Nic.tr Alan Adı İç Transfer Nasıl Yapılır ?

nic-tr-alan-adi-ic-transfer-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise nic.tr alan adı transferi nasıl yapılır hakkında olacak.

Artık günümüzde pek çok insanın bir web sitesi var. Ve web siteleri çeşitli amaçlara hizmet edebilir.

İster internet üzerinden satış yapmak için isterseniz günlük olarak kendinizle ilgili yazılar paylaşmak için bir web sitesi kurabilirsiniz.

Her web sitesinin amacı ve içeriği farklı olsa da, tüm web siteleri için gerekli olan bazı şeyler vardır.

Bunlar alan adı yani domain ve web barındırması yani hosting dir. Eğer bir alan adınız veya hostinginiz yok ise web siteniz yayınlanamaz.

Web sitenizin adı olacak olan alan adını, ülkemizdeki veya diğer ülkelerdeki alan adı sağlayıcı firmalarından alabilirsiniz.

Genellikle alan adı firması ile problem yaşamadan devam edersiniz. Ancak bazen bazı sorunlardan dolayı alan adı firmasını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Yani alan adını farklı firmaya transfer etmek isteyebilirsiniz. Alan adları 2 şekilde transfer edilebilmektedir.

Hem farklı firmalar arası transfer şeklinde hem de firma içi transfer şeklinde alan adı transferi yapabilirsiniz.

Eğer alan adınızı 2 farklı firma arasında transfer edecekseniz bu işlem için hem 1 yıllık yenileme ücreti ödersiniz hemde bazı şartları vardır.

Örneğin alan adını farklı firmaya taşımak için alan adının belli bir süresi kalmış olması ve belli bir süre içinde yenileme yapılmamış olması gibi şartlar vardır.

Yani anlayacağınız, alan adını farklı firmaya taşımak, alan adı iç transfer işleminden daha zor ve uğraştırıcı bir iştir.

Ancak alan adınızı aynı firma içindeki farklı müşteriye aktarmak yani iç transfer yapmak isterseniz bu işlemi 1-2dk içerisinde oldukça zahmetsiz şekilde yapabilirsiniz.

Bu işlem oldukça basit olsa da yine de tüm alan adı sağlayıcı firmaların kontrol paneli ara yüzleri birbirinden farklı olduğundan, transfer işlemi için takip etmeniz gereken adımlarda farklı olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Gif Oynamıyor Sorunu Çözümü

Nic.tr Alan Adı Sorumlu Değişikliği

Ancak biz bu makalemizde nic.tr iç transfer nasıl olur ? Yani nic.tr alan adını başka kullanıcıya aktarma nasıl olur onu göstereceğiz.

Öncelikle bu işlemi yapacaksanız zaten hali hazırda nic.tr de bir üyeliğiniz ve bir alan adınız var demektir. Bu yüzden öncelikle nic.tr adresinde giriş yapın.

Giriş sonrası ekranın sağ üst kısmında aşağıda gördüğünüz kısım olacaktır. Buradan hemen Yönetim Paneli kısmına geçiş yapalım.

nic-tr-yonetim-paneli

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki yönetim paneli alanına girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Aşağıdaki kısımda ise yine kırmızı ile gösterilen Sorumlu Değişikliği kısmına giriş yapalım.

nic-tr-sorumlu-degisikligi

 

 

Yukarıdaki sorumlu değişikliği bağlantısına geçtiğinizde karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi sahip olduğunuz alan adı veya adları ekranı gelecektir.

nic.tr-alan-adi-aktarma

 

Yukarıdaki kısımda alan adımızı görüyoruz. Şimdi yukarıda da gördüğünüz gibi öncelikle bu sayfayı seç butonuna ve ardından devam butonuna basarak ilerleyelim.

Bu işlem sonrası karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

nic-tr-domain-ic-transferi

 

Yukarıdaki ekranda ise 3 alana alan adını aktarmak yani iç transfer etmek istediğimiz kullanıcının kodunu, numarasını yazacağız.

Bu kodu zaten aktaracağınız kişi biliyordur ondan isteyip bu alanları doldurmanız ve devam butonu ilerlemeniz yeterlidir.

Devam diyerek ilerledikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

nic-tr-sorumlu-degisiklik-onayi

 

Yukarıdaki kısımda artık onay öncesi son kontrolü yapacağız. Bunu tıpkı bankada para transferi yaparken girdiğimiz bilgilerin kime ait olduğunu görmemiz gibi düşünebilirsiniz.

Yani yukarıdaki ekranda, bir önceki ekranda girdiğiniz kullanıcı kodunun ve alan adının yeni sahibinin kim olacağının bilgileri yer almaktadır.

Doğru olup olmadığını kontrol ettikten sonra aşağıdaki devam butonu ile ilerleyelim. Devam butonu ile ilerlediğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

alan-adi-sorumlu-degisikligi

 

Ve artık yukarıda gördüğünüz gibi bizim alan adı transferi için yapmamız gereken işlemler tamamlandı.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Siteyi Çevrimdışı Yapma

Yukarıdaki mesajda da görüldüğü gibi işlemin tamamlanarak alan adının yeni sahibine aktarılması için tek işlem kaldı.

O işlem ise karşı tarafın yani aktardığımız kullanıcının kendi nic.tr hesabına giriş yapıp, Hızlı Erişim menüsü altından Sorumlu Değişiklik Onayı kısmından bu değişikliğe onay vermesidir.

Bu kısım ile ilgili görüntüyü de aşağıda görmektesiniz.

nic-tr-sorumlu-onay-degisikligi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alan adını aktardığımız kişi de yukarıdaki adımlardan bu işlemi onaylarsa, artık alan adı iç transfer ile tamamen diğer nic.tr kullanıcısına geçmiş olacak.

İşte bu şekilde nic.tr kullanıcılar arası alan adı aktarma işlemini yapabilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*