Plesk Panel Dizin Şifreleme

plesk-panel-dizin-sifrelemeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Plesk panel klasör şifreleme ile ilgili olacak. Bir web sitesinde güvenlik çok önemlidir. Hatta bazen her şeydir.

Çünkü siteniz hangi alanda hizmet ediyor ve ne amaçlarla açılmış olursa olsun eğer güvenlik düzeyi düşük ise sitenizin gelişmesini çok fazla beklemeyin.

Çünkü günün birinde bir kötü niyetli saldırgan sitenizi kolayla erişilmez duruma getirebilir. Tabi ki site güvenliği sağlamanın pek çok yolu vardır.

Ftp şifresini güçlü şekilde değiştirme, site admin paneli şifresini güçlü şekilde değiştirme, veritabanı şifresini güçlü şekilde değiştirme veya bir dizini şifreleme sitenizin güvenlik önlemleri için yalnızca birkaç örnektir.

Bu makalemiz ise en son verdiğimiz örnek hakkında olacak. Yani sitenin herhangi bir klasörünü koruma altına almak yani şifrelemek hakkında. Bu işlemi pek çok nedenden ötürü yapmak istiyor olabilirsiniz.

Plesk Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır ?

Plesk klasör şifreleme için bir örnek vermek gerekirse, eğer sitenizin belli bir klasörüne erişim saldırısı alıyorsanız, ilgili klasörü şifreleyerek bu saldırıdan kurtulabilirsiniz. Veya yine klasör, dizin şifreleme bizim pek çok şekilde güvenliğimizi sağlayabilir.

Peki Plesk panel de şifre korumalı dizinler nasıl ayarlanır ? Öncelikle tabi ki sitenizin Plesk paneline giriş yapmalısınız. Plesk panele giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Hemen aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi Şifre Korumalı Dizinler kısmına girelim.

plesk-sifre-korumali-dizinler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki alana giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

plesk-panel-klasor-sifreleme

 

Yukarıdaki ekranda hem şifrelemiş olduğunuz dizinleri görebilir hem de şifrelemek istediğiniz yeni bir dizin ekleyebilirsiniz.

Bizim işimiz klasör şifreleme olduğundan hemen yukarıdaki Korunmuş Dizin Ekle butonuna basalım. İlgili kısma girdiğinizde ise karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayarı Kasmayan Antivirüs Programları

plesk-panel-korunmus-dizin

 

 

 

 

 

 

 

Hemen yukarıdaki dizin adı kısmına şifrelemek istediğiniz klasörün adını girin. Ve son olarak Tamam butonuna basın. Bu işlemi yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

plesk-dosya-sifreleme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık yukarıda yeni eklediğimiz dizinin de korumalı olduğunu görüyoruz. Şimdi son olarak bu dizine giriş yapabilmek için bir kullanıcı adı ve şifre atayacağız. Hemen ilgili dizinin üzerine basalım ve karşımıza aşağıdaki ekran gelsin.

korumali-dizinler

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi yukarıdaki Kullanıcı Ekle butonuna basalım.

plesk-dizine-sifre-atama

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemi de yapınca karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Hemen klasöre giriş için bir kullanıcı adı ve şifre belirleyip Tamam butonuna basarak kaydedelim. Artık ilgili klasörün güvenliğini verdiğimiz kullanıcı adı ve şifre ile sağlamış olduk. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*