Önemli Bilgisayar Tanımları

bilgisayar-tanimlariWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altında yayınlayacağız.

Makale konumuz ise kısa ve önemli bilgisayar tanımları. Devamlı güncellenecek olan makalemizde önemli olan ve kısa açıklamalarla yer alacak bilgisayar tanımları yayınlanacaktır.

Makaleyi takip etmenizde fayda var. İşte o tanımlar..

Bilinmesi Gereken Önemli Bilgisayar Tanımları Nelerdir ?

Active Desktop; Windows işletim sistemlerinde masaüstü arka planının dinamik web görünümü şeklinde kullanılmasını sağlayan bir özelliktir. Bu şekilde örneğin döviz kurları ya da hava sıcaklığı gibi bir bilgiyi herhangi bir web sitesine girmeden masaüstüne web eklentileri vasıtasıyla taşıyarak görebilirsiniz.

Contact Cleaner; Her türlü oynar bilgisayar parçalarını yağlamak ve temizlemek için kullanılır.

Gpu; Ekran kartı işlemcisidir.

İşlemci Önbellek; İşlemci belleğe birşey almaya gider, ama gerekenden fazlasını alıp önbelleğe kopyalar.Böylece, biraz sonra az önce istedigi belleğin civarina gitmesi gerekirse,önce önbellege bakar, orda bulur,belleğe kadar gidip vakit kaybetmez

Kernel; İşletim sistemi çekirdeğidir.

Multimedya Bilgisayar; Bilgisayarınız ile müzik dinlemek, video izlemek, ya da multimedya ansiklopedilerinden yararlanmak için kullanılan özellikler.

Ocr; Resim dosyasındaki yazıları metne dönüştürür.

Service Pack; Service pack windows un açıklarını kapatır ve sisteme virüs girmesini engeller.

Silverliğht; Adobe flash benzeri ancak microsoft tarafından üretilmiş flash gösterici.

Slı; 2 ekran kartını bağlayarak tek çıkış almaya yarar. Yani ekran kartlarının gücünü birleştirir.

Splitter; Telefon ve internetten hattını birbirinden ayırarak bunları aynı anda kullanmamızı sağlayan cihazdır.

Torrent; Torrent indirme dosyasıdır. Torrent programları ile bu dosyalar indirilir. Çok büyük dosyaları indirmek için kullanılır.

Turbo Boost; İşlemci hızı arttırma.

Via Raid Tool; 2 hdd ile raid yapılacağı zaman kullanılacak aractır.

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Default Boot Device Missing or Boot Failed Hatası Çözümü

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

2 thoughts to “Önemli Bilgisayar Tanımları”

  1. activedesktop’u sanırım sildim bilgisayarda olmalımı,tekrar yüklemek için ne yapmalıyım teşekkürler

    1. Merhaba Ceyhun. Active Desktop u kaldırmış olamazsın. Yeniden açman veya etkinleştirmen gerekecektir. Ancak her windows sürümünde farklı yol olduğu için web üzerinde active desktop etkinleştirme veya açma şeklinde arama yaparak istediğin sonuçlara ulaşman mümkün. Bizi takip ettiğin için teşekkür ederiz. | Webisyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*