Öğeyi Denetle ile Kodun Hangi Kaynak Dosyada Olduğunu Bulmak

ogeyi-denetle-ile-kodun-hangi-kaynak-dosyada-oldugunu-bulmakWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise öğeyi denetleden kodun hangi dosyada olduğunu bulmak ile ilgili olacak. Pek çok yöntem ile web sitesi yapabilirsiniz.

Yani sitenizi tamamen kendiniz sıfırdan kodlayarak yapabileceğiniz gibi hazır bir tasarım satın alıp, düzenleyerek de yapabilirsiniz.

Ancak bu ikisi arasında tabi ki farklar olacaktır. Örneğin tamamen kendi tasarladığınız bir sitede değişiklik yapmak istediğinizde bunu hemen yapabilirsiniz.

Çünkü tüm kodlamayı siz yaptınız ve neyin hangi dosyadan değişeceğini biliyorsunuz. Ancak bir başkasının yaptığı yazılımı alarak web sitenizi kurduğunuzda herhangi bir değişiklik yapmak oldukça zor olacaktır.

Hatta kodlama bilginiz olsa dahi değişiklik yapamayabilirsiniz. Çünkü hangi kodun hangi dosyadan geldiğini bulmak inanın çok zor bir iş.

Eğer Google Chrome veya diğer tarayıcılarda kaynak dosyasını bulmak istediğiniz kısmı seçip incele veya öğeyi denetle derseniz ve çok zorlarsanız belki ilgili dosyayı bulabilirsiniz ama buda zor bir yöntem.

Bugün sizlere tarif edeceğimiz yöntem ile artık sitenizdeki herhangi bir alanı istediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Agent Ransack Nasıl Kullanılır ?

Yani sitede bir yeri değiştirmek veya kaldırmak isterseniz bu yöntem ile çok basit şekilde ilgili kodun nereden geldiğini bularak işlem yapabileceksiniz.

Peki bunu nasıl yapacağız ? Gelin hep birlikte öğrenelim. Bu iş için bize bir program gerekiyor. Programımızın adı Agent Ransack.

Öncelikle hemen aşağıdaki bağlantıdan Agent Ransack programının son sürümünü indirin ve kurun.

Agent Ransack Son Sürüm İndir

Programın kurup başlattığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

agent-ransack-kullanimi

 

Yukarıdaki ekranda bizler için önemli yalnızca 4 alan vardır. Ve bu alanlar gördüğünüz gibi kırmızı ile belirtilmiştir.

Containing text yazan kısıma aradığımız kodu yazacağız. Look in kısmında hangi klasör içerisinde aradığımızı seçeceğiz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bu, büyük olasılıkla sizin aradığınız site değil! Hatası ve Çözümü !

Aşağı sol kısımdaki büyük alanda ilgili kodun hangi dosyalarda bulunduğu, sağ kısımdaki büyük alanda ise dosya içinde tam olarak nerede olduğunun önizlemesi görünecek.

Tabi ki burada önemli olan Containing text kısmına gireceğimiz kod. Peki bu kodu nasıl bulacağız, bir örnekle aşağıda gösterelim.

Diyelim ki ben adameksik.com sitemde aşağıda gördüğünüz gibi giriş yap kısmındaki beni hatırla kısmını kaldırmak istiyorum.

kodun-nereden-geldigini-bulma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlem için yukarıdaki beni hatırla yazısının üzerine tıklayıp İncele diyorum. Bu arada ben işlemi Chrome tarayıcısında yaptığımdan İncele şeklinde çıkıyor.

Sizler Firefox veya diğer tarayıcılar kullanıyorsanız Öğeyi Denetle veya başka bir isimde görünüyor olabilir.

İncele dedikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi ekranın sağ kısmında ilgili yerin dosya içeriğini yani kaynak dosyanın içeriğini görebiliyoruz.

Ancak tabi ki dosya ismi vermediğinden ilgili alanın hangi dosyada olduğunu göremiyoruz.

Bu nedenle bizlere arama yapabilmemiz için bir ipucu, yani bir arama kelimesi lazım.

kaynak-kod-nasil-bulunur

 

Şimdi az önceki örnekte beni hatırla kısmını kaldırmak istiyordum. Ve beni hatırla yazısına sağ tıklayıp, incele dedim ve ekranda sayfanın kaynak kodları açıldı ve beni ilgili kodun olduğu kısma attı.

İlgili kısım yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar. Şimdi benim bu dosyaya ulaşabilmem için bazı terimleri seçip Agent Ransack programında aratarak bulmam gerekiyor.

Yukarıda gördüğünüz gibi kolay bulunabilecek kod sözcüğü forgetmenot olarak görünüyor.

Hemen forgetmenot sözcüğünü alıyorum ve Agent Ransack programında Containing text kısmına yaazıyorum ve hangi dizinde arayacaksam orayı da seçtikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi aramaya başlıyorum.

kod-hangi-dosyadan-geliyor

 

Yukarıda gördüğünüz gibi sol kısımda ilgili kod parçası hangi dosyalarda geçiyor ise onu buldu.

Ve sağ kısımda ise dosya içinde kod parçası tam olarak nerede ve nasıl görünüyor onu gösteriyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Tema Nasıl Türkçeleştirilir ?

Sizlerde bu şekilde önce tarayıcıda değiştirmek istediğiniz kısma tıklayın ve incele diyerek kaynak kodundaki alanı bulun.

Daha sonra kaynak kodunda Agent Ransack da bulunabilecek bir kod parçasını seçin ve arayın. İşte hepsi bu kadar.

Önemli; Makale hakkında daha fazla bilgi edinmek ve makaleyi daha iyi kayramak için hemen aşağıda bulunan makale videomuzu izleyebilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*