Önemli Bilgisayar Tanımları ( Bölüm 3 )

bilgisayar-tanimlariWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altında yayınlayacağız.

Makale konumuz ise kısa ve önemli bilgisayar tanımları. Daha önceki makalemiz olan Önemli Bilgisayar Tanımları 2 İsimli makelemizin devamı niteliği taşıyan bu makelimzinde yararlı olması dileğiyle..

Bilinmesi Gereken Önemli Bilgisayar Tanımları Nelerdir ?

Bot Ağ; Botağları geleneksel olarak farklı makinelerin tek bir vucut olarakçalışmalarına ve bilgisayar sahibinin buna engel olması – olamaması gibi durumların ortaya çıkmasına ve bu kompleks yapıya verilen isim bot ağı dır.

Bulut Bilişim; Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet’ten) üzerinden kullanılmasıdır.

Disk defrag; Defrag dos komutudur windowsta disk birleştiricisi olarak geçer.

Firewall; Firewall’ un tanımı ağımızdaki sistemlere yapılan kötü amaçlı saldırıları durdurmak için kullanılan donanımlar üzerindeki yazılımlardır.

Twain; twain sayasinde bazi programlarin (Mesela Photoshop) icinden direk scannera ulasip scan yapabiliyorsunuz.

Hi-fi; Hi-Fi, İngilizce’deki “High Fidelity” yani yüksek sadakat kelimelerinin kısaltmasıdır. Daha açık belirtmek gerekir ise; sanatçının albümünü kaydettiği şekilde dinlemektir. Yani herhangi bir frekans düzeltmesi yapmadan, olduğu gibi kaydı bire bir dinleme çabasıdır. Böylelikle iyi yapılmış bir ses kaydını evinizde sahne performansına yakın dinleyebilirsiniz.

İp Log İmzalayıcı; Ip Log İmzalayıcı, çeşitli yöntemlerle oluşturulan dahili IP dağıtım loglarının doğruluk ve bütünlüğünün korunması için, bu log dosyalarının girdi olarak alınarak, elektronik imzasının oluşturulması ve bu dosyaların imzası ile birlikte saklanmasıamacıyla geliştirilmiştir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Outlook Başlatılıyor yada İşleniyor da Kalıyor ?

IRQ Hattı; Bir süre PC kullanan herkes şu ünlü “IRQ çakışması” çakışması tabirini duyar. Peki nedir bu IRQ ? İngilizcesi (Interrupt Request) olan kelimenin türkçe karşılığı ise “kesme”; yani işlemci bir işle meşgulken, bilgisayarın bir yerinden başka bir donanımdan işlemciye şöyle bir emir geliyor. “Benimle de ilgilen!” Yani işlemcinin işini böler. Tabiki işlemci aynı anda çok sayıda işi birden yapabilir. Klavye veya fare kullanırken bir yandan ekrana gönderilen verileri işler, sabit diskten bakar vs. Ama işlemciye işini görmesi için ihtiyaç duyar bir aygıtın ona sinyal gönderebilmesi için özel bir hatta ihtiyacı vardır. İşte buna IRQ hattı denilir.

ISS; Internet Servis Sağlayıcısı (ISS), genellikle bir ücret karşılığı Internet’e erişiminizi sağlayan bir şirkettir. Bir ISS’ye bağlanmanın en yaygın yolları telefon hattı (çevirmeli) veya geniş bant bağlantısı (kablolu veya DSL) kullanmaktır. Birçok ISS, e‑posta hesapları, web tarayıcıları gibi ek hizmetler ve web sitesi oluşturmanız için alan sağlar.

Lync; Microsoft Lync, yazılım tabanlı birleşik iletişim platformudur. Lync sayesinde kullanıcılar temas halinde oldukları kişilerin çevrimiçi durumlarını bir bakışta görebilir, anlık ileti gönderebilir, sesli görüşme başlatabilir, bir sesli/video/web konferans görüşmesine başlatabilir ve başlamış bir konferansa katılabilir veya alışık oldukları arayüzü kullanarak telefon görüşmesi yapabilirler. Lync, Microsoft Office ile bütünleşiktir.

Odd; Optical Drive Disk. yani cd surucu diyebiliriz.

Oled Tv; Açılımı “Organik Işık Yayıcı Diyot” olan OLED teknolojisi, LED’den tamamen farklı bir sürece sahiptir. “Organik” derken, iki iletkenin arasında bulunan karbon filmi kastetmektedir. OLED paneller, elektrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını yayarlar. LCD ekranındaki hücreler ise iletici özelliğe sahiptir ve dış kaynaktan gelen bir ışığa ihtiyaç duyar. Ayrıca OLED ekranlar, LED arka aydınlatmalı LCD panellerden 1.000 kat daha hızlılar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Avira System Speedup 1.5.0.1017 Full İndir

pc, pc1, pc2, pc3; sdram(pc) ddr(pc1) ddr2(pc2) ddr3(pc3)

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*