey yapmak ve bu yapıda kompozit malzeme kullanmak istiyorsanız, yakınınızda bulunan Alüminyum firmaları nı dolaşarak kompozit malzeme edinebilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*