Saç Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

sac-sagligi-icin-dikkat-edilmesi-gerekenlerWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise sağlıklı saçlar için neler yapılmalı hakkında olacak.

Hepimiz saçlarımızın sağlıklı ve güçlü olmasını isteriz. Ancak yine hepimiz bu konuda pek çaba göstermeyiz.

Veya saçımızla ilgili yaptığımız yanlışlar veya bilmediğimiz doğrular vardır.

Saçlarınızın sağlığı için hemen aşağıda sizler için hazırladığımız önerilerimizi dikkate alarak saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

1- Zeytin ve Zeytinyağı

Sabah kahvaltısında mutlaka 8-10 tane siyah zeytin yenmesi gerekiyor. Yine kaliteli, gerçek zeytinyağı da mümkün olduğu sürece sabah kahvaltıda beyaz peynirin üzerine veya zeytinin üzerine biraz dökülerek yenmelidir.

2- Yeterince Su İçmek

Hem saçlar hem de genel vücut sağlığı için günde 8-10 su bardağı su içmeliyiz. Mümkünse cam şişeden ve bardaktan içmeliyiz. Yaklaşık 1-2 saatte bir su içmeyi hatırlamalı ve günlük 8-10 bardak su içmeyi aksatmamalıyız.

3- Şampuan Seçimi ve Kullanımı

Sürekli şampuan değiştirmek saça ve saç köklerine zarar verir ve saçların yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine neden olur. Bu nedenle internetten, çevremizden, deneyerek veya doktora başvurarak kendimiz için en iyi şampuanı belirlemeli ve sürekli aynı şampuanı kullanmalıyız.

Şampuan dışında saçımıza başka kimyasal değdirmemeye özen gösterelim. Yani saç boyası vb farklı kimyasallar saça zarar verecektir. Bunun dışında saçı duşta yıkama şeklide önemlidir.

Şampuanı direk kafamıza değil öncelikle bir elimize biraz sıkmalı ve iki elimize şampuanı biraz yaydıktan sonra kafamızın her yerine eşit gelecek şekilde sürerek yıkamalıyız. Şampuanı çok fazla elimize dökerek kullanmamalıyız.

Her banyoda kafamızı 2 kez şampuanlamamız yeterlidir. 2 kez 2-3 dakika kadar masaj yaparak saçlarımızı ve başımızı yıkamamız gerekir. Şampuanı direk kafamızda bir noktaya dökmemeliyiz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Melanom Kanseri Erken Tespit Edilebilir mi?

4- Fön Zararlıdır

Banyo sonrası saçlarımızı kurulamak için fön makinesi kullanmamalıyız. Fön makinesi saçlara oldukça zararlıdır. Bu nedenler saçlarımızı bir küçük havlu ile yumuşak şekilde güzelce, saçların ıslak kalmayacağı şekilde kurulamalıyız.

Eğer acil dışarı çıkacaksanız veya farklı bir durumda fön makinesi kullanmaya zorunlu kaldıysak, fön makinesini mümkün olduğunca saçımıza uzak tutarak kurulamalıyız.

Ancak fön makinesini hiç kullanmadan, yalnızca havlu ile nazikçe saçlarımızı kurularsak bizim için çok daha iyi olacaktır. Fön makinesi saçlara zarar vermektedir.

5- Banyo Günleri

Sağlıklı saçlar için saçları yıkama zamanı hayati önemdedir. Sürekli yıkanan saçlar kendini yenilemek için fırsat bulamaz. Sürekli yıkanan temiz saçlar, sağlıklı saçlar demek değildir. Saçın yağlanması da saçın sağlıklı olduğunu gösterir ve saçın mutlaka yağlanması da gereklidir.

Her gün saçları yıkamak, saçın kendini beslemesi gereken yağların oluşumunu engeller ve saçlarınız zarar görür, yıpranır. Bu nedenle 2 günde bir banyo yapmak, saçlarımızı yıkamak çok önemlidir.

Yani Pazartesi günü saçlarımızı yıkadıysak Salı ve Çarşamba günleri kesinlikle saçımızı rahat bırakmamız, ona zaman tanımamız gerekir. Bir sonraki yıkamayı Perşembe günü ve ondan sonraki yıkamayı da 2 gün sonra olan Pazar günü yapmalıyız.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*