Memtest86 Nasıl Kullanılır ?

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Teknik Servis kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise Memtest86 usb kullanımı ile ilgili olacak. Yani memtest programını usb ile boot ederek nasıl kullanabiliriz bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgisayar donanımları zaman içerisinde çeşitli etmenlerden dolayı arızalanabilir. Bazı hatalarda donanımın arızalı olması çok net bir biçimde belli iken bazı durumlarda bu durum tam tersidir. Yani bilgisayarınız ram ile ilgili olabilecek bir arıza verdiğinde bu hata gerçekten ramlerden mi
kaynaklanıyor ? gerçekten ram arızası mı ? anlamak zor olabiliyor.

Memtest86 Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım

Ancak bazı donanımların gerçekten arızalı olup olmadığını anlamak için kullanabileceğimiz programlar mevcut. Mesela harddisk kontrolü için HddTune, ram için ise Memtest86 adında çok güzel programlar bulunuyor. Bugün anlatacağımız ve hakkında bilgi vereceğimiz program ise Memtest86 kullanımı ile ilgili olacak. Arkadaşlar bu programı ram arıza kontrolü için kullanabilirsiniz. Ram belleklerin arızalı olup olmadığını kesin olarak test sonuçlarına bakarak anlamak mümkün.

Yukarıda resimli anlatım dedik ama sizin için aşağıda daha iyisini videolu halini ekliyoruz. Bu arada memtest ile ilgili bir kaç bilgi daha vermekte fayda var. Öncelikle en çok merak edilen konu memtest ne kadar sürer ? sorusuna cevap verelim. Arkadaşlar tabi ki ram kapasitenize göre değişiklik gösterecektir. Ancak bu testin en sonuna kadar beklemenize gerek yok diyebiliriz. Yani siz 1 saat kadar testin devam etmesini bekleyin. Test 1 saat sonunda size kırmızı şerit halinde aşağıda resimde görüldüğü gibi bir hata vermezse ramlerinizde sorun yok demektir.

Arızalı Memtest Sonucu

 

 

 

 

Evet arkadaşlar gelelim şimdi bu programı nasıl kullanacağız. Bunun en basit yolu usb ile kullanmak. Bunun için gerekli malzemeler tabiki 1 adet usb bellek, memtest86 yazılımı ve bu yazılımı usb ye yazdırmak için gerekli program. Arkadaşlar sizde sadece usb bellek olması yeterli memtest ve yazdırma programını aşağıda veriyoruz. Hemen aşağıdaki gerekli dosyaları indirin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ghost Nasıl Yapılır ? Ghost Nasıl Kullanılır Videolu Anlatım

Memtest86 ve Usb Yazdırma Programı İndir

Yukarıdaki dosyayı indirdikten sonra klasöre çıkartın. İçerisindeki imageUSB.exe uygulamasını çalıştırın. İşleme başlamadan önce kullanacağınız usb belleğinizi biçimlendirin. Şimdi çalıştırdığınız program arayüzünden aşağıda gördüğünüz gibi usb belleğinizi seçin.

 

Şimdi 2. kısımda aşağıdaki gibi memtest86-usb.img dosyamızı seçelim. Bu dosyayı genelde otomatik olarak görür. Ancak görmezse Browse kısmından dosyanızı seçin.

 

Şimdi yine aşağıda görüldüğü gibi Write butonuna tıklayın ve yazma işlemini gerçekleştirin.

 

Arkadaşlar şimdi son olarak yapmamız gereken hazırladığımız usb belleği bilgisayarımıza takmak ve bilgisayarı usb den boot olacak şekilde başlatmak. Memtes86 otomatik olarak teste başlayacaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi yaklaşık 1 saat içerisinde kırmızı şeritli bir hata almazsanız raminizde sorun yok demektir.

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Memtest86 Nasıl Kullanılır ?”

  1. MAkalenin başlangıcı ve programın kullanıma hazırlanması çok iyi ancak programın kullanımı ve normal ram arızalı ram kıyas anlatım olsa çok daha iyi olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*