Nic.tr Üyelik Oluşturma

nic-tr-uyelik-olusturmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise nic.tr üyelik oluşturma ile ilgili olacak.

Bir web sitesi yayınlayabilmek için temelde bize 2 şey gerekir. Biri domain yani Türkçe karşılığı ile alan adı diğeri ise hosting yine Türkçe karşılığı ile barındırma alanı. Bu ikisini sağladıktan sonra web sitemizi yayınlayabiliriz.

Bugün ki konumuz ilk seçenek olan alan adı ile ilgili olacak. Sitemizin adına alan adı veya domain deriz. Örneğin; webisyo.com bir alan adıdır. Bu alan adını belli bir ücret karşılığında alan adı sağlayıcı firmalardan satın alırız.

Bu firmalar aslında birbirine benzerdir. Ancak birisi var ki o firmayı diğer firmalardan ayıran bazı özellikler vardır. Ancak en önemli özelliği .tr uzantılı alan adlarının Türkiye’ de tek sağlayıcısı olmasıdır. Bu firma tabi ki nic.tr’ dir.

Nic tr Üyelik Nasıl Alınır ?

Şimdi bazı kişiler şöyle diyebilir, ben .tr uzantılı alan adımı nic.tr dışında farklı bir firmadan aldım. Bu nasıl oluyor ? Arkadaşlar diğer tüm .tr uzantılı alan adı satabilen firmalar ( Türkiye içerisinde ) nic.tr’ nin kayıt operatörüdür.

Yani nic.tr’ ye bağlıdır. Hatta bu operatörleri yani .tr uzantılı alan adı kayıt firmaları listesini Nic.tr Kayıt Operatörleri sayfasında görebilirsiniz. Nic.tr’ den alan adı almak için tabi ki önce üye olmanız gerekiyor.

Ancak üyelik sırasında hata veya hatalar ile karşılaşmanız mümkün. Bu makale de nic.tr’ ye nasıl kayıt olunur ? bu konuyu işleyeceğiz. Eğer siz de hazırsanız gelin hep birlikte nic.tr üyelik açma makalemize başlayalım. Öncelikle nic.tr adresine girdiğinizde sağ kısımda aşağıdaki pencereyi göreceksiniz.

nic.tr-kayit-olma

 

 

 

 

 

Yukarıda kırmızı ile işaretlenmiş olan yeni sorumlu kodu butonuna tıklayınız. İlgili butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Tüylerinizi Ürpertecek Son Yılların En İyi 10 Türk Korku Filmi

nic.tr-uyelik-acma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki devam butonuna basarak bu aşamayı da geçelim.

nic.tr-nasil-kayit-olunur

 

Sonraki ekranda karşınıza yukarıdaki kısım gelecektir. Sorumlu tipi olarak bireysel seçip adınız ve soyadınızı da yazdıktan sonra devam butonu ile ilerleyelim.

nic.tr-uye-ol

 

Devam butonuna bastığınızda karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Burada daha önce sizinle aynı adı taşıyan kişilerin kayıtları gösteriliyor. Eğer daha önce kayıt olup bilgilerinizi unuttuysanız hatırlatmak ve parolanızı alabilmeniz için.

Eğer ilk kez kayıt oluyorsanız kırmızı ile gösterilen yeni sorumlu kodu istiyorum seçeneği ile devam edelim.

nic.tr-kayit-asamalari

 

Yeni sorumlu kodu butonu ile devam ettiğinizde karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Arkadaşlar burada dikkat etmeniz gereken önemli şey adres kısmıdır.

Adres kısmında her bir kısımdan sonra virgül ve sonra boşluk bırakarak devam ediniz. Yukarıdaki örnekte adres kısmı düzgün biçimde girilmiştir. Sizlerde aynı şekilde girmelisiniz.

Aksi halde devam butonuna bastığınızda “Lütfen anlamlı bir adres giriniz” uyarısını alacaksınızdır. Yukarıdaki adımları da belirtilen şekilde doldurup devam butonuna basarak ilerleyelim.

nic.tr-uyelik-adimlari-nedir

 

Bir önceki ekranda devam butonuna bastığınızda karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Şimdi bu ekranda önemli arkadaşlar. Burada parola kısmı çok önemli. Bu sistem bazı parolaları kabul etmiyor ve en son adımda hata veriyor.

Eğer parolanızı sistemin kabul etmediği şekilde girerseniz son adımda “Verilerinizi sisteme giremiyorum. Lütfen kontrol ediniz” hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle geri gelerek girdiğiniz parolayı değiştirip tekrar deneyebilirsiniz.

Parolanızı düzgün şekilde girdikten sonra devam butonuna basarak ilerleyelim.

nic.tr-nedir

 

Artık neredeyse son adıma geldik. Yukarıdaki ekranda girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu gözden geçirin ve devam butonuna basarak ilerleyin.

nic.tr-sorumlu-kodu-alma

 

Tüm adımları geçip en son devam butonuna bastığınızda eğer ilgili alanlar sistemin kabul ettiği şekilde girildiyse bir problem olmayacak ve yukarıda gördüğünüz gibi kaydınız başarılı şekilde oluşacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Camtasia Studio Nasıl Kullanılır ? Camtasia Studio Görsel Eğitim

Ancak yapmanız gereken son bir işlem var. Oda nic.tr sorumlu kodunu onaylamak oluyor. Kayıt sırasında verdiğiniz posta adresinize gidin ve size gönderilen bağlantıya tıklayarak sorumlu kodunuzu onaylayın ve tüm işlemleri tamamlayın. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*