Laptop ve Notebook Bios Şifresi Nasıl Kırılır ?

bios-sifre-unuttumWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise unutulan bios şifresi sıfırlama hakkında olacak.

Artık bu devirde bilmeyen yoktur ama biz yinede kabataslak bir tanım yapacak olursak, bios; bilgisayar yazılım ve donanımları arasında bağlantı kuran ve bunların bazı özelliklerini bios ekranından kontrol etmemizi sağlayan yazılım, arayüzdür.

Bios a girmemizin en büyük nedenlerinden biri format atacağımız zaman bilgisayar boot aygıtları sırasını değiştirmek diyebiliriz. Bu işlem çok basit ve kısa sürecek bir işlem olamasına rağmen eğer bilgisayar bizim değilse başkasının koyduğu şifre ile karşılaşabiliyoruz. Yada bir zamanlar neden koyduğumuzu bile bilmediğimizi bios şifremizi unutmuş olabiliyoruz. 😀

Ancak bunların hiç biri bios şifre sıfırlamak için bizi durdurmaz ! 🙂 Peki bios şifresi nasıl kaldırılır ? gelin hep birlikte öğrenelim. Bu arada başlıkta laptop ve notebook yazmamızın nedeni masaüstü bilgisayarlar da bu işlemin çok daha kolay olması. Örneğin bios pilini çıkararak şifreyi masaüstü bilgisayarlar da kaldırabiliriz ancak laptop ve notebooklar kapalı olduğu için bu yöntemi öneriyoruz.

Bios Şifresi Nasıl Bulunur ?

1- Bios ekranına giriş yapıyoruz. Bizden şifre istediğinde System Disabled gibi bir uyarı hatası aşağıdaki gibi bir kod verene kadar yanlış şifre girişi yapıyoruz.

bios-sifre-kirma

 

 

 

2- Yukarıda parantez içinde görüldüğü gibi bir kod verecek bize.

3- Bu kodu bir kenara yazın. Ve bilgisayarı yeniden başlatıp yeniden bios ekranına girin.

4- Şimdi başka bir bilgisayardan bu adrese gidin; https://bios-pw.org/

5- Şimdi ise daha önceden bir kenara bot ettiğiniz kodu az önce açtığınız sitedeki Enter Your Code alanına girin ve Get Password butonuna tıklayın.

6- Son olarak aşağıda bulunan resimde görüldüğü gibi ilk gelen alandaki Hash Code kısmındaki şifreyi yeniden açmış olduğunuz bilgisayarınızda bios şifresi olarak girin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Komut Programa Gönderilirken Bir Sorun Oluştu Çözümü !

bios-password-finder

 

 

 

 

 

 

 

7- Hepsi bu kadar.

makale-videosu-izle

 

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*