Sinop Gezi Rehberi, Gezebileceğimiz Güzel Yerleri

Karadeniz bölgesinin orta kısmında yer alan Sinop, hem doğa güzellikleriyle hem de tarihi dokusuyla eşsiz bir yere sahiptir. Tüm bunların yanında şirin bir il olan Sinop, sessizliği ve sakinliği ile insana adeta huzurun kapılarını açmaktadır. Sinop gezilecek yerler bakımından da zengindir. Sinop, Karadeniz bölgesinin tek doğal limanına sahip ildir. Sinop’un geçim kaynağı balıkçılık ve tarıma elverişli arazisi olmamasına karşın tarımdır. Çok kalabalık bir il olmayan Sinop’un nüfusu iki yüz binin biraz üzerindedir.

Sinop Gezilecek Yerler 

1- Sinop Tarihi Cezaevi: Sinop’a gidildiğinde ilk başta gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi Tarihi Cezaevi’dir. Cezaevi olmadan önce kale olarak kullanılan bu cezaevinde, birçok ünlü sanatçı, yazar, şair ve siyasetçi tutuklu kalmıştır. 1999 yılında ise müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

2- Boyabat Kalesi: Boyabat Kalesi, tarihi bir gezi arayanlar için önemli bir yapıdır. İçerisinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait birçok kalıntıyı barındırmaktadır. Ayrıca kaleden çıkarken Tarihi Boyabat Evleri’ne uğrayarak geçmiş dokuyu da içinize çekmiş olursunuz.

3- Balatlar Kilisesi: Şehir merkezinde bulunan Balatlar Kilisesi, önemli dini merkezlerden birisidir. 2010 yılında başlanan kazı çalışmalarıyla birlikte pek çok önemli tarihi eser ve kalıntıya ulaşılmıştır.

4- Hamsilos Koyu: Sinop’ta tarihi yapıların ve mekanların yanı sıra doğa harikalarıyla da karşılaşmak mümkündür. Hamsilos Koyu, ülkemizin en kuzeyinde bulunan önemli bir doğa harikasıdır. İçinde bulunan Hamsilos Tabiat Parkı da doğayı sevenler ve doğayla iç içe olmak isteyenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir yerdir. Hamsilos Koyu’nun Sinop merkeze olan uzaklığı on bir kilometre, İnceburun’a olan uzaklığı ise on kilometredir.

5- Karakum Plajı: Plaj, ismini, denizin dibinde bulunan siyah kumlardan almıştır. Volkanik patlama sonucu dağılan kumlar ve küllerden oluşan Karakum Plajı, denizde tatil için oldukça güzel bir yerdir. Yaz aylarında ziyaretçi sayısı çok fazla olan Karakum’un, sonbahar aylarında ise nüfusu azalmaktadır ve sakin bir hal almaktadır. Karakum, Sinop merkeze sadece üç kilometre uzaklıktadır.

Sinop Nerede?

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Yozgat Gezi Rehberi , Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinin orta kısmında bulunan Sinop’un, batısında Kastamonu; doğusunda Samsun; güneyde Çorum; kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Sinop Ne Zaman Gidilmedi?

Sinop her mevsim yağış alan bir ildir. Ancak mevsimler arası sıcaklık farkı çok fazla olmadığı için yılın her ayında Sinop’u ziyaret etme şansınız vardır. Öyle bir şehir ki Sinop, yılın her ayında farklı bir güzelliği ile karşılaşabilirsiniz.

Sinop Nerede Kalınır?

Sinop’ta gelen ziyaretçiler için kalacak yer sıkıntısı bulunmamaktadır. Sinop merkezde konaklayabileceğiniz çok şirin butik oteller bulunmaktadır. Yine merkezde günlük kiralık evler de bulabilirsiniz. Ayrıca sahil kesimlerinde lüks oteller ve kiralık yazlıklar da bulabilirsiniz.

Sinop Gece Hayatı

Sinop, huzur veren sakinliği ile ünlü bir şehirdir. Nereye giderseniz gidin o huzuru yakalayabileceğiniz restoranlar ve kafeler göreceksiniz. Sinop’ta adımınızı attığınız her yerde her an huzuru bulacaksınız.

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

4 thoughts to “Sinop Gezi Rehberi, Gezebileceğimiz Güzel Yerleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*