Mozilla Firefox Yapılandırma Dosyası Okunamadı ?

firefox-yapilandirma-dosyasi-okunamadiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise en çok kullanılan web tarayıcılardan biri olan Firefox yapılandırma hatası ile ilgili olacak. Her gün milyonlarca insan web erişimi sağlamaktadır. Web erişimi yani interneti kullanmak için ise tarayıcılara ihtiyacımız var.

Bu tarayıcılardan en bilinenlerinden biri ise kuşkusuz Mozilla Firefox dur. Tarayıcılar genelde hata vermezler. Ancak bazen bilgisayar kaynaklı bazen de gerçekten tarayıcı hatası olarak bazı sorunlar baş gösterebilir. Bu sorunlardan biri de Firefox yapılandırma dosyası okunamadı hatasıdır. Bu hata bilgisayarınızda hiç bir değişiklik yapmadığınızda öylece durduk yere ortaya çıkan hatalardan biridir.Firefox u kaldırıp yeniden kursanız bile yine de Firefox u açamıyorum diyebilirsiniz.

Mozilla Firefox Açılmıyor ?

Bu hata görünümü oldukça basittir. Firefox üzerine çift tıklayarak açmak istediğinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz failed to read the configuration file hatası yani yapılandırma dosyası okunamadı hatası alıyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

firefox-acilmiyor

 

 

 

 

Firefox açılmama hatasını gidermek için yapmanız gerekenler şöyle. Öncelikle C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox yoluna gidin. Bu dizini açtığınızda bu dizin içerisinde mozilla.cfg dosyasını arayın. Bu aramayı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Bilgisayarınızda gizli dosya ve klasör görünümlerinin açık olduğundan emin olun. Eğer gizli dosya ve klasörler görünür olmaz ise bu dizin içerisinde aradığımız mozilla.cfg dosyası arama sonuçlarında çıkmayacaktır.

Eğer aramamız sonunda mozilla.cfg dosyasını bulduysanız bu dosyayı silin yada adını değiştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra Mozilla Firefox u yeniden açmayı deneyin. Eğer işleminiz başarılı olmadıysa okumaya devam edin. Eğer ilk işlemde mozilla.cfg dosyasını bulamadıysanız yada bulup sildikten sonra sorun çözülmediyse yapmanız gerekenler şu şekilde.

Öncelikle denetim masası – program ekle kaldır kısmından Mozilla Firefox u ve Mozilla Maintenance Service uygulamalarını kaldırın. Daha sonra C:\Program Files (x86)\ dizini altında bulunan Mozilla Firefox klasörünü geri dönüşümde de kalmayacak şekilde tamamen silin. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra artık tek yapmanız gereken Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurmak. Artık sorunun kalmadığını göreceksiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Port Neden Açılır ? Port Açmak Neye Yarar ?

Bu Makaleyi İzle.


Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Mozilla Firefox Yapılandırma Dosyası Okunamadı ?”

 1. Yukarıda anlatıldığı şekilde çöemeyenler şu yolu deneyebilirler ben bu şekilde çözdüm.

  Bahsedilen yolda ilgili .cfg yoksa ; C:\Program Files\Mozilla Firefox\defaults\pref yolundan autoconfig.js dosyasını bulun. Sağ tık ile düzenleme modunda açmak gerekiyor ama notepad bu düzenlemeyi yapmıyor. Bende NotePad++ programı var onla düzenleme modunda açtım.

  pref(“general.config.filename”, “cck2.cfg”);
  pref(“general.config.obscure_value”, 0);

  şu şekilde gelen kodların en üst satırına aşağıdaki kodu ekleyip kaydedip çıkın.

  lockPref(“security.enterprise_roots.enabled”, true);

  Firefox u yeniden başlattığınızda eski dosyaları aktarıp yeniden açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*