Sayfa Derinliği Nedir ?

sayfa-derinligi-nedirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Seo kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise sayfa derinliği nedir hakkında olacak.

Eğer bu makaleyi okuyorsanız mutlaka bir web siteniz var demektir. Çünkü bu makalemizde ne olduğundan bahsedeceğimiz sayfa derinliği, web site analizi ile ilgili bir terim diyebiliriz.

Hepimiz çeşitli nedenlerden dolayı bir web sitesi açıyoruz. Bu site kişisel bir site olabilir, e-ticaret sitesi olabilir, forum sitesi olabilir veya daha pek çok kategoride herhangi bir site olabilir.

Ve her site açan insanın bir amacı vardır. Kimimiz günlük yaptığımız şeyleri kaydetmek isteriz, kimimiz para kazanmak isteriz veya site kurmaktaki amacımız daha pek çok şey olabilir.

Ancak sitenizi ne amaçla kurmuş olursanız olun mutlaka sitenizin istatistiklerini bilmeli ve takip etmelisiniz.

Nedir bu site istatistikleri derseniz, örneğin; sitenize günlük giren kişi sayısı, ziyaretçilerin hangi sayfalara girdiği, sitenizdeki hangi yazının ne kadar okunduğu, ziyaretçilerin sitenizde ne kadar süre kaldığı, sayfa derinliği ve daha pek çok site istatistiği mevcuttur.

Eminim zaten pek çoğunuz farklı site analiz yöntemleri ile bu istatistikleri hergün kontrol ediyorsunuzdur.

Ancak yine eminim bu makaleyi okuduktan sonra yani site istatistiklerinin görülebileceğini yeni öğrenen arkadaşlarımızda bundan sonra sitelerini iyice analiz edip, takibini yapacaklardır.

Sayfa Derinliği Nasıl Hesaplanır ?

O halde gelelim ana konumuza. Bu analizler genel olarak basit açıklanabilir olsa da, bazı analiz terimlerini anlamakta zorluk çekebiliriz.

Örneğin sayfa derinliği istatistiği gibi. İnternet üzerinde pek çok site sahibi bu analiz teriminin tam olarak neyi ifade ettiğini bilemeyebiliyor.

Peki sayfa derinliği nedir ve neyi ifade eder ? gelin hep birlikte öğrenelim. Arkadaşlar öncelikle sitenizin analizini yani istatistiklerini görebileceğiniz en büyük 2 site, araç vardır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sitenin Seo Değerini Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Bunlar; Google Analytics ve Yandex Metrica’ dır. Adlarından da anlaşılacağı üzere biri Google’ ın diğeri de Yandex’ in ücretsiz site analiz servisidir.

Ve bu 2 büyük sitede de sayfa derinliği terimini görürsünüz. Öncelikle sayfa derinliğini Google ve Yandex nasıl tanımlıyor ?

Google Analytics’ e Göre Sayfa Derinliği; Bir oturum sırasında görüntülenen ortalama sayfa sayısını gösterir. Tek bir sayfanın yinelenen gösterimleri de sayılır.

Yandex Metrica’ ya Göre Sayfa Derinliği; Ziyaret sırasında ziyaretçi tarafından görüntülenen sayfa sayısı.

Yukarıdaki açıklamalardan sonra net bir tanım yapabiliriz artık. Arkadaşlar sayfa derinliği; sitenize giren ziyaretçilerin gezdikleri sayfaların ortalamalarıdır.

Yani bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki sitemize bugün 2 ziyaretçi girdi ve biri 2 sayfayı gezdi diğeri ise 3 sayfayı.

Bu durumda gezilen toplam sayfa sayısı 5 ve ziyaretçi sayısı 2. Ve sayfa derinliğini bulmak için gezilen sayfa sayısını toplam ziyaretçi sayısına böleriz.

Ve sonuç; 2,5 çıkar. Bu örnekteki sitenin sayfa derinliği 2,5 oldu. Sayfa derinliği ne kadar yüksek ise o kadar iyi demektir.

Bu nedenle sitenize giren ziyaretçilerin diğer sayfalara girmesini sağlamak için sitenizde bazı yöntemler uygulamalısınız.

Örneğin makale içerisine benzer yazılar uygulaması ekleyebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için Benzer Yazılar Eklentisi Kullanımı isimli makalemize göz atabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO |

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*