Programsız Web Sayfası Yönü Değiştirme

programsiz-web-sayfasi-yonu-degistirmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise web sayfası yönü değiştirmek ile ilgili olacak.

Günler geçtikçe teknolojinin de hayatımıza daha fazla girmesi ile birlikte günlük yaşantımızda telefon veya bilgisayarımızdan çok fazla sosyal paylaşımlara bakar olduk.

Evde, işte veya okulda sürekli bilgisayarımız veya cep telefonumuz yanımızda ve sürekli ya resimlere bakıyoruz yada video izliyoruz.

Genelde internet üzerinde görüntülediğimiz medyayı sorunsuz şekilde görebilir ve izleyebiliriz. Ancak bazen internette video izlerken veya web sayfasında bir resme bakarken bazı problemler olabilir.

Mesela ne olabilir derseniz ? Örneğin videonun veya bakmak istediğimiz resmin görüntü kalitesi, çözünürlüğü çok düşük olabilir. Bu bir problemdir. Bunun gibi bir kaç problem daha sayabiliriz.

İşte bu makalemizde web sayfasından içerik görüntüleme sorunlarından biri olan sayfa yönünün ters veya yan olması problemini gidermeye çalışacağız.

Arkadaşlar bir web sayfasında bir video açtınız ancak videonun yönü ters duruyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz ? Veya yine aynı şekilde bir resim açtınız ama resmin yönü de ters duruyor ?

Bu durumda ne yapacağız ? İlgili medyayı bilgisayarımıza indirip, bir program ile yönünü mü değiştirmeye çalışacağız ? Tabi ki hayır. Veya monitörümüzü ters mi çevireceğiz ? Buna tabi ki daha da hayır 😀

Ekran Yönünü Değiştirme Kodu

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız Ctrl + Alt + Yön Tuşları kombinasyonu ile ekran yönünü değiştirerek izlemek istediğiniz videoyu veya görmek istediğiniz görüntüyü normal şekilde görebilirsiniz.

Ancak bu kombinasyon bazı bilgisayar modellerinde işe yaramayabilir. Veya bir Mac bilgisayarınız veya ios işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız var ise yine bu yöntem işe yaramayacaktır.

Bu nedenle burada işletim sistemi veya bilgisayar modeli faktörünü ortadan kaldırmamız gerekir. Yani doğrudan web sayfasının yani tarayıcının yönünü değiştirmek gerekir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Raid Denetleyicisi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Peki bunu nasıl yapacağız ? Yalnızca 1 kod parçacığıyla Firefox, Chrome veya Opera tarayıcısında istediğimiz web sayfasının yönünü çok basit şekilde değiştireceğiz.

Şimdi göstereceğimiz örneği Firefox tarayıcısında göstereceğiz. Bu nedenle Firefox’ a öze kod parçasını kullanacağız.

Ancak merak etmeyin Chrome veya Opera kullananların kullanması gereken kodları da aşağıya ekledik. Hatta isterseniz öncelikle kodlarımızı paylaşalım.

• Google Chrome

javascript: document.body.setAttribute( “style”, “-webkit-transform: rotate(-90deg);”);

• Firefox

javascript: document.body.setAttribute( “style”, “-moz-transform: rotate(-90deg);”);

• Opera

javascript: document.body.setAttribute( “style”, “-o-transform: rotate(-90deg);”);

Az önce de belirttiğimiz gibi biz örneğimizi Firefox tarayıcı üzerinden göstereceğiz. Bu nedenle öncelike Firefox için gerekli olan kodu yukarıdan kopyaladım.

Daha sonra yönünü değiştirmek istediğiniz internet sayfasına, sekmesine gidiyoruz. Örneğin ben Youtube’ da ters yüklenmiş bir videoyu düz izlemek istiyorum diyelim.

Hemen Youtube’ da ilgili videoyu açıyorum. Daha sonra ekranın boş bir yerine tıklayıp, aşağıda gördüğünüz gibi Öğeyi İncele diyorum.

web-sayfasi-yonu-degistirme-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğeyi incele dediğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

web-sayfasi-yonu-degistirme-2

 

Yukarıdaki ekranda Konsol sekmesine geliyoruz ve kopyaladığımız kodu aşağıda da gördüğünüz gibi kod yazma alanına yapıştırıp Enter tuşuna basıyoruz.

web-sayfasi-yonu-degistirme-3

 

Ancak burada önemli olan -90deg kısmı arkadaşlar. Bu kısımla oynayarak ekranı istediğiniz oranda döndürebilirsiniz. Örneğin verdiğimiz kod ile hiç oynamadan yani değeri -90deg olacak şekilde denerseniz ekran yan dönecek ve aşağıdaki gibi olacaktır.

web-sayfasi-yonu-degistirme-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ancak değeri -180 yaparsanız ekran tam olarak ters dönecektir. Bu şekilde değeri değiştirerek web sayfasını istediğiniz yönde çevirebilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayarda ve İnternette Güvenlik Yöntemleri


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*