Maskeli (Frame) Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır ?

maskeli-yonlendirme-nedir-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise alan adı yönlendirmesi ile ilgili olacak. Bir web sitesi yayınlamak için alan adı ve hosting gereklidir.

Alan adı yani domain sitenizin adı, hosting ise site dosyalarınızın bulunacağı yerdir. Alan adınızı hostinginizin bulunduğu yere yönlendirdiğinizde web siteniz yayınlanır. Ancak her zaman alan adınız illa kendi hostinginde yayın yapması gerekmez. Yani sadece alan adınız bir web sitesini de işaret edebilir.

Alan adınızı farklı şekillerde farklı amaçlar için yönlendirebilirsiniz. Önce farklı şekillerde yönlendirme kısmına değinelim. Arkadaşlar ister alan adınızı aldığınız firmanın alan adı yönetim panelinden 1-2 tık ile alan adınızı istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.

Veya yine alan adınızı aldığınız firmanın alan adı yönetim panelinden alan adı dns kayıtlarınızı değiştirerek yönlendirme yapabilirsiniz. Yada alan adınıza bağlı bir hostinginiz var ise hosting içerisinde bir index.html dosyası oluşturup içerisine yönlendirme kodu eklerseniz de yine yönlendirme yapmış olursunuz.

Alan Adı (Domain) Maskeli Yönlendirme

Ancak bu makalemizde normal yönlendirmenin dışında bir yönlendirme olan maskeli yani diğer adı ile frame li yönlendirme yapılışından bahsedeceğiz. Maskeli yönlendirme nasıl yapılır anlatmaya geçmeden önce tabi ki normal yönlendirme ve maskeli yönlendirme arasındaki fark nedir ? bundan bahsetmek gerekir.

Arkadaşlar normal yönlendirme de elma.com sitesini armut.com sitesine yönlendirirsiniz. Ve tarayıcı adres satırında armut.com yazar. Ancak maskeli yönledirme ile elma.com sitesini armut.com sitesine yönlendirdiğinizde ve elma.com yazarak adrese gittiğinizde aslında armut.com açılır ancak tarayıcı adres satırında elma.com yazar. İşte maskeli yönlendirmenin güzelliği budur.

Arkadaşlar konumuzda maskeli yönlendirme ile normal yönlendirme farkını anlatabilmek için bazı yerlerde normal yönlendirmeye değinilmiştir. Ancak bundan sonrası tamamen maskeli yönlendirme üzerinden anlatılmaya devam edecektir. Şimdi gelelim maskeli yönlendirme kodu nedir ve maskeli yönlendirme nasıl yapılır konusuna.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Siebel High İnteractivity Framework How to Fix ?

Eğer alan adınıza bağlı bir web hostinginiz var ise hostinginiz içerisine bir index.html dosyası oluşturarak içerisine aşağıdaki kodları eklemeniz ve kırmızı renkte gösterilen yerleri kendinize göre değiştirmeniz yeterlidir. Bunun dışında yine eğer alan adınızın bağlı olduğu hosting var ise alan adı yönetim panelinizden veya alan adı dns lerinizi değiştirerek de yönlendirme yapabilirsiniz.

Burada devamlı vurgulamış olduğumuz alan adının hostingi var ise kısmı şu sebepten önemlidir. Eğer alan adınızın hostingi var ise index.html dosyası ile maskeli yönlendirme veya normal yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer elinizde yalnızca alan adı var ise index.html dosyası ile yönlendirme yapılamaz. Alan adınız bir hosting’ e bağlı ise aşağıdaki kodları bir index.html dosyasına yerleştirin ve az önce de belirttiğimiz gibi kırmızı ile yazılmış yerleri kendinize göre düzenleyin ve son olarak dosyayı ftp dizinine gönderin.

<html>
<head>
<title>Site Başlığı</title>
</head>
<frameset cols=”*”>
<frame name=”main” src=”http://www.yonleneceksiteadresi.com” scrolling=”auto” noresize>
<noframes>
<body>   Tarayıcınız frame yonlendirmeyi desteklememektedir.  </body>
</noframes>
</frameset>
</html>

Yukarıdaki işlem ile maskeli yönlendirme yapabilirsiniz. Bunun dışında çok daha kolay bir yöntem ile de yine maskeli yani frame li yönlendirme yapmanız mümkündür.

Bu yöntemde ise alan adınızı aldığınız sitede oturum açın ve alan adınızı yönetebileceğiniz kısımdan yönlendirme seçeneğine tıklayın. Alan adı sağlayıcı firmalarda yönlendirme kısmı farklı konumlarda bulunduğundan şuan net bir yer tarif edemiyoruz. Ancak her firmada yönlendirme özelliği bulunmaktadır.

Örnek olarak Natro üzerinden bir maskeli yönlendirme işlemi yapalım. Hemen alan adı yönetim paneline girdim ve aşağıda da gördüğünüz gibi yönlendirme butonuna tıkladım.

natro-maskeli-yonlendirme

 

Doldurulacak veya seçilecek alanlar yukarıdaki resimde görüldüğü gibi oldukça basittir. Bu kısımları doldurup ve seçerek addressizmir.com adresini diatekelektronik.com adresine yönlendirmiş oldum. Böylece addressizmir.com alan adını ziyaret edecek olan kişi diatekelektronik.com sitesini görüntüleyecek ama tarayıcı sayfa başlığında Address İzmir yazacak ve tarayıcı adres satırında da addressizmir.com yazacak. Yani sanki addressizmir.com için bir site varmış gibi olacak. İşte maskeli yönlendirme bu şekilde yapılıyor ve oldukça işe yarıyor arkadaşlar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Haxball Map (Harita) Nasıl Yapılır ?

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

4 thoughts to “Maskeli (Frame) Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır ?”

 1. Merhaba,

  Maskeli yönlendirmeyi farklı farklı firmalarda denedim, sitemin mobil görünüm özelliği var AMP etkin fakat maskeli yönlendirme yaptığımda mobil de de masaüstü sayfayı açıyor bunu nasıl düzelteblirim *

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*