Navicat İle Mysql Veritabanına Uzaktan Bağlanmak

navicat-ile-mysql-veritabanina-uzaktan-baglanmakWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Navicat programı ile Mysql veritabanımıza uzaktan bağlanma ile ilgili olacak.

Konuya aslında veritabanı nedir olarak girmek istemiyorum. Çünkü biliyorum ki bu makaleye gelen ziyaretçilerimiz zaten veritabanının ne olduğunu biliyorlar.

Ancak çok kabataslak bir tanım yapmak gerekir ise ve bu tanım bir web sitesinin veritabanı hakkında olacak ise, veritabanı sitenizdeki neredeyse tüm bilgilerin tutulduğu, kayıt edildiği bir uygulamadır.

Belirttiğimiz gibi veritabanlarının oldukça fazla kullanım alanları olduğu gibi oldukça fazla da veritabanı türü vardır. İşte bu veritabanı türlerinden biri olan Mysql veritabanı hakkında olacak bu makalemiz. Mysql veritabanını çeşitli uygulamalarda türlü işlemler için kullanabilirsiniz. Ancak devamlı veritabanı sunucusuna giderek işlem yapmak oldukça zahmetlidir.

Veritabanınızın bulunduğu yere ulaşmak için en az bir kaç adım kullanırsınız ve çeşitli kullanıcı adı ve parolalar ile devamlı oturum açmanız gerekebilir. Ancak şimdi anlatacağımız yöntem ile Mysql veritabanına uzak bağlantı yapabileceksiniz. Ve sadece masaüstünüzden veritabanı ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Mysql Uzak Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

Arkadaşlar Mysql veritabanına uzak bağlantı kuracağımız programımızın adı Navicat.  Navicat ile Mysql veritabanımıza uzaktan bağlanıp PhpMyAdmin veya çeşitli veritabanı uygulamalarında neler yapabiliyorsak hepsini uzaktan yapabileceğiz. Şimdi gelin hep birlikte Navicat ile Mysql veritabanına uzak bağlantı nasıl kurulur öğrenelim.

Arkadaşlar öncelikle Navicat İndir bağlantısının üzerine tıklayarak ilgili programı indirelim. İndirdiğiniz programı klasik Next – Next diyerek kurun. En son aşamada Trial (deneme) seçeneğini seçerek devam edin. Burada hatırlatmamız gereken durum şu; arkadaşlar bu indirdiğiniz Navicat’in deneme verisyonudur ve 14 günlük süresi vardır. İndirip 2 hafta kullandıktan sonra memnun kalırsanız uygun fiyata resmi sitesinden satın alma yapabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Server Çeşitleri ve Kulanım Alanları

Şimdi devam edebiliriz. En son aşamayı da geçtikten sonra Navicat programı aşağıda gördüğünüz şekilde açılacaktır.

navicat-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi yapmamız gerekenler oldukça basit ancak bağlantı eklenmeden önce tabi ki Mysql veritabanı uzak bağlantı bilgilerini bilmemiz gerekiyor. Bizlere uzak Mysql bağlantısı yapmak için gerekli bilgiler; veritabanı sunucu ip si, veritabanı kullanıcı adı ve şifresi. Bu 3 bilgiyi edindikten sonra yapmamız gerekenler şu şekilde. Hemen Connection menüsü altındaki Mysql bağlantısına tıklayalım.

mysql-uzak-baglanti-programi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılan pencerede aşağıda görüldüğü gibi edindiğimiz veritabanı bilgilerini girelim.

navicat-nedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Connection Name; Bağlantı ismini yazacağınız kısım. İstediğinizi yazabilirsiniz.

Host; Veritabanınızın bulunduğu sunucu ip’si.

Port; 3306 olarak kalmalıdır. Standart Mysql portudur.

User Name; Veritabanı kullanıcı adınızı yazınız. Burada dikkat edilmesi gereken; veritabanı adı değil veritabanı kullanıcı adını yazmanız gerektiğidir.

Password; Veritabanı parolanız.

Bu bilgileri doğru olarak girdikten sonra bağlantıyı test amaçlı alttaki Test Connection butonuna basın. Eğer bağlantı başarılı olur ise Connection Successfull şeklinde ekranda bilgi dönecektir. Tam tersi bağlantı başarısız olur ise yine ekranda hata mesajını görebileceksiniz.

Bağlantınızın başarı olduğunu gördüyseniz artık aşağıdaki OK butonuna basarak bağlantıyı kaydedebilirsiniz. Bağlantınızı kaydettikten sonra bağlantınızı ekranın sol tarafında göreceksiniz. Artık veritabanınıza bağlantı kurmak için üzerine çift tıklamanız yeterlidir. Bağlantı kurduğunuzda bağlantı kısmı gri renkten yeşil renge dönecektir. Örnek bağlantıya ait görüntüyü aşağıda görebilirsiniz.

navicat-ile-mysql-baglantisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık istediğiniz veritabanında işlem yapmak için üzerine çift tıklayabilir ve yukarıdaki veritabanı seçenekleri ile Mysql veritabanınızı uzaktan yönetebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Network ile İlgili Bilinmesi Gerekenler ve İpuçları

Önemli Not; Arkadaşlar burada bilinmesi gereken şudur. Bu işlem uzaktan bağlantıya izin verilen veritabanları için geçerlidir. Eğer bağlanmada problem yaşıyorsanız lütfen veritabanı hizmeti aldığınız firmadan Mysql veritabanı için uzak bağlantı yapılıp yapılamayacağının bilgisini alın.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Navicat İle Mysql Veritabanına Uzaktan Bağlanmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*