Mobil Teknolojiler Sayesinde Hayatımızda Değişim Yaşanan 5 Alan

mobil-teknolojilerin-etkileriBilindiği üzere; mobil teknolojiler son yıllarda çok ciddi bir kullanıcı kitlesine hitap etme kabiliyeti yakaladı.

Hatta, akıllı telefonların yanında tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi cihazlar da son zamanların olmazsa olmazları arasına girmiş durumda.

Bu şekilde artan trendler ile birlikte insanların mobil teknoloji kullanımları oldukça ilerledi ve gün geçtikçe daha da fazlalaştı.

Bu teknolojilerin fazlalaşmasıyla birlikte kullanım alanları da her geçen gün daha da genişlemeye başladı. Mobil teknolojilerin kullanımı ve yaygınlaşması, iletişim olanaklarımızın çoğalmasını sağlamaktadır.

Bu sayede, insanlar dünyada olan bitenler ile ilgili anında haber alabilme olanağına kavuştular.

Tabi ki bu sadece haber alma özgürlüğünü geliştirmedi. Ayrıca bu sayede, insanların birbirleri ile mesafe sınırı olmadan anlık görüşme imkanları doğdu.

Gün geçtikçe daha fazla gelişen mobil teknolojiler sayesinde kullandığımız cihazlar ve internet bağlantılarının hızı da muazzam ölçüde arttı.

Bu sayede her türlü cihaz üzerine geliştirilen uygulamalar ile insanların günlük hayattaki tüm işlemleri için bir takım mobil uygulamalar üretilmesi ve gündelik işlerin bu uygulamalar aracılığıyla yapılması sağlandı.

Bu yazımızda, mobil teknoloji uygulamalarının günlük hayatımızda hangi alanları ne şekilde değiştirdiğine kısaca bir göz atacağız.

1.      İş Dünyası

mobil-teknolojiler-ve-is-dunyasi

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobil teknolojilerin gün geçtikçe daha fazla ilerlemesi ve gelişmesinden etkilenen ilk alanlardan biri iş dünyası oldu.

İnsanların her geçen gün internete daha iyi erişim sağlaması sonucu internet, iş dünyasının gözü kulağı haline geldi.

İş dünyasında iş yapan firma ve şirketler de bu değişimi göz ardı edemedi ve zaman içerisinde tüm platformlarını mobil teknolojilere uyumlu hale getirdiler.

Günümüzde, bilgisayar ve mobil teknolojiler olmadan iş yapmak artık neredeyse imkansız.

Özellikle, insanların bu denli internet erişimlerinin olduğu bir ortamda iş yapmak istiyorsanız internetten faydalanmak zorundasınız.

Bu nedenle, gıdadan sağlığa, danışmanlıktan lojistiğe tüm sektörlerin artık bir de internet ve mobil teknoloji ayakları bulunmaktadır.

Artık, yeni kurulan bir firmanın verdiği hizmet ile ilgili mobil uygulamasının olmaması iş dünyasında anormal kabul edilmektedir.

Bu denli gelişen ve ilerleyen iş dünyasında son dönemlerde tartışılan konulardan biri de internet ve mobil teknolojileri kullanarak çalışma modelinin yapılıp yapılamayacağı olmuştur.

Bu teknolojilerin gelişmesi ve iletişimin geçmişe nazaran inanılmaz ölçüde kolaylaşması sonucu insanların artık klasik çalışma modelinden kurtulabileceği ile ilgili bir takım teoriler ortaya atılmaya başlamış ve bununla ilgili çalışma yapan şirketler şu an çok ciddi çözüm uygulamaları üretmeye başlamıştır.

Bu şekilde mobil teknoloji ve internetin kullanıldığı çalışma modelinin mantığı şudur: İşverenlerin personeli ile bağlantısının sadece internet ve bilgisayar ile yapılması sağlanır.

İşveren, personeline işi verir ve personel programı aracılığıyla onun yaptığı işi uzaktan takip eder. Bu sayede, ek ofis masraflarının ve diğer idari giderlerin azaltılması söz konusu olabilir.

İş dünyasında bunun kullanılması için geliştirilen pek çok farklı uygulama vardır. Bu uygulamaların temel mantığı yapılan iş esnasında uygulamanın başlatılması üzerine dayalıdır.

İş yaparken çalıştırılan bu uygulamalar, personele işi esnasında yol gösterir ve işi yapıp yapmadığını denetleyerek işverene bilgi akışı sağlar.

Bu sayede işverenin personelini anlık olarak takip etmesi ve yapılan işin şeffaf bir şekilde görülebilmesine olanak sağlanmış olur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Güneş Enerji Sistemlerinde Tam sinüs inverter

Unutulmaması gereken bir gerçek olarak önümüzde duran şey ise mobil teknolojilerin önümüzdeki dönemlerde klasik iş mantığı ve iş dünyasını kökünden değiştirecek yeniliklerle geldiğidir.

2.      Ekonomi ve Ödeme Sistemi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanların mobil teknolojiler ile birlikte en çok tartışılan konularından biri de kripto sanal paralar olmuştur.

Aslında mobil teknolojilerin gelişimi ile kripto sanal para kavramının ortaya çıkış tarihi neredeyse birbiriyle aynıdır.

Kripto sanal para kavramı, 2008 yılında ABD’de yaşanan küresel ekonomik bunalım sonrası tüm dünyada süper güç olarak bilinen ABD’ye ve onun para birimi olan ABD dolarına olan güveni zedelemiştir.

Bu kriz dönemi ile birlikte tartışmaların odağına yeni bir ekonomik modelin gelip gelmeyeceği hakim olmuştur.

Bu tartışmaların ilk başladığı dönemlerde kim olduğu hala tam olarak anlaşılamayan Japon bir yazılımcı olduğu düşünülen SatoshiNakamoto takma isimli bir kişi veya kişi topluluğu tarafından 2008 yılında bir makale yayınlanmıştır.

“Bitcoin: Eşten eşe elektronik nakit ödeme sistemi” adındaki bu makalede günümüzde insanlar arasında kullanılan nakit ödeme aracı olan paranın tamamen internet ortamına taşınması konusu tartışılmıştır.

Nakamoto, bu makalede bunu yapabileceğini savunmuş ve kendi ürettiği kripto sanal para birimine Bitcoin adını vermiştir.

2009 yılında blockchain (blok zincir) teknolojisi adını verdiği teknoloji ile tamamen kendine has bir ödeme platformu kuran Nakamoto, burada Bitcoin adındaki kripto sanal paranın işlemlerine başlamıştır.

Bu platformda, Bitcoin adı verilen kripto sanal para üretimine başlamış ve zaman içerisinde bunu gittikçe geliştirmiştir.

Bitcoin kullanarak ödeme yapmak oldukça basittir. Bitcoin alımını Bitcoin borsaları aracılığıyla yapabilir ve Bitcoin piyasası içerisine kolaylıkla dahil olabilirsiniz.

Gün geçtikçe Bitcoin ile ödeme kabul eden firma sayısı gittikçe artmış ve hemen hemen her sektörde bulunan binlerce farklı firma Bitcoin ile işlem yapma imkanını kullanıcılara sağlamıştır.

Hatta, ödeme aracı olarak sadece Bitcoin kabul eden firma sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

İlk çıktığı günden bu yana ekonomi gündemini gün geçtikçe sürükleyen Bitcoin kavramı üzerine her geçen gün yeni tartışmalar yapılmaktadır.

Kimileri bu paranın geçici bir olgu olduğunu savunurken azımsanmayacak çokluktaki pek çok uzman da Bitcoin’in geleceğin ödeme yöntemi olduğu noktasında hem fikir durumdalar.

Yine de sağladığı ödeme kolaylığı ile ekonomi piyasasını tamamen farklı bir konuma sürükleyen Bitcoin’in daha uzun yıllar gündemde kalacağından ve hatta bir adım daha ileriye bakıldığında geleceğin tek ödeme sistemi olacağından şüphesi olmayan uzman sayısı da bir hayli fazla.

Mobil teknolojilerin ekonomi dünyamıza taşıdığı tek yenilik tabi ki Bitcoin ile sınırlı değil. Bu teknolojilerin bu denli yaygınlaşması sonrası ekonomi dünyasında işlem yapan bütün bankalar mobil platformlar üzerine yoğunlaşmış durumda.

Temassız ödeme adı verilen yenilik ile birlikte artık tek bir banka kartı ile pek çok farklı işlemin gerçekleştirilmesi mümkün.

Ayrıca, bu kartların mobil uygulamalar ile entegre olma özelliği sayesinde yapılan harcamaların da mobil cihazlardan anlık olarak takip edilebilmesi kart kullanıcılarına sağlanan büyük bir kolaylık olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Mobil teknolojiler sonrası ortaya çıkan en büyük yenilik olan kripto sanal paralar ise daha uzun yıllar tartışılacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Haftada 1 Gün Teknoloji Olmadan Yaşamak!

Machine learning ve yapay zeka kavramları ile ödeme yöntemlerinin bunlara yapacağı katkılar da ele alındığında geleceğin ekonomik yaşamının nasıl olacağı şimdiden çok ciddi bir merak konusu haline gelmiştir.

3.      Eğitim dünyası

mobil-teknolojiler-ve-egitim-dunyasi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile gelişim yaşanan alanlardan bir diğeri olarak da eğitim sektörünü sayabiliriz.

ayıları her geçen gün daha da artan mobil eğitim uygulamaları ile bilgiye ulaşmak artık geçmişe nazaran çok daha kolay bir hal almıştır.

Özellikle, internet ile birlikte bilgiye erişimin kolaylaşması sonucu insanların bir konuda bir şey öğrenmek istediği zaman danıştıkları ilk kaynak internet haline gelmiştir.

Bu durum, internetin doğru kullanımı ile birlikte insanların kendi kişisel gelişimlerine sağlayacakları katkının gün geçtikçe daha da fazlalaşacağını göstermektedir.

İnterneti kullanarak kendi geliştiren insan sayısı gün geçtikçe daha da fazlalaşmakta ve mobil teknolojilerin bu denli gelişmesi okul kavramının dahi sorgulanması sonucuna yol açmaktadır.

Her geçen gün sayıları fazlalaşan mobil öğrenme uygulamaları özellikle dil öğrenmek isteyen kişiler için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

Günümüzde yaygınlaşan mobil teknolojiler sayesinde artık herhangi bir dil ile ilgili bilgi edinmek ve o dili bilen kişiler ile pratik yapma imkanı da oldukça fazladır.

Hatta, sadece dil öğrenme aracı olarak kullanılan mobil uygulamalar dahi bulunmaktadır.

Ayrıca, öğrenci ve öğretmeni bir araya getiren mobil platformlar dahi kurulmuştur.

Örneğin; Hindistan’da İngilizce eğitimi verilirken ana dili İngilizce olan ve belli bir ücret karşılığı bu hizmeti vermek isteyen emekli öğretmen veya bu işte yetkin diğer bazı kişilerin bir sınıfa Skype aracılığıyla İngilizce konuşma eğitimi verdiği bazı dersler oluşmuştur.

Günümüz modern eğitim yöntemlerinin mobil teknolojiler olmadan düşünülmesi mümkün değildir.

Bu nedenle, eğitim dünyasında mobil teknoloji ve uygulamaların yeri yadsınamaz.

Yukarıda bahsettiğimiz yapay zeka ve machinelearning gibi kavramların gelişimleri sonrası eğitim dünyasının nereye gideceği noktasında yapılacak tahminler bile yetersiz kalacaktır.

Mobil teknolojileri ele almadan günümüz eğitimi konusunda söz söylemek mümkün değildir.

4.      Sağlık Alanı

mobil-teknolojiler-ve-saglik-alani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobil teknolojilerin gelişiminden etkilenen alanlardan biri de sağlık alanıdır.

İnsanların yaşamları üzerinden doğrudan etki sağlayabilen sağlık alanının mobil teknolojilerde yaşanan gelişmelerden etkilenmemesi elbette ki beklenemezdi.

Son dönemlerde geliştirilen pek çok akıllı cihaz, insanların tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu sayede, tedavisi ciddi zaman alan pek çok hastalığın tedavisinde de kolaylaşma görülmüştür.

Özellikle, drone adı verilen helikopter benzeri küçük cihazların geliştirilmesi ile birlikte bunların sağlık alanında da kullanılması sağlanmış ve drone ambulans gibi şeyler ortaya çıkmıştır.

Bu sayede, durumu acil olan kişilere müdahalenin gecikmeden yapılması sağlanabilmektedir.

Robot teknolojisinin gelişmesi sonucu, bu teknolojinin sağlık alanında da kullanılması sağlanmıştır.

Öyle ki; bir diş operasyonunu kendiliğinden geliştirilebilen bir robot icat edilmiş ve bunun ilk denemesi sonucu başarılı bir diş ameliyatı bu robot tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yapay zeka teknolojilerinin gün geçtikçe daha da fazla ilerleme kaydettiği bir gerçektir. Bu teknolojinin sağlık alanındaki uygulamaları da gün geçtikçe artmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dünyanın En İyi 2 Uçağı

Pek çok farklı uzmana göre ilerleyen zamanlarda bir çok ameliyat ve cerrahi müdahale robotlar tarafından yapılacak ve insanlar onlara destek sağlayan unsurlar olacaktır.

Pek çok sağlık çalışanı, dijital okur-yazarlık öğrenmek zorunda kalacaktır. Ayrıca, robotların yaptığı işlerde insan faktörünün azalması sonucu robotlar tarafından yapılamayan işler daha da değerli hale gelecektir.

Günümüzde, insan vücudunun içerisine dahi sokulabilen mikro robotlar geliştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir.

Bu çalışmalar ile birlikte tedavisi zor olan hastalıkların tedavisi de gittikçe kolaylaştırılacaktır.

Örneğin; damar yolu tıkanıklığı için geliştirilen bir robot ile yapılan ilk deneylerde bu robotun tıkalı olan damarı bulup oradaki pıhtıyı parçaladığı görülmüştür.

5.      Medya Anlayışı

mobil-teknolojiler-ve-medya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda teknolojik gelişmeden etkilenen bir diğer önemli alan ise gündelik yaşamımız olmuştur.

Gündelik yaşamda karşımıza çıkan pek çok farklı şeyde artık dijital teknolojileri kullanmaktayız.

Bunun en önemli örneği, artık sosyal yaşamlarımızı dijital dünyaya taşımış olmamızdır.

Gelişen teknolojiler ile birlikte ortaya çıkan sosyal medya kavramı sonrası insanların bir çoğu sosyal hayat kavramlarında ciddi değişime gitmişlerdir.

Özellikle Twitter ve İnstagram isimli sosyal medya ağlarının insanlar tarafından oldukça yoğun kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda artık sosyal hayatımızı internet üzerinde yaşadığımız sonucuna varılabilir.

Bunun bariz bir şekilde ortaya çıktığı alanlardan biri de siyasettir. Ülkeleri yöneten liderlerin neredeyse hepsinin kendine ait bir Twitter hesabı bulunmaktadır.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ne denli sıkı bir Twitter kullanıcısı olduğu aşikardır.

Hatta, bazı atamalarını dahi attığı tweetler ile yapan Trump sonrası sosyal medya ve devlet politikaları da farklı bir boyuta taşınmıştır.

Sosyal medyanın kitleler üzerinde de ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Pek çok ülkede insanlar organize olmak için sosyal medya platformlarını yoğun bir şekilde kullanmaktadır.

Bu platformlar üzerinden belli konulara ilgi duyan insanların bir araya gelmesi ve etkinliklerini bu platformlar üzerinden gerçekleştirmesi çok yaygın bir davranış şekli haline gelmiştir.

Dijital gelişmeler ile birlikte insanların geleneksel medyaya olan bakış açıları da ciddi anlamda farklılaşmıştır.

Günümüzde; özellikle pek çok genç için geleneksel medya araçları bir önem ifade etmemektedir.

Gelişen mobil teknolojiler ve sosyal medya sonrası gelişmeleri anlık olarak öğrenme ve herkesin adeta kendine has bir medya-yayın aracına sahip olması ile birlikte geleneksel medyanın pabucu adeta dama atılmıştır.

Artık pek çok ülkenin gündemi sosyal medya üzerinden takip edilebilmektedir. İş dünyasında bulunan pek çok şirket için sosyal medya üzerinde hesap sahibi olmak adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

Firmalar- özellikle hedef kitlesi gençlik olan- sosyal medya olmadan yapacağı işlerin hedeflediği kitleye rahat bir şekilde ulaşamadığı algısına kapılmışlardır.

Nitekim, bu algı kısmi olarak doğrudur. Günümüzde sosyal medya reklamlarının etkisi bir ürünün satılması noktasında yadsınamayacak bir ölçüdedir.

Bu durum da reklam ve pazarlama sektörleri için de çok önemli değişimler yaşanması sonucunu doğurmuştur.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*