Melanom Kanseri Erken Tespit Edilebilir mi?

melanom-kanseri-erken-tespit-edilebilir-miWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise melanom kanseri erken tespit edilir mi hakkında olacak.

Cilt kanseri türlerinden biri olan Melanom kanseri ciltte farklı renk ve türlerde oluşan benler sonucunda meydana gelen bir kanser türüdür.

Dünya çapında oldukça yaygın olan bu kanser çeşidinde erken teşhis oldukça önemli olduğundan, son birkaç yıldır erken teşhis üzerinde bilim insanları tarafından araştırmalar yapılmaktaydı.

Avustralya Edith Cowan Üniversitesi Melanom Araştırma Grubu tarafından bulunan kan testi ile artık Melanom kanserinin erken teşhisi mümkün olabilecek.

2015 yılında yaklaşık olarak 59 bin 782 kişinin ölümüne sebep olan bu kanser çeşidinin erken teşhisi ile hayatlar kurtarılabilecek.

Erken Teşhiste Yüzde 95 Kurtulma Şansı

Avustralya Edith Cowan Üniversitesi Melanom Araştırma Grubu tarafından geliştirilen kanser testi sayesinde, hastalığın en yaygın olduğu Kuzey Amerika ve Avrupa bölgelerinde birçok insanın ölümcül bir kanser türü olan Melanom kanserinden kurtulması hedefleniyor.

Yapılan kan testi sonucunda erken teşhiste yüzde 80 oranında doğruluk payı sunuluyor. Erken teşhis durumunda Melanom kanserine yakalanan bireyin yaşama şansı ise yüzde 95 oranında artıyor.

MeIDX adı verilen kanser testi ile vücudun Melanom kanserine karşı üretmiş olduğu antikorlar anında tespit edilebiliyor. Bu da bu kanser türüne sahip olan bireylerin tedaviye erken başlamasını sağlıyor.

Testin Yanılma Payı Yüzde 16 Oranında

Avustralya Edith Cowan Üniversitesi Melanom Araştırma Grubu tarafından geliştirilen MeIDX kan testi toplamda 209 kişi üzerinde denendi. Bu 209 kişi içerisinden 104 kişi Melanom kanserine sahipken 105 kişi ise sağlıklı bireylerden seçildi.

Kan testi, Melanom kanseri olan kişilerde yüzde 79 oranında doğruluk payı sundu. Sağlıklı kişiler üzerinde yapılan test sonucunda ise testin yüzde 16’lık bir yanılma payı olduğu tespit edildi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Melatonin Hakkında Bilgiler

Yüzde 80 oranında erken teşhis fırsatı sunan ve yanılma payı yüzde 16 olan bu kan testi geliştirilmeye devam edecek. Testin doğruluk payı arttırıldığı takdirde birçok Melanom kanserine sahip olan bireye yaşam fırsatı verilebilecek.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*