On-Page ve Off-Page Seo Nedir ? Ne İşe Yarar ?

on-page-off-page-seoWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Bugün ki makalemizi Seo kategorimiz altında yayınlayacağız.

Webmasterların son zamanlarda aklını karıştıran ve merak ettikleri bir tanım ortaya çıktı. On page ve off page seo. Gelin şimdi hep birlikte nedir bu kavramlar onları inceleyelim..

On-Page, Off-Page Seo Ne Demek ?

On-Page SEO nedir?

Site içi SEO çalışmaları, web sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmesi için yapılması gereken 8 ana başlık altında özetlenir. Bu maddeler SEO analiz çalışmaları kapsamında tek tek ele alınmalıdır.

1. Meta Etiketler

a. Meta Başlık: Sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili doğru bilgiler içermelidir. Meta Başlık, siteniz Google’da listelendiğinde gözüken başlıktır.

b. Meta Açıklama: Hedeflenen arama sonuçlarına uygun anahtar kelimeler, sayfa içeriğiyle de uyumlu olmalıdır. Meta Açıklama, Google sonuçlarında başlığın altında gözükecek açıklama metnidir.

c. Meta Anahtar Kelimeler: Google tarafından dikkate alınmadığı belirtilse de diğer arama motorları tarafından (yahoo, bing, yandex vb) önemsenen bir faktördür. Sayfadaki yazının hangi konuyla ilgili olduğunu anahtar kelime temelinde belirtir.

2. Görsel Etiketleri

Arama motorları resimlerin içeriğine bakamazlar. Bir resmin ne ile ilgili olduğunu arama motoruna belirtebilmek için alt metin açıklaması girilmesi önemlidir.

3. Site Haritası

Siteeki tüm sayfaların bağlantı adreslerinin bulunduğu bir dosya bulunmalıdır. Google ve diğer arama motorları bu dosyada listelenmiş tüm sayfaları veritabanlarına ekleyeceklerdir. Normal şartlarda arama motorları site içi bağlantıları takip ederek site haritasını çıkarsa dahi, bağlantılarda oluşacak bir sorunda index problemi ortaya çıkacaktır.

4. Robots.txt

Robots.txt sanal bir dosyadır. FTP’nizde bu dosya bulunmaz. Robots.txt, arama motorlarına sitenin nasıl indexlemesi gerektiğini belirtir. Arama motorlarında listelenmemesi istenen sayfalar varsa bu dosyayı web sitesi yönetim panelinizden güncellemek gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Online Seo Testi

5- Alan Adı ve Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçimi ve bu kelimeye bağlı alan adı tercihi, SEO çalışmalarında avantaj sağlayacaktır.

6- Anasayfa SEO

Anasayfada, site genelinde belirlediğiniz anahtar kelimelerin en önemlilerini kullanmanızda fayda var. Dışarıdan sizin sitenize bağlantı verildiğinde genellikle site isminiz kullanılacağı için, arama motorlarının gözünde bu mantıklı bağlantıları oluşturmak gerekiyor.

7- İçerik

Google, zengin ve özgün içeriğe sahip sayfaları hızla ön sıralara taşır. Yazıların içeriği kadar biçimlendirilmesi de önemlidir. Gereğinden fazla anahtar kelime, başlık, kalın yazı kullanımları sayfaların pozisyonunu yükseltmez, aksine düşürür.

8- Site içi bağlantı yapısı

Sitenizde hem kullanıcılara daha kolay gezinme imkanı sağlamak, hem de ilgili içerikleri birbirine bağlayarak güçlenirmek için anchor kullanımı çok önemlidir.

Off-Page SEO nedir?

Bir web sitesine dışarıdan alınan linkler “Backlink” olarak adlandırılır. Backlinkler internetin para birimi olarak sayılırlar. İtibarlı sitelerin ilgili konularından alınan backlinkler SEO çalışmalarında önemli yer tutar. Kurumsal SEO hizmeti alırken bu noktaya çok dikkat etmek gerekir.

Google, doğal yollarla elde edilmeyen linkleri yakından takip eder ve bu tür çalışmalar yürüten siteleri süresiz olarak arama sonuçlarının dışında tutma hakkını saklı tutar. Bu noktada yapılan çalışmalarda etkili bir strateji ile dengeyi yakalamak hem çok zor hem de risklidir.

Bilgisi, tecrübesi ve başarısı kanıtlanmış bir Kurumsal SEO danışmanı bu süreçlere son derece hakim olduğundan süreci risk almadan ancak kararlı şekilde yürütebilir. Piyasada SEO uzmanı adı altında Backlink satışı yapanlar vardır ki bu tür bir çalışma Google mühendislerinin geliştirdiği algoritmalar tarafından farkedilirse sizi sitenizi kapatma noktasına kadar götürebilir.

Kaçınmanız gereken hizmetlerin SEO fiyatları oldukça düşüktür ve kendilerini bu işi profesyonel ve etik olarak yapanlardan kolayca ayırırlar. Site dışı SEO çalışması çok zaman alan ve emek isteyen bir iştir. Google SEO nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir konulu Google Destek’te yayımlanan bir makalede, bu tür çalışmalara taviz verilmeyeceği net bir şekilde belirtilmiştir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  A' dan Z' ye Yapılması Gereken Seo Teknikleri

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “On-Page ve Off-Page Seo Nedir ? Ne İşe Yarar ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*