Plesk Panel WordPress Site Yedeği Alma

plesk-panel-wordpress-site-yedegi-almaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Plesk panelden WordPress sitemizin yedeğini almak ile ilgili olacak.

Eğer siz de web site işleri ile uğraşıyorsanız bu işlerin ne kadar zor olduğunu ve teferruatlı olduğunu bilirsiniz.

Yani ister kendi siteniz ve çok özellikleri olan bir site olsun veya isterseniz de bir şirkete 5 sayfalık bir web sitesi yapmış olun.

Durum ne şekilde olursa olsun tüm bu site dosyaları sanal yani dijital ortamda olduğu için her an risk altındadır.

Yani web sitenize bir saldırı olabilir veya yanlışlıkla yaptığınız bir değişiklik sitenizi bozabilir. Yada bunlar dışında daha pek çok şekilde siteniz bozulabilir.

Bu durumlara karşı mutlaka site dosyalarının yedekleri olması gerekir. Eğer siteyi yedekleme yapmadıysanız yeniden sitenizi düzeltmek çok can sıkıcı olacaktır.

Hele ki siteniz çok iyi bir projeden oluşuyorsa, günlük olarak yedek almanız bile gerekebilir. Ve yedeklerin sağlam yani bozuk veya eksik olmaması çok önemlidir.

Bu durum benim başıma geçen günlerde geldi. Yine WordPress ile yaptığım sitemin yedeklemesini yaptım ve içim rahat diye düşünürken birden yedeklerin eksik alındığını gördüm.

Hem de en sağlam şekilde yedekleri aldığımı düşünürken. Yani ftp bağlantısı ile doğrudan dosyaları hep bilgisayarıma çekerek site yedeklemesi yapıyordum.

Ancak bağlantı sırasında bazı dosyaların aktarılamadığını ancak fark ettim. Ben de artık yeni bir yedekleme yöntemi bulmaya karar verdim.

Plesk Panel Site Yedekleme

İnternette biraz araştırma yaptım ve bir kaç güzel eklentiye rastladım. Ancak yedekleme yapmak için eklenti kurmak istemedim.

Birazda kendim Plesk paneli kurcalayarak oradan sağlam şekilde yedek nasıl alırım diye düşündüm.

Aslında hemen aşağıda gördüğünüzü Plesk panel yedekleme yöneticisi kısmından çok basit ve düzgün şekilde site yedeği almak mümkün.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alan Adı İle Mail Alma: Yandex Üzerinden Özel Uzantılı Mail Adresi Alma ?

plesk-yedekleme-yoneticisi

 

 

 

 

 

 

 

Ancak neredeyse tüm hosting firmaları bu kısmın kullanıcılar tarafından gereksiz kullanılması nedeniyle burayı aktif etmiyorlar.

Peki biz WordPress veya farklı alt yapıya sahip web sitemizin yedeğini nasıl alırız hep birlikte öğrenelim.

Öncelikle Plesk panele girdiğinizde aşağıda da gördüğünüz gibi hemen orta kısımda Dosya Yöneticisi var. Buraya giriş yapalım.

plesk-dosya-yedekleme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz Dosya Yöneticisi menüsüne girdiğinizde karşınıza site dosyalarınızı görebildiğiniz alan gelecektir.

Şimdi tüm site dosyalarını yedeklemek için aşağıda da gördüğünüz gibi tüm dosyaları seçili hale getirip yukarıdaki Arşive Ekleyin butonuna basıyoruz.

plesk-dosyalari-arsivleme

 

 

 

 

 

 

 

 

Arşive ekleme işlemi site dosyalarınızın boyutuna göre bir müddet sürecektir. Bu nedenle işlem devam ederken yarıda kesmeyiniz.

Eğer bir şekilde işlemin yarıda kaldığını düşünürseniz önceden arşive eklediğiniz dosyayı silip yeniden yedekleme işlemi başlatabilirsiniz.

Site dosyaları arşive eklendikten sonra aşağıda gösterildiği gibi ilgili dosyanın sonundaki butona basıp daha sonra Yükle butonuna basmanız yeterlidir.

plesk-site-yedegi-indirme

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki adımları takip ettiğinizde artık site yedek dosyaları bilgisayarınıza inmeye başlayacak.

Bu şekilde Plesk panelde bulunan sitenizin yedeğini çok güzel bir şekilde alabilirsiniz.

Ancak her ihtimale karşı bilgisayarınıza inen yedeklerin tam olup olmadığını kontrol ediniz.

İşte hepsi bu kadar!

ÖNEMLİ; Arkadaşlar yukarıdaki yöntem ile sadece site dosyalarımızın yedeğini aldık. Yani veritabanının yedeğini almadık.

Eğer veritabanı site dosyalarınızın içerisinde değilse muhtemelen PhpMyAdmin’ de bulunur.

Bu nedenle hosting firmanızın size verdiği veritabanı bağlantı adresinden veritabanının da yedeğini almanız gerekir.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Soru Cevap Sitesi Kurmak


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*