Sanal Sürücü Nedir, Ne İşe Yarar ?

sanal-surucu-nedir-ne-ise-yararWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise sanal sürücü oluşturma ve kullanımı hakkında olacak. Dolayısıyla başlıkta da belirtildiği gibi sana sürücü nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorularına cevap bulacaksınız.

Geçenlerde benim için öenmli olan bir cd yi kaybettim ve çok üzüldüm. Keşke cd nin bir kalıp dosyasını çıkarmış olsaydım diye hayıflandım. Sonra zararın neresinden dönsek kardır diyerek elimdeki diğer önemli cd lerin kalıplarını aldım ve saklıyorum. Bunları neden anlatıyorum yada cd iso kalıbı nedir gibi sorularınız var ise cevaplayalım.

Bugün ki makalemize konu olan sanal sürücü konusu da bu anlattığım hikaye ile ilgili diyebiliriz. Diğer soru olan cd kalıbı nasıl oluşturulur merak ediyorsanız, bu konu ile ilgili bir önceki makalemiz olan cd yada dvd yi iso kalıbı yapma makalemizi okumanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Şimdi devam edelim. Ben elimdeki diğer cd ve dvd lerin de bir iso kalıbını çıkardım ancak peki bunları nasıl açacağım ? Arkadaşlar Iso olarak kaydettiğimiz bu kalıpları açmak için sanal sürücü programlarını kullanırız. Peki sanal sürücü programı nedir derseniz, sanal sürücü programı kalıp dosyalarını cd yada dvd ye yazdırmadan açmanızı sağlayan programlardır. Diyelim ki internetten bir oyunun iso halini indirdik. Bunu çalıştırmak için ne yaparız ? Bu iso dosyasını bir cd yada dvd ye yazdırdıktan sonra bilgisayarımızın cd/dvd writer ına takarak çalıştırırız. İşte tüm olay burada başlıyor.

Sanal Sürücü Oluşturma Programı Nasıl Kullanılır ?

Peki eğer bilgisayarımız üzerinde bir cd/dvd writer yoksa ? Yada arızalı ise, yada biz indirdiğimiz iso kalıp dosyasını cd ye yazdırma işi ile uğraşmak istemiyorsak ? İşte o zaman bir sanal sürücü programı indiririz, bu program sanal olarak bilgisayara bir cd/dvd writer ekler ve biz elimizdeki iso kalıp dosyasına çift tıkladığımızda programın eklemiş olduğu sanal sürücü ile dosyamız açılır. Arkadaşlar pek çok sanal sürücü oluşturma programı mevcuttur. Ancak hiç şüphesiz bunlardan en bilineni ve en çok kullanılanı Daemon Tools’dur. Daemon Tools programı ile bilgisayarınıza sanal sürücü ekler ve kalıp dosyalarınızı bu sürücü ile açabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayar Sesi Yükseltme Programı İndir | DFX DFX Audio Enhancer Full İndir

Tabi ki Daemon Tools un tek özelliği bu değildir. En baştan bir kalıp dosyası da oluşturabilirsiniz. Yada daha pek çok bu tarz işlemler yapabilirsiniz. Ancak bizim konumuz sanal sürücü olduğundan makale de yalnızca programın bu özelliği üzerinde durulmuştur. Arkadaşlar detaylı bir açıklama ve bilgilendirmeden sonra isterseniz gelin şimdi Daemon Tools nasıl kullanılır bunu öğrenelim. Öncelikle hemen buraya tıklayarak Daemon Tools programını indirin. İndirdiğiniz programı oldukça basit 2-3 adımda ileri diyerek kurun.

Arkadaşlar program kurulumu bittikten sonra programı açmanıza bile gerek yok ve artık işlemimiz bitti sayılır. Programı yükledikten sonra iso dosyanız zaten Daemon Tools programının simgesini alacaktır. Şimdi artık yapmanız gereken iso halindeki kalıp dosyanıza çift tıklamak. Dosyanıza çift tıkladıktan sonra sanki bir cd takmışsınız gibi Bilgisayar disk ve sürücüleri kısmında iso kalıp dosyanız sanal sürücü içerisinde görünecektir. Örnek gösterim aşağıda verilmiştir.

sanal-surucu-ornegi

 

 

 

 

 

Bundan sonrasını zaten biliyorsunuz. Sanal sürücünüzün içerisine girin ve dosyalarınıza ulaşın. Sanal sürücüyü silmek için üzerine sağ tıklayıp çıkar diyebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Bilgilendirme; Burada anlatılanları uygulamalı olarak izlemek için lütfen sizin için hazırlamış olduğumuz makale videomuzu izleyin.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*