Müzik Albümü Nasıl Yapılır ? Albüm Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir ?

muzik-album-nasil-yapilirWebisyo‘ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi yine hayat kategorimiz altında yayınlayacağız. Makale konumuz ise müzikle uğraşan ve bu yolda bir yerlere gelmek isteyen arkadaşlarımız için oldukça önemli bir konu. Evet sizde müzik albümü nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.. İnternet üzerinde hakkında pek bilgi bulunmayan bir konu üzerine hazırlanan makalenin tüm ilgililere yararlı olması dileğiyle..

Müzik Albümü Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir ?

Türkiyede şarkıcı olmak, albüm yapmak tamami ile şans, yetenek, fiziksel güzellik, beste yapma kabiliyeti, zengin olma, sponsor bulma , aranjör bulma vs. gibi etkenlerin bir veya bir kaçının size denk gelmesi ile olur.

Herşeyden önce Türkiyede her alanda olduğu gibi müzik piyasasında para en önce konuşulan şeydir. Özellikle son dönemde bitme aşamasına gelen müzik piyasasında prodüktörler album yapmaya yanaşmamaktadırlar. Sadece belli bir ismi olan, albümü her koşulda satan ya da konserler ile para kazanan şarkıcalara yatırım yapmaktadırlar. Peki genç isimlerin şansı varmıdır evet vardır. Sadece yukarda sayılan unsurlardan bir kaçına sahip olunmalıdır ve en önemlisi şans !

Eğer şansınız yoksa, paranız olmalı. Bugun müzik piyasasında 30.000 ytl ila 50.000 ytl arasında bir fiyata albumunuzu yaptırtabilirsiniz. Öncelikle bu miktarda bir parayı bir prodüktöre teklif edebilirsiniz. O sizin için herşeyi yapar. Tabi burda kalpazan insanlardan uzak durmalısınız. Unkapanına gidipte adı sanı duyulmamış bir şirkete para verip ondan size album yapmasını beklemek tam anlamı ile bir tecrübesizliktir. Anlaşma yapsanız dahi birşey ifade etmez çünkü prodüktör size gerçekten bir albüm yapar, basar ve yayınlar.Size reklamınıda yapacağını ifade eder fakat bunların hiç birisi sözleşmelerde net olarak detayları ile belirtilmez. Yani bir el ilanı çıkartıp sizin için reklam yaptığını idda edip sözleşme yükümlülüğünü yerine getirmiş olur. Bu ve bu tarz sahtekarlıklardan kaçınmak için kesinlikle ismi olmayan şirketlere paranızı vermeyin hatta ismi olan şirketler konusunda dahi dikkatli olun.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dünyanın En Kirli 25 Şehri Açıklandı

Paranızı bir prodüktöre vermek yerine yapabileceğiniz bir başka yöntem daha var. Bu da kendi albümünüzü kendiniz yapmanız. Bunun için önce bir aranjör bulmanız gerekmektedir. Çok önemli isimler ile çalışabileceğiniz gibi isimsiz fakat kaliteli aranjörlerle de çalışabilirsiniz. Bu tamami ile sizin bütçeniz ile alakalıdır. Bugun piyasada ismi olan kaliteli aranjörler en az 2000 dolar civarı para almaktadır bir şarkı için. Fakat ünlü olmayan isimlerle bu rakamı 500 ytl ye kadar çekmek mümkün. Aranjör masrafı dışında müzisyen masrafınız da olacaktır. Şarkıları çalacak kemancılar, gitaristler, back vokaller vs… Bunun maliyetide tamamı ile müzisyen kalitesi ile birlikte değişir. Bu müzisyenleri bulmak için aranjörünüz size yardım edecektir. Tüm bunlarında dışında en önemli masraflardan biride Stüdyo masrafıdır.

Stüdyoları günlük kiralayabileceğiniz gibi saatlikde kiralayabilirsiniz ki her ikiside çok pahalıdır. Bunun için kendi ev studyosu olan aranjörler tercih edilebilir. Kendi evinde studyo kalitesinde kayıtlar yapan binlerce aranjör bulunmaktadır. Ayrıca şarkı masrafınız olacaktır. Şayet kendi şarkınızı kendiniz yapıyorsanız sorun yok fakat aksi halde bir de besteciler bulup şarkı almanız gerekecektir. Nasıl şarkı bulabileceğinizi Edisyon Firmaları Nedir? başlığını okuyarak öğrenebilirsiniz. Şarkıların fiyatları ise yine bestecilere ve şarkılara göre değişmektedir. Ünlü bestecileri paranızla ikna edebilir çok kaliteli besteler alabilirsiniz.Tabi bunun için gerçekten yeterli paranız olmalı. Aksi halde genç bestecilerden şarkılar alabilirsiniz. Hiç bir zaman unutmayın ki her ünlü besteci bir zamanlar amatördü. Bu yüzden amatör bestecilerden sizin hayatınızı değiştirecek kalitede şarkıları çok ucuza, belki 500 ytl ye kadar hatta ikna edebilirseniz bedavaya dahi bulabilirsiniz.

Tüm bunları hallettiniz, şarkılar bulundu, studyo ayarlandı, aranjör ve müzisyenler tamam, şarkılar kaydedildi,okundu. Bu aşamadan sonra oluşturduğunuz cd yi mastering diye tanımlanan bir işlem için yurtdışında veya yurtiçinde bir müzik mühendisine göndermeniz gerekmektedir. Bu genellikle yurtdışında daha ucuza mal edilir. Mastering işleminden sonra şayet albümü herşeyiyle yapmaya karar verdiyseniz albümün kartonetini ve albüm kapağını yaptırmanız gerekecektir. Bunun içinde bir fotoğrafçı ile anlaşacaksınız.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İspanyolca Tercüme Hizmetleri

Albümünüzü her şeyiyle satışa hazır bir şekile getirdiğiniz andan itibaren artık prodüktör aramaya başlayabilirsiniz. Genellikle prodüktörler hazır albümlere ilgilidirler.Çünkü ona sadece promosyonu,basımı ve dağıtımı kalmıştır ve şayet albümün satacağına inanırsa sizinle yapacağı bir anlaşma ile albümünü basabilir. Bu aşamada en önemli konu prodüktörlere ulaşabilmektir. Bu daha sonra ayrı olarak anlatılacaktır. Fakat eğer yeteri kadar param var derseniz, prodüksiyon şirketlerine belli bir para teklif edip albümünüzü kısa yoldan bastırtabilirsiniz. Eğer şirket albümünüzü basmayı ve/veya dağıtmayı kabul ederse sizinle çok içerikli bir anlaşma yapacaktır. Bu tamamen sizin aranızdadır. Her ne kadar hem produksiyon şirketleri,hemde şarkıcılar için (müyap vs) bu sözleşmelere yönelik düzenlemeler var ise de, ülkemizde herşeyin yasalar eşliğinde yürümediği gerçeğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu anlaşmalar konserlerden pay alma, albüm gelirinden pay vermeme gibi çok ilginç boyutlarda da olabilir.

Basılan ve dağıtımı yapılan albüm için bir sonraki ve en önemli aşama PROMOSYON aşamasıdır ve belkide işin en önemli kısmıdır. Şayet şarkılarınız güzel ise ve dinleyicilier tarafından beğenilirse, tabiri caizseTUTARSA ! sadece önemli radyolarda şarkınızın çalınmasını sağlamak sizin promosyonunuz için yeterli olacak , o aşamadan sonra herşey çorap söküğü gibi ard arda gelecektir. Eğer şarkılarınızı dinleyicilerin sevmesi için birazcık desteklenmesi, yine tabiri caizse arkadan itilmesi gerekirse,bu sefer devreye kaliteli bir plak şirketinin farkı çıkar. Ya da yine sizin cüzdanınızın ne kadar kalın olduğu. Destekleme promosyonları için en önemli unsur televizyon kanallarıdır ve bunların içinde de en önemli olan belli başlı müzik kanallarıdır (kraltv, powerturk vs… ) Bu kanallarda kliplerinizi yayınlatmak için hem yönetmene, hem de tv kanalına ücret ödemeniz gerekmektedir.Bugun bir müzik kanalında bir günde belli bir sayıda şarkınızın gösterilmesi için ayda 10 bin ytl ye kadar ücret ödersiniz, buna bir de klip çekmek için ödeyeceğiniz miktarıda ekleyince yine yüksek bir maliyet karşınıza çıkacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilmeyenlerin Bilmesi Gereken Bir Blog; Mmsrn!

Tüm Bunlar cebinde parası olan bir şarkıcı adayının olası yapacağı şeylerdi. Peki ya parası olmayanın ?

Yukarıda saydığımız unsurları hatırlarsanız bir çok noktadan bahsettik. Şanslı değilsiniz ve paranız da yok. Ne yapabilirsiniz ?

Öncelikle işinizin çok zor olduğunu ve belki yıllarca uğraşmanız gerektiğini bilmeniz ve buna göre yola çıkmanız gerekmektedir. İnsanoğlunun istediği herşeyi yapabileceğini inanan tezi savunanlardansanız hiç bir şekilde yolununuzdan dönmemeniz sizi mutlu sona ulaştıracaktır.

Paranız olmayabilir, şansınız da yoktur ama inanılmaz bir sesiniz vardır. Bunun için sizin için en önemli sermayeniz olan sesinizi en iyi şekilde sunmanız gerekmektedir. Bu da çok kaliteli demolar ile olur. Bu konuda bilgi almak için lütfen DEMO NEDİR ? başlığını okuyunuz.

Demo dışında Türkiyede, özellikle İstanbulda, kaliteli yerlerde sahneye çıkmanız ve çevre yapmanız şansınızı çok çok arttıracaktır. Ayrıca yapacağınız demoları veya sahne kayıtlarını youtube gibi sitelere koyup kendi reklamınızı yapmanız şu an hiç azınsanmayacak derecede önemli bir pazarlama taktiğidir.

Şayet sesinizin çok iyi olmadığına inanıyorsanız fakat bestelerim ile varım diyorsanız, yine devreye yapacağınız kaliteli demolar geçecektir. Öncelikle şunu unutmayınız ki dünyanın hiç bir yerindeşarkıcı olmak , iyi bir sese sahip olmakla sınırlı değildir.Çok kaliteli bestelerinizin olması sizin şansınızı iyi bir sese sahip olmaya nazaran binlerce kat arttıracaktır. Bugun Türkiyede ve dünyada sesi çok vasat olan ama şarkıları ile star olmuş yüzlerce sanatçı vardır. Sesin kalitesinden çok sesin insanlara ne hissettirdiğinin herşeyden önemli olduğunu unutmayınız.

Kaynak; http://ekrembolsu.blogcu.com/

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*