Önceki Sürümler Açma | Dosya Geçmişi Kullanımı

dosya-gecmisi-onceki-surumler-acmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise bilgisayarımızda dosya geçmişi özelliğini kullanarak önceki sürümleri açmayı öğreneceğiz.

Şimdi bu giriş cümlemizi biraz daha açarak devam edelim. Dosya geçmişi nedir ? bundan başlayalım.

Arkadaşlar dosya geçmişi özelliği Windows 8 işletim sistemi ile gelmiş ve Windows 10′ da da var olan oldukça güzel bir özellik. Peki dosya geçmişi ne işe yarıyor ? derseniz, diyelim ki bilgisayardan bir dosya sildiniz ve geri dönüşümden de silerek bu dosyayı tamamen sildiniz. Yada bu dosyayı silmediniz ancak dosyanız bozuldu. Her iki durumda da benim bu dosyaya ihtiyacım var değil mi ?

Eğer ben devamlı düzenli yedekleme yapmıyorsam ( ki pek çok kişi yapmıyor ) bu dosyayı geri getirmek için bir kurtarma, recovery programı yüklemem gerekecek. Ancak dosya kurtarma programını yükleseniz dahi bu dosyanızı kesin kurtaracağınız anlamına gelmiyor.

İşte bu makalemizde anlatacağımız dosya geçmişi önceki sürümler özelliği ile sildiğiniz dosyayı 1 tıkla geri getirebileceksiniz. İster dosyanız silinmiş olsun, ister bozulsun farketmez eğer bilgisayarınızda dosya geçmişi özelliği açık ise anında dosyanızı geri alabilirsiniz.

Önceki Sürümler Açma

Peki dosya geçmişi nereden açılır ?  Arkadaşlar explorer shell:::{F6B6E965-E9B2-444B-9286-10C9152EDBC5} bu kodu kopyalatıp çalıştır penceresine yazın ve enter tuşuna basarak direk dosya geçmişini açın. Dosya geçmişini açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

dosya-gecmisi-acma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda neyi nasıl yapacağımızı anlatmaya başlamadan önce 1-2 önemli bilgi vermek istiyorum. Dosya geçmişi özeliğini kullanabilmek için bilgisayarınızda birbirinden bağımsız 2 disk olması gerekiyor. Yani ekranda görmüş olduğunuz benim seçtiğim Ali isimli disk benim harici diskim. Tabi ki illa bilgisayarda 2 disk takılı olması gerekmiyor. Eğer bir network ortamınız var ise başka bir bilgisayar üzerinde de yedekleme diski seçebiliyorsunuz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Yazım Yanlışlarını Düzeltme Programı

Yani sonuç olarak bilgisayarınızda tek disk var ise bu diske dosya geçmişi ayarlanmıyor. İkinci bir önemli nokta ise önceki sürümler kısmı. Eğer dosya geçmişi özelliğini açtıysanız sildiğiniz dosyayı, silinen disk sürücüsü üzerine sağ tık – özellikler – önceki sürümler kısmından geri getirebilirsiniz. Yani aşağıda resmini gördüğünüz önceki sürümler özelliği dosya geçmişi özelliği ile senkronize çalışıyor.

onceki-surumler-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer dosya geçmişi özelliğini açmadıysanız, önceki sürümler kısmına geldiğinizde size yukarıda gördüğünüz değil aşağıda gördüğünüz gibi kullanılabilecek daha önceki sürüm yok ekranı gelecektir.

kullanilabilecek-daha-onceki-surum-yok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bilgileri verdikten sonra şimdi ilk ekranımızdan anlatmaya başlayabiliriz. Aşağıdaki ekranda ilk olarak sürücü seç kısmına tıklayarak dosya geçmişini nereye yedeklemek istediğinizi seçmelisiniz.

dosya-gecmisi-acma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürücü seç kısmına tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir. Bu kısımdan dosyalarınızın tutulacağı sürücüyü seçin.

dosya-gecmisi-surucu-sec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürücüyü seçtikten sonra tekrar ana ekrana dönün. Ana ekranda klasörleri dışla kısmına tıklayın. Bu kısımda yedekleme dışında tutmak istediğiniz klasörleri seçebilirsiniz.

klasorleri-disla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu seçeneği de ayarladıktan sonra tekrar ana ekrana dönelim ve son seçeneğimizi ayarlayalım. Ana ekranda gelişmiş ayarlar kısmına tıklayın.

gelismis-ayarlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu kısımda ise önemli 2 seçenek var. dosyalarınızı hangi sıklıkla kaydetmek istediğinizi ve kaydettiğiniz dosya geçmişini ne kadar süre tutmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Evet artık dosya geçmişi özelliğini ayarlamış olduk. Peki şimdi sildiğim dosyayı nasıl geri alacağım ? Zaten dosya geçmişi ana ekranında bakmadığımız son bir kısım kalmıştı, kişisel dosyaları geri yükle.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Avast Antivirüs İndir

Arkadaşlar kişisel dosyaları geri yükle kısmına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecek ve daha önce oluşturulan dosya geçmişi yedekleri karşınıza gelecektir. Dosyanız hangi tarihte var ise o tarihe giderek dosyanızı geri alabilirsiniz.

dosya-gecmisi-silinen-dosyalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık dosya geçmişi özelliğini aktif ettik. Eğer dosya geçmişini kapatmak isterseniz, yine ana ekrana gelin ve kapat butonuna basın. Tekrar açmak için yine aynı işlemi uygulayın.

Arkadaşlar tüm bu işlemleri yaptıktan sonra dosya geçmişiniz başarılı şekilde devamlı çalışacaktır. Ancak dosya geçmişinizin tutulduğu diskteki FileHistory klasörünü silmeniz yada dosya geçmişi ayarladığınız diskin sistemden çıkarılması durumda “dosya geçmişi sürücünüzü yeniden bağlayın” hatasını alacaksınız.

Bu durumda yapmanız gereken bağlantısı kopmuş olan diski yeniden takmak yada yeni bir dosya geçmişi konumu ayarlamaktır. Çözüm için yeniden ana ekranda sürücü seç kısmını seçin. Dosya geçmişini ayarlamak istediğiniz diski seçin ve tamam deyin. Bu sorunun çözümü ve daha fazlası aşağıdaki makale videosunda anlatılmıştır.

NOT; Sizler için hazırlamış olduğumuz makale videomuzu izleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilir ve makaleyi daha iyi kavrayabilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*