Plesk ve Cpanel Safe Mod Kapatma

plesk-ve-cpanel-safe-mod-kapatmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise safe mod kapatma ile ilgili olacak. Dijital çağ öncesinde yalnızca gerçek hayatta hırsızlık veya saldırı vardı.

Ancak internet çağına geldiğimiz şu yıllarda artık hırsızlık hem gerçek hayatta hem de sanal ortamda mevcut. Eğer yeterince güvenlik önlemi almazsanız, dijital yani sanal hırsızlar, elektronik ortamda ve internete bağlı olan her türlü cihazınıza sızabilirler.

Bu cihaz, akıllı telefonunuz, kişisel bilgisayarınız olabileceği gibi internet siteniz dahi olabilir.

Bugün ki makalemizin konusu en son saydığımız seçenek olan internet sitesi güvenliğine biraz daha yakın. Bu makale de anlatılacak olan safe mod özelliğini kapatmak php tabanlı web sitenizin güvenliğini düşürebilir.

Öncelikle safe moddan biraz bahsetmek gerekirse, safe mod bir php modudur.

Ve bu mod php tarafında güvenlik için açık olmalıdır. Ancak bu modun sunucu tarafında açık olması güvenliği pozitif yönde etkilerken, bazen de bazı fonksiyonların, işlevlerin çalışmasını fazla güvenlikten dolayı engelleyerek zor durumda kalmamıza neden olabiliyor.

Safe Mode Nasıl Kapatılır ?

O yüzden safe mod aslında sunucularda türlü işlemlerin yapılmasını kısıtlayan ve bu nedenle bir güvenlik seçeneği olsa da bazen aşırı güvenlik sağladığı için bazı sistemlerin kurulmasına engel olabiliyor.

Örneğin web hostinginize WordPress veya Joomla kurmak istediğinizde php seçeneklerinde safe mod açık olduğu için hata alabilirsiniz. Bu nedenle sağlıklı kurulum için safe modu kapatmak gerekecektir.

Peki safe mod Plesk panelde nereden kapatılır ? Yada aynı şekilde safe mod Cpanelde nereden kapatılır ? gelin herp birlikte öğrenelim.

Ancak anlatıma geçmeden önce bir bilgi daha vermek istiyorum. Php safe mod özelliği php 5.3 ve daha önceki sürümlerinde mevcuttu. Bu nedenle eğer safe mod ile ilgili bir problem yaşıyorsanız php versiyonunuzu Plesk veya Cpanelden öncelikle 5.3 olarak ayarlamalısınız.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Şifre Çözme Talimatı Virüsü Temizleme

Şimdi sırasıyla 2 panelde de işlemimizi nasıl yapacağız gösterelim.

Plesk Panel Safe Mode Kapatma

Plesk panele girdiğinizde sağ kısımda aşağıdaki paneli göreceksiniz.

plesk-safe-mode-kapama

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda Php Selector menüsüne giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

plesk-guvenli-modu-kapatmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz resimde Php Settings sekmesine gelin ve Php Version kısmından 5.3’ü seçin ve yandaki set as current butonuna basın. Php 5.3 versiyonunu seçtiğinizde aşağıda da gördüğünüz gibi Safe Mode seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Artık buradan ilgili seçeneği kapatabilir veya açabilirsiniz. İstediğiniz seçimi yaptıktan sonra son olarak en altta bulunan Save butonuna basarak işlemleri kaydedip çıkıyoruz.

Cpanel Safe Mode Kapatma

Cpanele girdiğinizde ana sayfayı aşağıya sürükleyin ve Yazılım başlığı altındaki Select Php Version menüsüne giriş yapın.

cpanel-php-safe-mod-kapatma

 

 

 

Yukarıdaki alana girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

cpanel-safe-mode-nasil-kapatilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimde hemen sağ tarafta bulunan Switch To PHP Options butonuna basalım.

cpanel-php-safe-mod-kapama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda artık Plesk panelde yaptığımız işlemlerin aynısını yapacağız. Hemen php 5.3 sürümünü seçin ve yandaki set as current butonuna basın. Daha sonra aşağıdan safe modu kapatın veya açın. Son olarak işlemi kaydetmek için aşağıdaki kaydet butonuna basın.

İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*