Php Sunucu Bilgilerini Öğrenme

php-sunucu-bilgilerini-ogrenmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Windows ve Linux hostinglerde sunucunun php bilgilerini öğrenme ile ilgili olacak.

Yaptığımız bir web sitesini internet üzerinde yayınlamak için bir alana ihtiyaç duyarız. İşte bu alana web hosting denir. Site dosyalarımızı web hosting e yükler ve yayınlanmasını sağlarız. Ancak tabi ki bu işlem bu kadar basit değildir. Örneğin yaptığınız projenizi hangi yazılım dili ile yaptıysanız ona uygun altyapıyı destekleyen bir hosting kullanmanız gerekir.

Mesela php ile bir web sayfası hazırladıysanız Linux sunucu da çalışan bir hosting almanız sitenizin daha hızlı, daha güvenli ve daha stabil çalışmasını sağlayacaktır. Peki php için Linux hosting de aldınız. O halde siteniz kesin çalışacak mı ?

Phpinfo Kullanımı

Yüksek ihtimal ile çalışacaktır fakat sitenizde kullandığınız php sürümü ile hostinginizin bulunduğu sunucunun desteklediği php sürümü uyuşmazsa yani diğer bir deyişle sizin site projeniz sunucunun desteklediği php sürümünden daha yüksek bir sürüm gerektiriyorsa muhtemelen sitenizde bir takım hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

İşte bu yüzden hostinginizin bulunduğu sunucunun php bilgilerini öğrenmek önemlidir. İşte bu makalemizde web sunucunun php ile ilgili aktif tüm bilgilerini görebileceğimiz yöntemi anlatacağız.

Arkadaşlar işlemimiz phpinfo olarak geçiyor. Phpinfo ile çok basit bir şekilde az önce de belirttiğim gibi sunucunun yani şöyle de diyebiliriz sitemizin üzerinde bulunduğu hostingin php bilgilerini öğreneceğiz. Zaten adından da anlaşılacağı üzere phpinfo Türkçe ile php bilgisi anlamına geliyor. Peki phpinfo ile php bilgilerini öğrenme işlemini nasıl yapacağız ?

Arkadaşlar ister Windows hosting kullanıyor olun ister Linux hiç fark etmez anlatacağımız yöntemi iki platformda da kullanabilirsiniz. Yapacağımız işlemler oldukça basit arkadaşlar. Öncelikle hostingimizin ftp alanına ulaşmamız gerekiyor. İster online olarak Plesk veya Cpanel’ den ana dosya dizinine ulaşın isterseniz de Filezilla gibi bir ftp bağlantı programı ile ulaşın önemli değil.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  C Panel ve Plesk Panel Nedir ?

Ftp alanımıza ulaştıysak sitenin dosyalarının bulunduğu ana dizine .php uzantılı olmak şartı ile bir php dosyası oluşturun. Yani bir php dosyası oluşturun adına ne verdiğiniz fark etmez. Örneğin test.php adında bir dosya oluşturun.

phpinfo-dosyasi-olusturma

 

 

 

 

 

 

 

Dosyamızı oluşturduktan sonra içerisine aşağıdaki kodları yapıştıralım ve kaydedip kapatalım.

<? phpinfo(); ?>

php-info-kodlari

 

 

 

 

 

Kodları da eklediğimize göre yapmamız gereken son işlem tarayıcı da oluşturduğumuz dosyayı görüntülemek. Yani sitenizin ana dizinine oluşturduğunuz bu dosyayı siteadi.com/test.php olarak tarayıcı da çağırın. Phpinfo dosyamızı çağırdıktan sonra sizlere de aşağıda örnek olarak gördüğünüz php bilgilerini gösteren sayfa gelecektir.

phpinfo-nasil-bakilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sayfada php sürümünden, aktif olan php özelliklerine kadar her şeyi görmeniz mümkün. Sayfayı inceleyerek sunucunun tüm php özelliklerini, limitlerini, bilgilerini görebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*