Link İnşası Nasıl Yapılır ? Link İnşaası Hakkında Bilgi

link-insaasi-nedirWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Seo kategorimiz altına ekleyeceğiz. Makale konumuz ise link inşaası ne işe yarar ? link inşası nasıl olur ? sorularına cevap olacak. Eğer bu makaleyi okuyorsanız muhtemelen bir web sitesi sahibisiniz ve web siteniz için seo makaleleri okuyorsunuzdur.

Seo bir web sitesi için vazgeçilmezdir. Ve seo için bilinmesi gereken önemli yöntemlerden birisi de link inşasıdır. Peki nasıl yapılır link inşaası gelin şimdi hep birlikte daha detaylı inceleyelim..

Site İçi ve Dışı Link İnşası Nasıl Yapılır ?

Örnek olarak oltu taşı tesbihi satan bir site oluşturduğumuzu varsayalım ve link inşasını nasıl kurmamız gerektiğine bakalım;

İlk önce yapılması gereken sitemiz oturana kadar bana göre link inşasına başlamamaktır. Yani şöyle anlatacak olursak,süslemelerini ve binamızı pazarlamak ve ilgi çekici hale getirmek için ilk önce aldığımız arsaya binamızın temellerini sağlam atmalıyız. Yani Site İçi Link inşasını oldukça iyi yapmalıyız. Site içi link inşasına örnek olarak kendi sayfamdan bir resimle kısaca geçmek istiyorum..

site-içi-link-inşası-1

Görüldüğü gibi konuya girerken, konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm, diğer makaleme link verdim. Yani site içi link inşası yaptım. Bunun bana faydası arama motorlarında ve kullanıcı olarak mutlaka artıya dönecektir. Site içi link inşası yüzeysel olarak ve basit olarak böyle.

Binamızı oluşturuduğumuzu varsayıp; Süslemesine yani Site dışı link inşasına geçelim

Eskiden bu iş oldukça kolay olmasına rağmen şuan googlenin sürekli çıkarmış olduğu güncellemelerden dolayı, oldukça zorlaştı. Bu zorluğu aşmak ve kendimize bir yol belirlemek için, rakiplerimizin durumlarına bakmak gerekiyor bende googleden kendime rakip olabilecek siteleri bulup, onlara göre bir link inşası yapmayı planlıyorum..

link-inşası-2

yükselmeyi düşündüğüm anahtar kelime ” oltu taşı tesbih ” olduğunu daha önce planladığımdan ( bu arada anahtar kelime seçimi için google trends adlı makalemizi okuyabilirsiniz) bu anahtar kelimedeki rakiplerimi gördüm.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  SEO Çalışmalarınızı Sezgin Mercan SEO Bloğu ile Geliştirin

Şimdi rakiplerim nasıl link inşasında bulunmuşlar, hangi yolu izlemişler ona bakıyorum. Bunun için backlink sorgulama sitelerinden faydalanacağım. Bu listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ben ilk 2 sırayı hedeflediğimden, ve makalenin fazla uzun olmasını istemediğimden 2 rakip hakkında bilgi edineceğim.

Rakip 1

rakip-1

görüldüğü gibi free domaine kurulmuş bir site. Nasıl bir yol izlediğine bakalım

rakip-1

 

rakip1

Görüldüğü gibi rakibim link çalışması yapmamış, ilk sıra olmasının sebebi domain isminden kaynaklandığını varsayarak 2. rakibime geçiyorum;

Rakip 2

rakip2

 

rakip-3

2. rakibim ise 39 farklı domainden dış link inşasında bulunmuş, bakalım bu inşayı oluştururken nelere dikkat etmiş, nerelerden almaya özen göstermiş.

rakip-4

Genelde paravan bloglar oluşturarak kendi inşasını sağlamış ve ürünlerini koyduğu sitelerden link almaya çalışmış.

Ben iki rakip belirleyerek bu işi yaptım, fakat kesinlikle link inşası sağlanırken rakip analizleri yapılmalı.

Şimdi benim izleyeceğim yola gelelim.

Rakip 1 i analiz ettiğimde, bu sektörde jenerik bir domiane sahip olmanın büyük bir avantaj olduğunu gördüm. Ve domainimi jenerik olarak olamaya özen gösterdim. Rakip 2’nin analizlerini bana link inşasında atmam gereken adımları hemen hemen gösterdi. Buna göre yapacaklarım, Blog siteler açarak, bu bloglar belli bir kıvama geldikten sonra bu bloglardan kendime link çıkışları yapacağım. Link inşası bitti mi hayır;

Bu sektörde her zaman bir adım önde olmam gerektiğinin farkında olarak, link inşamı rakiplerim gibi yapmam doğru bir yol ama önemli olan üzerine koymak olduğundan, ben link inşama google yardımıyla devam ediyorum.

Google Trend‘e giriyorum.

yol

Oltu taşı tesbih olarak arama trendlerimi gerçekleştirdim fakat burada benim için önemli olan link inşamı yaparken hangi katagoriler bana yardımcı olur, hangi katagorideki siteler bana etkili backlink olarak geri döner ona bakıyorum;

trend

İşte işin püf noktası burası, google oltu taşı tesbih kelimesinde bana Alışveriş, Sanat ve eğlence, ticari ve endüstriyel hizmetler adlı katagoriye ve içeriğe sahip sitelerden alacağım backlink yada tanıtım yazılarının beni başarayı götürebileceğini söylüyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İçerik Kod Oranı Nasıl Arttırılır ? İçerik Kod Oranı Arttırma Yöntemleri

Yani rakip2’nin yaptığı gibi alışveriş sitelerinden link almak şart hale geliyor.

Rakip analizlerim ve googleden edindiğim bilgi eşliğinde ben şöyle bir yol belirledim;

– Site içi link inşama önem vermeliyim ve bütün kuralları elimden geldiğince gerçekleştirmelim.

– Domainim jenerik olmalı.

– Link alırken googlenin önerdiği katagorilerdeki sitelere başvurmalı ve fazla abartmadan linklerimi almalıyım.

– Bloglar ve paravan siteler kurarak, belli bir noktadan sonra kendime link çıkışı sağlamayalım.

– Ve rakiplerimde eksik olarak gördüğüm; sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanarak buralardan link almalıyım.

Not; Makale için seoyazilimi.com‘ a teşekkür ederiz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO |

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Link İnşası Nasıl Yapılır ? Link İnşaası Hakkında Bilgi”

  1. Yazınızı paylaştığınız için teşekkürler. Düşüncenize katılmamak mümkün değil. Başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*