Şifre Kaydetme Programı Keepass Kullanımı

keepass-kullanimiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise oldukça kullanışlı bir şifre kaydetme programı olan Keepass’ in kullanımı ile ilgili olacak.

Bu makaleye bilinçli şekilde gelenler zaten şifre kaydetme programının ne olduğunu bilir ancak biz yine de makalemizi rastgele okuyan ve bilgi almak isteyen arkadaşlarımız için şifre kaydedici program nedir ? kısaca anlatarak başlayalım. Bildiğiniz üzere gün geçtikçe teknoloji ilerliyor ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte web alemi de genişliyor. Çok farklı işler yapabileceğimiz web siteleri ve uygulamalar gelişiyor.

Tabi ki bizler de geri kalmamak adına hemen ilgili sitede bir hesap açıyoruz. İşte şifre kaydetme programı olan Keepass’ de burada devreye giriyor diyebiliriz. Şimdi kayıt olduğumuz siteler 1 değil 5 değil var da var. Ve bazen hangi siteye ne şifre verdiğimizi unutabiliyoruz. Bu kullanıcı adı ve şifreleri bir not defterine kaydedip oradan kopyala yapıştır yaparak da hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. Ancak bu oldukça zahmetli olur.

Bu işi hem teknolojiyle harmanlayıp hem de daha pratik hale Keepass ile getirebilirsiniz. Tüm web sitelerine açtığınız kullanıcı adları ve şifreleri Keepass‘ e kaydediyorsunuz daha sonra hangi siteyi açmak istiyorsanız kullanıcı adı ve şifreyi Keepass sizin yerinize yazıyor ve siteye ulaşıyorsunuz.

Site Şifrelerini Otomatik Kaydetme Programı

Şimdi gelin Keepass nasıl kullanılır hep birlikte öğrenelim. Öncelikle buraya tıklayarak Keepass’ i indirin. İndirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın ve klasör içerisinde bulunan Keepass.exe yi çalıştırın. İndirdiğiniz bu sürüm portable olduğundan bilgisayarınıza kurulum yapmadan program direk başlayacaktır. Keepass.exe’ yi başlattığınızda aşağıda da gördüğünüz ekran gelecektir. Bu kısmı açılışta Enable diyerek geçelim.

keepass-nedir

 

 

 

 

 

 

 

Programı açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda gösterilen kısma tıklayarak kullanıcı adı ve şifrelerimizin tutulacağı bir veritabanı oluşturalım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Asus bcm43142a0 Asus Driver Windows 7 İndir

keepass-veritabani-olusturma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veritabanı oluştur butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda OK deyin ve veritabanını istediğiniz yere kaydedin. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda programı açarken kullanacağımız şifreyi giriyoruz. Programa bizden başkasının girip şifrelerimizi görmesini istemeyiz değil mi ? 🙂

keepass-sifre-kayit-programi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemi de yaptıktan sonra gelecek ilk ekranda OK ve daha sonra gelecek ekranda da SKIP diyerek işlemleri tamamlayalım. Bu adımları da geçtikten sonra artık programın asıl ekranı aşağıdaki gibi gelecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda hangi bölümün ne olduğu ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir. Bu gösterilen kısımlar dışında kullanacağınız bir yer yok diyebiliriz. Ancak tabi ki isterseniz kendiniz programı daha detaylı inceleyebilirsiniz.  Artık neredeyse bitti. Şimdi tek yapmamız gereken çeşitli sitelere girmek için kullandığımız hesap bilgilerini 1 kereliğine programa eklemek.

Şimdi beraber örnek bir hesap ekleme yapalım. Ben kendi Webmail adresimi eklemek istiyorum. Bunun için resimde gösterilen anahtar ikonuna tıklayın. Kayıt ekleme butonu olan anahtar ikonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Tabi ki boş şekilde 🙂 Resimde görüldüğü gibi gerekli alanları kendinize göre doldurun ve OK diyerek kaydı ekleyin.

keepass-sifre-kaydetme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaydı ekledikten sonra, kaydı hangi kategoriye ( Örn; Mail Grubu gibi ) eklediyseniz kayıt o kategoride görünecektir. Örnek gösterim aşağıda mevcuttur.

keepass-indir

 

Resimde gördüğünüz üzere ben web mail adresini ekledim. Şimdi ben web mailimi kullanıcı adı ve şifre girmeden açmak için açtığım kayda sağ tık – url – açmak istediğim tarayıcıyı seçiyorum. Ve seçtiğim tarayıcı da istediğim adres açılıyor. Açılan sitede kullanıcı adı kısmına tıklıyorum ve tekrar Keepass’ e dönüyorum.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Son olarak Keepass’ de aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi tuşlar ikonuna basıyorum. Bu ikona bastığımda açtığım web mail sayfasındaki kullanıcı adı ve şifre bölümü Keepass tarafından otomatik doldurulacak ve siteye giriş yapılacaktır. Ve ben böylece web mailimi elle yazarak açmamış, kullanıcı adımı ve şifremi elle yazmamış ve giriş yap butonuna elle basmamış oldum. İşte hepsi bu kadar.

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*