Seo Terimleri | Seo Sözlüğü

seo-sozlukWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Seo kategorimiz altında yayınlayacağız. Makale konumuz ise seo terimleri nelerdir sorusuna cevap olacak. Eğer seo kavramları ve anlamlarını öğrenmek istiyorsanız bu makale tam size göre. Eğer web site sahibi iseniz mutlaka seo ile ilgili de bir şeyler bilmek zorundasınız.

Sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için bu gerekli. Seo yu belki biliyor olabiliriz ancak her geçen gün yeni algoritmalar ve yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden sürekli olarak kendi seo sözlüğümüzü güncellemeliyiz. Şimdi gelelim kullanılan seo terimlerine.. Sizler için aşağıda kullanılan tüm seo terimlerini veriyoruz. Hepsini bilmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Seo Terimler Sözlüğü

Adsense : Web sitesi sahiplerinin sitelerinde, Google’a reklam verenlere ait reklamları barındırmasıyla para kazandığı sistemdir. Ücretler tıklama karşılığı (bknz. PPC) hesaplanır.

Alexa:Web sitelerin ziyaretçi istatistiklerini tutan site.

Anahtar Kelime:Kullanıcıların ulaşmak istedikleri içeriği bulmak için tercih ettikleri yazdıkları kelimeler.

Adwords : Adsense’in tam tersidir. Google’a reklam verme şeklinin resmi adıdır. Reklamlarınız seçtiğiniz içeriğe sahip web sitelerinde yayınlanır. Sistemde gösterim başına değil tıklama başına ücret ödersiniz.

Algoritma : İnternet sitelerinin, arama motoru sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirleyen formül. Google, algoritmasını paylaşmaktan yana olmadığından uzman kişilerce deneyimlere dayandırılarak yorumlanır. Bu da SERP (bknz.) yükselmesinin ve SEO (bknz.) uygulamalarının ancak uzman kişilerce yapılması gerekliliğini doğurur.

Alt text : Alternatif metin. Resmin ne ile ilgili olduğunu arama motoru örümcekleri (bknz spider) bilemediğinden, resmi tanımlamak için “title” (bknz. title tag) ile birlikte kullanılan açıklayıcı isim, tag.

Anchor text : Çapa metin. Linki tanımlayan metindir. http://www.heptasarim.com bir link, Hep Tasarım bir kelime ise Hep Tasarım kelimesine tıklandığında ilgili adrese gitmesi durumunda http:// ile başlayan kısım link, Hep Tasarım kelimesi ise anchor metindir.

Backlink : Bir web sitesinden sizin sitenize verilen bağlantıdır. Bir bakıma referans linktir.

Broken Link:Arama motorlarında çıkan fakat çeşitli nedenlerle içeriğine veya sayfanın kendisine ulaşılamayan linkler.

Blog Farm : Link yaratmak için tek kişi tarafından yaratan birden fazla bloglar.

Body Links : Web site içeriği içinde kelime odaklı linklere denir.

Black-hat SEO : İllegal veya etiğe uygun olmayan uygulamalarla web sitesini arama sonuçlarında yukarı sıraya çıkarmaya çalışma. Google Sandbox’a (bknz.) düşmekle veya Google’dan süresiz ban yemekle sonuçlanabilir.

Canonical URL : Tek bağlantı adresi. Bir web sitesi sayfasının birden fazla ve farklı adreslerle indekslenmesini önlemek için kullanılan link parametresidir.

Crawler: Web siteleri ziyaret eden ve ziyaret ettiği sitelerdeki bilgileri kendi kuralarına göre bir dizine kaydeden yazılımdır.

Cloaking: Bir BlackHat SEO yönetimidir.Siteye gelen ziyaretçinin gerçek kişimi yoksa arama motorumu olduğuunu tespit eder.Gerçek ziyaretçi ve arama moturuna farklı sayfalar göstererek arama motorunu yanıltır.

Conversion : Dönüşüm. Siteye gelen trafiğin (ziyaretçilerin) üye, abone veya müşteriye dönüşümüdür.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  On-Page ve Off-Page Seo Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Cost-per-click (CPC) : Tıklama başına ücret. Reklamverenin yayınladığı reklamlara tıklanıp ziyaretçilerin kendi sitesine gelmesiyle oluşan ücret. Bu sistemi kullanan reklam firmalarında gösterime değil tıklamaya ücret ödersiniz.

Cross linking : Çapraz link / bağlantı. Anlam olarak karşılıksız link demektir. Örnek olarak ; anlaşma gereği ziyaretçimiz kendi sitesinden bizim sitemiz Hep Tasarım’a link verecek olsun. Biz de Hep Tasarım sitemizden değil de bir başka sitemizden müşterimizin sitesine link/bağlantı verirsek Google’ın sevdiği bu çapraz link yani karşılıksız link mantığına uymuş oluruz.

Deep crawl : Sitenizi uzun aralıklarla ziyaret edip inceleyen, index almamış sayfalarınızı indexleyen Google botu.

Delinking : Bir linkin bağlantısı kesmek

DMCA: Digital Millennium Copyright Act (Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası). Web sitenizin içerik veya resimleri resmi olarak altında tutan derneği.

Directory : Dizin. Web sitelerinin kategori sistemine göre listelendiği internet rehberleri. En tanınmışları “Dmoz (ODP)” ve “Yahoo Directory”‘dir.

Dofollow Link: Link verilen siteye kefil olmak yani link verilen sitede kaliteli içerik olduğunu gösterir.Eğer dofollow verilen siteyi Google örümcekleri olumsuz bulursa sizin siteniz için de kötü bir durum olacaktır.

Disallow : Arama motorları örümceklerinin sitenizde gezmesini istemediğiniz bir sayfayı veya dizini belirtmek için kullanılan robots dosyası terimi. Robots.txt dosyasındaki kullanımı şu şekildedir.
User-agent:*
Disallow: /dizin-adi/

Bu şekilde belirlediğiniz dizine hiç bir arama motoru örümceği girmeyecektir. Yine bu disallow komutuyla sitenizin tamamının gezilebilir veya gezilemez olmasını belirleyebilirsiniz.

DMOZ : Diğer adıyla ODP (Open Directory Page – Açık Dizin Sayfası). Dünyanın en büyük dizini. Gönüllü editörler tarafından yürütülen, listelenmiş sitelerin büyük yararlar sağladığı, bir çok arama motorlarının göz önünde bulundurduğu proje.

Google Ban : Yasadışı ve ahlaki olmayan yollarla Google’da yukarı sıralara çıkmaya çalışan, içeriği (ç)alıntı olan sitelere Google’ın verdiği en büyük cezalardan biri.

Google Caffeine : Google’ın 2010’ın ortalarında tamamen devreye geçirdiği, arama sonuçları ve site indexleme mantığını kökünden değiştiren algoritması.

Google Bomb: Google’ın arama motorunda hile ile üst sıralara çıkan siteleri alt sıralara atarak siteyi cezalandırma işlemidir.

Google Fresh Bot: Sitemizdeki en popüler ve en yeni içeriklerle ilgilenir ve sitedeki bütün içerikleri veritabanına kaydeder.

Google dance : Google’ın arama sonuçlarındaki dalgalanmalara denir. Bu dönemde anahtar kelimelerinizde yükselebilir veya düşebilirsiniz.

Google Panda : Google’ın spam ve kalitesiz siteleri kaliteli sitelerden ayırdetmesini sağlamak için geliştirdiği sistem. Bu sisteme göre backlink yapısı sağlam ve kaliteli olan, sosyal medyalara önem veren ve en önemlisi özgün içeriği olan siteler Google’ın gözünde kaliteli sitelerdir ve diğer sitelerden yukarılarda indexlenmesi muhtemeldir.

Hidden Text-Hidden Link:Metin veya bağlantıyı arka plan ile aynı renkte yaparak kullanıcıya hileli tık yaptırmak.

Hacklink: İllegal yöntemler ile başka web siteleri üzerinden alınan linklerdir.

İndex : Listelenme. Sitenizin ve alt sayfalarınızın arama motorlarında listelenmesi. Google’da sitenizin hangi sayfalarının listelendiğini görmek için site: siteadi.com şeklinde arama yapabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sitenin Seo Değerini Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

İçerik Ulaşılabilirliği:Sitemizde yer alan içeriklere kaç tıklama ile ulaşılabilirliği ölçme.

Inbound Link:Başka bir sitenin sitemize vermiş olduğu linklerdir.

Inbound Marketing: Hedef kilidinizi yardım amaçla bir blog yazarak ziyaret ettirip müşteriye çevirmek.

İnvisible-hidden text : Sayfanın belirgin olmayan yerlerine arkaplan rengiyle aynı renk anahtar kelime yerleştirme. Ziyaretçilere görünmeyip, arama motoru örümcekleri tarafından okunabilir. Black-hat seo yöntemidir.

Keyword : Anahtar kelime. Web sitesi hangi alandaysa veya hangi alanla ilgili içerik barındırıyorsa o alanla ilgili terimler, Google’da arama yapıldığında sitemizin çıkabileceği kelimeler.

Keyword Density : Anahtar kelime yoğunluğu. Bir sayfa içinde konuyla alakalı bir anahtar kelimenin tekrar sayısının sayfadaki kelime sayısına oranı. Mesela 100 kelimelik bir içerikte seo kelimesinin 5 defa kullanılması bize %5’lik bir anahtar kelime yoğunluğu verir.

Keyword Research : Anahtar kelime araştırması. Google’da çıkmak istediğiniz kelimede aranma sayısı, yükselme zorluğu, ilişkili kelimeler gibi konularda araştırma yapma. Anahtar kelime araştırmasında en iyi seçecek Google Anahtar Kelime Aracı’dır.

Link Popularity : Link popülerliği. Sayfanıza başka sayfalardan verilen bağlantıların yani sizin backlinklerinizin hem nicelik hem de daha çok nitelik bakımından yoğunluğudur. Bağlantı veren sitenin sizinle aynı konuda olması, o sitenin de popüler olması, önceden ceza almamış olması ve linkin nofollow tag’ıyla işaretlenmemiş olması önemlidir.

Linkbait:Az bulunan hatta hiç bulunmaya bir konu hakkında yazı yazmak.Örneğin;blogumdaki “Android Uygulamaları Olan Üniversiteler” adlı yazı.Bu konu ile ilgili internette az makaleye denk gelirsiniz.

Link Farm:İçerisinde birbirinden çok farklı konularda yüzlerce sayıda link bulunduran içerikler,linklerdir.Bu tarz sayfalardan link almak veya sayfalara link vermek yanlış SEO davranışıdır.

Meta Tag : Bilgi etiketleri. Sitenin giriş kısmındaki header etiketinde yer alan, arama motorlarına bilgi veren ve web’in ilk zamanlarında web sitesinin arama sonuçlarında çıkmasında hemen hemen tek etken olan etiketlerdir. Title, description, keywords, robots, refresh gibi özellikleri vardır.

Nofollow Link: Arama motoru örümcekleri tarafından takip edilmemesini istediğimiz içerikler için kullandığımız özelliktir.

Noindex: Arama motoru örümcekleri tarafından indexlenmemesini istediğimiz içerikler için kullanırız.

On-page SEO : Site içi SEO. Web sitesi içinde meta etiketlerini (title, description, keyword), h etiketlerini, içerik yoğunluğunu, anahtar kelime yoğunluğunu, kalın (strong) ve vurgulu (em) etiketleri vb. noktaları mantıklı şekilde düzenleyerek SEO’nun bir aşaması bitirilmiş olur. SEO’nun bu şekildeki ikinci aşaması off-page SEO (site dışı SEO)’dur.

Outbound Link: Sitemizden dışarıya link vermek için kullanırız.Amaç verilen link’in Page Rank’ını arttırmaktır.

Pagerank : Sayfa kalite puanı, PR. Google, web sitelerine 0’dan 10’a kadar belli kalite sayısı verir. Bu sayının yüksek olması sıralamayı etkileyecek bir faktör olsa da günümüzde artık etkisini yitirmiştir.Pagerank web sitesi içinde her sayfa için ayrı ayrı değerde olabilir ancak önemli olan anasayfanın değeridir. Pagerank değerleri Google tarafından yılda 3 veya 4 kez güncellenir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Trustrank Değeri Nedir ? Trustrank Nasıl Arttırılır ?

PPC : Pay Per Click, tıklama başına ödeme. Reklamlarınıza her tıklandığında reklam şirketine ücret ödüyorsanız reklamınızın türü PPC’dir. Google Adwords, PPC reklamlara en güzel örnektir.

Sandbox : Google’ın, özellikle yeni açılmış ve yanlış backlink sistemiyle hareket eden web sitelerinin yukarı sıralarda görünmesini engellemek için çıkardığı filtreleme sistemi. Sandbox filtresine giren web siteleri en önemli anahtar kelimelerinde bile ilk sayfalarda çıkamazlar. Bu durum 3 ay ile 6 ay arası sürebilir.

SEO : Search Engine Optimization, arama motoru iyileştirmesi (optimizasyonu). Web sitelerinin günümüzde en önemli reklam ve pazarlama araçlarından olduğu düşünülürse SEO’nun da bu araçtan en iyi şekilde yararlanma alt aracı olduğu söylenebilir. SEO, Google gibi arama motorlarında çeşitli kelimelerde arama yaptığımız zaman web sitemizi ilk sayfalarda çıkartma tekniğidir.

Sosyal Seeding : Sosyal Medya, Blog ve har türlü internet pazarlama teknikleri kullanarak bir konuyu viral etkisi haline getirmek.

SERP : Search Engine Result Page, arama motoru sonuç sayfası. Arama motorlarında arama yaptığımız zaman karşımıza gelen genellikle 10 sonucun olduğu sayfa.

Spider : Arama motoru örümcekleri. Arama motorlarının, web sitelerinin her bir sayfasını tarayıp raporlaması için web sitelerine gönderdiği sanal mekanizmalar.

Submission : Web sitelerini dizinler gibi kaynak web sitelerine ekleme işlemi.

Snippet: Bir arama motorunun arama sonuçlarındaki sayfalarda ilgili web sayfasının başlığı altında görüntülenen metin. Web sayfasının özeti ve/veya arama kelimeleriyle eşleşen sayfa kısımları görüntülenir.

Tag : Etiket. SEO içinde de kullanım alanı olan web kodlamada biçemleri, kodları. Mesela web tasarımda head bölümü içine yerleştirilen ve meta tag’ları denilen description (açıklama), title (başlık) ve keyword (anahtar kelime) biçemleri / kodları tag diye adlandırılır ve SEO’da önemlidir. Bu tag’lar çoğunlukla HTML kodlarıdır. Diğer tag’lar : h (başlık) tag’ları, strong ve em tag’ları, görsellerdeki alt ve title tag’ları, rel gibi mikroformat tag’ları vb.

Traffic : Hit, ziyaretçi. Web sitenize gelen ziyaretçileri, ziyaret sayılarını belirten genel kavram.

Trustrank : Güven derecesi. Bugün web sitelerini değerlendirmek ve sıralamada yer vermek için Pagerank yerine kullanılan ve Google tarafından benimsenen analiz tekniğidir. Web sitelerinin trustrank değerini sadece Google gibi önemli arama motorları bilebilir ve bu değer sadece kendi bünyelerinde sonuçları sıralama için kullanılır, halkla paylaşılmaz.

Thin Content (inci içerik) : Sadece aramotorların sıralasına girebilmesi için anlamsız bir içerik yazı kaynağı

White-Hat SEO : Black-hat SEO’ya karşı temiz, düzenli, mantıklı, web’e katkı sağlayan, uzun vadeli ve Google’ın algoritmasına uygun SEO uygulama tekniğidir. Bu tür SEO her zaman için kalıcı ve doğru sonuçlar getirir.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO |

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*