Online Sitemap Oluşturma Siteleri

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise sitemap oluşturma siteleri hakkında olacak. Eskiden website sadece kurumlara özel diyebileceğimiz kadar özel ve azınlıkta iken ilerleyen teknoloji ile birlikte herkesin artık bir kişisel web sitesi var.

Ve hatta o kadar farklı boyutlara geldik ki evdeki anne bebeğinin gelişimini insanlara gün gün anlatmak için kişisel bir blog sitesi açarak yazılarını yazıyor. Yine eskiden webmaster kavramı çok bilinmeyen ve ne iş yaptıkları belli olmayan kişiler olarak algılanan webmaster kavramı, bulunduğumuz dönemde resmen önüm arkam sağım solum webmaster yada kafamı çevirsem webmaster şekline büründü. Web sayfası oluşturan herkesin de bir amacı bulunuyor.

Bu amaçlardan en önemli olanı da tabi ki sitemiz ne üzerine olursa olsun onu Google da üst sıralara taşımak. Google da üst sıralarda bulunmak için ise sitemize bir takım işlemler yapmamız gerekiyor. Bu işlemlerde en önemlilerinden biri ise tabi ki site haritası oluşturmak ve Google’ a eklemek. Peki site haritası yani gavurca ismiyle sitemap nasıl oluşturulur ? gelin irdeleyelim.

Online Site Haritası Oluşturma

Arkadaşlar web sitemizi hazırladık ve yayınladık diyelim. Şimdi yapmamız gereken en önemli şeylerden birisi sitemap oluşturmak. Site haritası ile sayfalarımızı Google dizinine gönderir ve sayfalarımızın Google da çıkmasını sağlarız. Site haritası yapmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Sitenizin altyapısına göre de bu durum değişebilmektedir. Mesela kendinizin yazdığı bir web sayfası için bazı program yada online siteler ile sitemap yapabileceğiniz gibi WordPress ile hazırladığınız sitenize site haritasını basit bir eklenti yardımı ile yapabilirsiniz. Bu makalemizde online sitemap nasıl yapılır ? bu soruya cevap veriyoruz.

Arkadaşlar incelediğimiz ve denediğimiz internet üzerinden site haritası oluşturma siteleri arasında en iyisi Check Domains diyebiliriz. Oldukça basit arayüzü ve limitsiz olması oldukça güzel. Sitenizin hem xml sitemap, hem html, hemde text sürümü olarak site haritasını çıkarabilirsiniz. Sitenizin kaç sayfası olduğu önemli değil sınırsız sayıda sayfa için sitemap oluşturabilirsiniz. Son olarak bir not belirtmek istiyorum. Siteyi açtığınızda optional sitemap types kısmında sitemap türünü seçerken eğer xml formatında bir site haritası yapmak istiyorsanız en üstteki ror sitemap türünü seçin. Size en sonunda hem ror hemde xml olarak site haritanızı verecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Siteye Facebook Login (Giriş) Ekleme (Wordpress)

Not; Arkadaşlar ror sitemap de xml, html gibi bir sitemap türüdür. Yeni olarak yaygınlaşması için çıkarılmıştır ancak pek tutmamıştır. Kullanımda çok sakınca bulunmamaktadır.

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*