Önemli Bilgisayar Tanımları ( Bölüm 4 )

bilgisayar-tanimlariWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altında yayınlayacağız.

Makale konumuz ise kısa ve önemli bilgisayar tanımları. Daha önceki makalemiz olan Önemli Bilgisayar Tanımları 3 İsimli makelemizin devamı niteliği taşıyan bu makelimzinde yararlı olması dileğiyle..

Bilinmesi Gereken Önemli Bilgisayar Tanımları Nelerdir ?

Ping; Ping, basit ama kullanışlı bir programdır. Belirtmiş olduğunuz ip adresine (ör: 207.142.131.236) veya internet adresine (ör: www.google.com.tr) 32 bytelık bir ICMP (Internet Kontrol Mesaj İletişim Kuralı) paketi gönderir ve bu paketin karşıya ne kadar sürede ulaştığını ve çok sayıda gönderildiğinde ne kadarının ağda kaybolduğunu görebilmenizi sağlayan bir programdır.

Traceroute; Bir ip paketinin (örnek olarak ping işlemini gerçeleştirirken kullandığımız ICMP paketi de olabilir) hedef adresine varana kadar hangi sunucu ve/veya yönlendiriciler üzerinden geçtiğini görmemize imkan sağlayan bir programdır.

Print Server; bir ağda bir çok printer ın varsa bunları pc ye takmadan kullanmak için kullanılan bir cihazdır.

SCSI; SCSI, Small Computer System Interface’in (Küçük Bilgisayar Sistem Arabirimi)kısaltmasıdır ve “skazi” diye okunur. Birden fazla farklı cihazı bilgisayara bağlayabilmek için Apple Macintosh bilgisayarlarında, PC’lerde  ve UNIX sistemlerde kullanılan paralel arabirim standardıdır.

Siri; Siri temelde, telefonunuza konuşarak hükmetmenize olanak tanıyan bir servis. Bu yönüyle Google Voice’e rakip olarak gelmiş bir Apple yeniliği şeklinde de tanımlayabileceğimiz Siri’nin aslında Google Voice’un şimdilik bir değil birkaç adım önüne geçmiş gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

DSLR, SLR; DSLR ile çekmiş olduğumuz karemizi anlık izleyebilir ve silebiliriz. SLR’da bu mümkün değildir. Sonucu ancak tab ettirdikten sonra görebilirsiniz. DSLR’da fotoğraflarımızı harici depolama alanlarında saklayabiliriz (SD kart). Depolama sınırımız SD kart kapasitesi kadardır. SLR’da film kapasitesi kullanılır. DSLR’da fotoğraf üzerinde oynama imkanımız vardır. İster makina üzerinde istersek çekim sonrasında bilgisayarımızda istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. SLR’da bu karanlık oda teknikleri ile kadrajlama, parlatma, yakma, ve bazı özel teknikler ile fotoğraf üzerinde oynama yapılabilir. Ancak bu sistemler tamamen kimyasal tepkilerle meydana gelir ve farklı uzmanlık ister. Artık çoğu DSLR’da video çekim olanağı dahi vardır. SLR ile bu mümkün değildir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Pkcs11 Exception Hatası

Smartscreen; SmartScreen Filtresi, web’de gezinirken sosyal mühendisliği yapılan kötü amaçlı yazılım içeren kimlik avı web sitelerinden ve çevrimiçi sahtekarlıktan kaçınmanıza yardımcı olan, Internet Explorer 8’de bulunan bir özelliktir.

SMB; İlk olarak 1985 yılında IBM tarafından duyurulan, ancak asıl gelişmesini Microsoft’ta gösteren SMB (Server Message Block), ağ üzerinde dosya paylaşımına izin veren bir protokoldür.

HSPA; HSPA (High Speed Packet Access) yüksek hızda veri erişimi imkanı sağlayan standart, teorik olarak 14,4 Mbps hızına ulaşmaktadır. HSPDA ve HSUPA standartlarını içermektedir.

Sonicwall; Bir tür firewall uygulaması.

Subdomain; Subdomain Türkçe karşılığı ile alt domain, yani “alt alan adı” demektir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar.

Alias Domain; Alias kelime anlamı olarak “takma isim” veya “öteki isim” anlamına gelen bir kelimedir. Bir yönlendirme şekli olarak kullanılır. Örneğin, www.webisyo.com ve www.webisyo.net adında iki alan adınız ve www.webisyo.com üzerinde etkin bir hosting hesabınız var. www.webisyo.net alan adını hosting yönetim panelinizden alias olarak eklerseniz, www.webisyo.com olarak ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları ekstra bir ayar yapmadan www.webisyo.net olarak da ziyaret edebilirsiniz.

Surround Ses; Sinemalarda ki gibi 3 boyutlu ses teknolojisi.

Universal Driver; Tüm makinelerle uyumlu driver.

Voicemail; Sesli mail gönderme teknolojisi.

Workstation Pc; Yüksek performanslı iş bilgisayarları.

Cmos; Bios ile yapılan değişiklikleri tutan bellek. Bios pili ile ilişkili çalışır.

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alt Yazı Dosyası Oluşturma ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*