Soru Cevap Sitesi Kurmak

soru-cevap-sitesi-kurmakWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise soru cevap sitesi kurmak daha doğrusu soru cevap sitesi nasıl kurulur ? hakkında olacak.

Pek çok işin genel bir tanımı vardır. Ancak o işe biraz daha yakından baktığınızda çok daha fazla dallara ayrıldığını görürsünüz. İşte web site kurmak da buna çok güzel bir örnek.

Eğer bir webmaster iseniz herhangi bir yaşı büyük akrabanız size ne işe yaptığınızı sorduğunda, zaten çok anlamayacaklarını düşünüp onlara kabaca site yapıyorum diyebilirsiniz.

Ancak sizinle aynı sektörde olan diğer bir webmaster size ne iş yapıyorsun dediğinde bu kez biraz daha detay vererek örneğin e-ticaret sitesi veya blog sitesi yapıyorum yanıtı verebilirsiniz.

İşte bu makalemizde temel de web site yapmak üzerine olsa da, ne tür veya ne tarz bir site sorusuna soru cevap sitesi olarak yanıt verebiliriz.

Bundan bir kaç yıl önce soru cevap siteleri bu kadar fazla yoktu. Ancak internet kullanımının son yıllarda inanılmaz derece de artması ile normal hayatta pek çok soruya yanıt arayan insanlar artık sorularına yanıtları internet üzerinden aramaya başladı.

Question2Answer ile Soru Cevap Sitesi Açmak

Ve bu durumda web site tasarlayan webmasterlar için tabiri caiz ise yeni bir pazar oluşturdu; soru cevap sitesi pazarı!

Her gün milyon tane insan internet üzerinde farklı sorunlarına ve sorularına yanıt arıyor. Ve aktif olan soru cevap sitelerinde sorularına yanıt bulabiliyorlar.

Hatta bu sitelerden bazılarını kullanıyor bile olabilirsiniz. Bazı bilinen soru cevap siteleri; Kızlar Soruyor, Avukata Sor, Doktor Sitesi’ dir.

Eğer sizlerde bir soru cevap sitesi yapmak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin. Şimdi sizlere önereceğimiz ünlü bir CMS ( içerik yönetim sistemi ) olan Question2Answer ile oldukça güzel soru cevap sitesi yapabileceksiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Joomla "jtablesession::Store Failed DB function failed with error number 1146" Hatası Çözümü !

O halde sözü daha fazla uzatmadan Question2Answer kullanarak soru cevap sitesi nasıl yapılır ? gelin hep birlikte öğrenelim. Bize temelde 2 dosya gerekiyor.

Bunlar; Question2Answer kurulum dosyaları ve Question2Answer Türkçe dil dosyalarıdır. Bu dosyaları aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirin.

Question2Answer Son Sürüm İndir

Question2Answer Türkçe Dil Dosyası İndir

Şimdi ilk olarak indirdiğiniz Question2Answer kurulum dosyalarını klasöre çıkartın. Daha sonra da dil dosyalarını klasöre çıkartın.

Ve dil klasörü içerisinde bulunan tr klasörünü kurulum dosyaları içerisinde bulunan en-GB klasörünü silerek bunun yerine atın.

Bu işlem ile kurulum dosyalarını Türkçe hale getirmiş olduk. Şimdi sitemizin veritabanı ayarlarını yapıp dosyaları ftp alanına yüklemek kaldı.

Öncelikle kullandığınız hostinginizin paneline (plesk, cpanel vb.) giderek bir veritabanı oluşturun.

Oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini Question2Answer kurulum dosyaları arasındaki qa-config-example.php dosyasına yazacağız.

Ancak öncelikle bu dosyanın adını qa-config-example.php den qa-config.php olarak değiştirelim ve düzenlemek için metin belgesi veya Wordpad ile açalım.

Ve oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini aşağıda gördüğünüz gibi config dosyamızda ilgili yerlere yazalım ve kaydedip kapatalım.

Question2Answer-veritabani-ayarlari

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi veritabanı sunucu adresimi, kullanıcı adımı, şifremi ve veritabanı adını yazdım ve ilgili dosyayı kaydedip kapattım.

Şimdi Question2Answer kurulum klasörünün içindeki tüm dosya ve klasörleri yani kurulum dosyalarını ftp dizinine yükleyin. Daha sonra kurulumu başlatmak için tarayıcıdan sitenize ulaşın.

Daha doğrusu kurulum dosyalarını hangi dizine attıysanız o adrese ulaşın. Yani Question2Answer kurulum dosyalarını doğrudan ana dizine yükledi iseniz tarayıcıya siteadi.com yazmanız yeterlidir.

Ancak ana dizin altına bir klasör oluşturup onun altına dosyaları yüklediyseniz o adrese gitmeniz gerekir.

Yani ana dizin altına sorucevap adında bir klasör açarak dosyalarınızı buraya attıysanız tarayıcıda siteadi.com/sorucevap adresini çağırmalısınız.

Buraya kadar her şey tamam ise kuruluma devam edelim. Az önce de belirttiğimiz gibi tarayıcıda kurulum adresini açtığınızda karşınıza ilk olarak aşağıdaki ekran gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Tema Nasıl Türkçeleştirilir ?

Question2Answer-kurulum-ayarlari

 

 

 

 

 

 

 

Kuruluma devam etmek için yukarıda gördüğünüz butona basmanız yeterlidir. Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Question2Answer-naasil-kurulur

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda ise Question2Answer yönetim paneline giriş bilgilerinizi doldurup aşağıdaki butona basınız.

soru-cevap-sitesi-acma

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi artık her şey hazır. Hemen yukarıda gördüğünüz mavi renkli butona basarak soru cevap sitemizin yönetim paneline gidebilir ve site ayarlarını dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Önemli Not; Makaleyi daha iyi kavramak ve makale hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için lütfen hemen aşağıda bulunan sizler için hazırladığımız makale videomuzu izleyiniz.

Makaleyi İzle

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*