Search Console Siteye Gelen Zararlı Bağlantıları Reddetme

search-console-siteye-gelen-zararli-baglantilari-reddetmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Seo kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise Search Console disavow aracı ile bağlantı reddetme hakkında olacak.

Bir gün bir sebepten ötürü web site yapmak istemiş olabilirsiniz. Ve sitenizi pek çok şekilde, yöntemle yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Sitenizi açtıktan sonra yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Ancak tabi ki temel olarak yapmanız gereken, özellikle siteniz bir blog sitesi ise sürekli güncel makale girmektir.

Çünkü her gün düzenli makale girişi yaparak sitenizin arama motorlarında yükselmesini ve daha fazla ziyaret almasını sağlarsınız.

Bu şekilde de sitenizi ne amaçla açtıysanız o amaçlara daha kolay şekilde ulaşırsınız. Ancak tabi ki tek yapmanız gereken makale girmek değildir. Web sitenizin seosunun da iyi olması gerekir.

Pek çoğunuz duymuştur ancak seonun ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için bir cümlede açıklayalım. Seo; bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesi için yapılması gereken işlemler bütünüdür.

Yani siteniz de bazı işlemler yaparak sitenizin aramalarda daha yukarıda çıkmasını sağlarız. İşte bu seo işlemlerinden biri de zararlı linkleri reddetmek yani siteye gelen kötü bağlantıları engellemektir.

Google Gelen Spam Bağlantılar Nasıl Reddedilir ?

Yani sitenizin linki kötü bir sitede eklenmiş ise bu sizin sitenize de negatif olarak yansıyacaktır. Bu nedenle sitenize verilmiş olan zararlı bağlantıları reddetmelisiniz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz.

Sitemiz için iyi, faydalı bir siteden backlink aldığımızda bunun bize fayda sağlamasını bekliyoruz. Ancak bizim iznimiz dışında sitemizin linki kötücül sitelere eklenmiş olabilir.

Bu bazen bilinçli olarak sizin rakipleriniz yani sitenizin rakipleri tarafından sitenize zarar vermek amaçlı yapılmış olabilir. İşte bu nedenle Search Console dan kötü linkleri engelleme işlemi yapmalısınız.

Hatta geçtiğimiz günlerde sitenizin değerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan MOZ kuruluşu 5 Mart tarihinde sitelerin Da/Pa yani alan adı ve sayfa değerinin değişeceğini belirtti.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  En İyi Wordpress Seo Eklentileri

Sitemizin Da/Pa değerini etkileyen bir unsur da az önce bahsettiğimiz gibi sitemize gelen bağlantılardır. Bu nedenle bir an önce siteye gelen bağlantıları kontrol etmeli ve kötü linkleri engellemeliyiz.

Peki bu linkler nasıl tespit edilir ve disavow aracı ile nasıl engellenir gelin hep birlikte öğrenelim.

Zararlı Bağlantı Tespit Aracı

Öncelikle Kötü Bağlantıları Tespit Etme adresine gidelim. İlgili adrese gittiğimizde karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

link-explorer-kullanimi

 

Yukarıdaki Enter a URL kısmına site adresimizi yazarak zararlı linkleri bulmamız gerekiyor. Ancak bu zararlı bağlantıları tespit etme aracını kullanabilmek için öncelikle basit ve ücretsiz şekilde siteye kayıt olmamız gerekiyor.

Hemen yukarıda kırmızı ile gösterilen Log in or Sign Up butonuna basarak kayıt olun ve giriş yaparak tekrar aynı sayfaya gelin. Giriş yaptıktan sonra ekran aşağıdaki gibi görünecektir.

zararli-linkleri-bulma

 

Hemen yukarıda gördüğünüz gibi site adresinizi yazın ve arama butonuna basın. Daha sonra gelen ekranın sağ kısmındaki Inbound Links kısmına gelelim.

siteye-gelen-baglantilar

 

 

 

 

 

Yukarıdaki kısma geldiğinizde artık sitenize gelen tüm bağlantıları görüyorsunuz. Ancak bize zararlı olanlar lazım. Peki siteye verilmiş zararlı bağlantıları nasıl tespit edilecek ?

Hemen ilgili ekranda linkleri sıralama kriterlerinden Spam Score a basarak spam değeri en yüksek olan linkleri sıralayalım.

spam-linkleri-engelleme

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi spam skoru en yüksek olan linkler sıralanacak. Arkadaşlar bu site belli bir kısma kadar linkleri gösteriyor. Belli bir kısımdan sonrası ücretli. Ancak bize ücretsiz gösterdiği kadar olan kısmı yeterlidir.

Spam skoru 60% a kadar olan linkleri buradan tespit edelim. Bu sayfa şimdi açık kalsın ve masa üstünde bir metin belgesi oluşturun ve içini açın.

Ve açtığınız metin belgesine spam skoru 60% a kadar olan linkleri domain:reddedilecek-site.com bu şekilde alt alta yazın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Kurumsal SEO Hizmetlerinde Elit SEO Farkı

spam-link-engelleme-araci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm kötü linkleri yukarıdaki gibi metin belgesine ekleyip, belgeyi kaydedip kapatalım. Şimdi geldi sıra bu listeyi disavow aracı ile reddetme işlemine.

Google Disavow Nasıl Kullanılır ?

Hemen Disavow Aracı bağlantısına gidelim. Tabi Search Console hesabınıza giriş yapmış olmalısınız. Daha sonra gelen ekrandan aşağıdaki gibi hangi sitenizde işlem yapacaksanız onu seçin ve Bağlantıları Reddetme butonuna basın.

disavow-araci-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra gelen ekranda yeniden Bağlantıları Reddet butonuna basın.

baglantilari-reddet

 

 

 

 

 

 

Şimdi açılan pencerede hazırladığımız metin belgesini seçelim ve Gönder butonuna basalım.

search-console-disavow-tool

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönder dedikten sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

search-console-link-engelleme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık ekrandaki Bitti butonuna basarak işlemimizi bitirebiliriz. Bu şekilde Search Console zararlı link reddetme işlemi yapmış olduk. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Search Console Siteye Gelen Zararlı Bağlantıları Reddetme”

  1. Harika bir yazı olmuş. Search Console ile bu tür ayarlamaları yapmak şart Seo açısından. Rakip bir web sitesinden gelen anti seo çalışmasından uzaklaşmak veya istemeden yapılan zararlı bağlantıları reddetmek Seo adına olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*