Stand Up Nasıl Yapılır ?

stand-up-showWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Hayat kategorimiz altında paylaşıyoruz. Makale konumuz ise komedyen olmak ile ilgili olacak. Uzun zamandır bu tür makale paylaşmadığımız dan ve bu konuda bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımıza faydalı olmak amacıyla bu makaleyi yazıyorum.

Evet konumuz stand up ve bu makaleyi okuduğunuza göre bu işle ilgili bir şeyler bilmek ve belki de bu işi yapmak istiyor olabilirsiniz. Arkadaşlar kendimce bir komedi senaryo yazarı ve komik biri olarak elimden geldiğince samimi ve gerçekçi bir şekilde bu işin nasıl yapılması gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle şunu söylemem gerekir stand up yapmak güzel bir fikir ancak bir o kadar da tehlikeli bir fikir. Çünkü bana göre oldukça az kişinin yapabileceği ve doğuştan gelen özelliklerle beraber olabilen bir iş. Tabi ki bu benim görüşüm. Çevrenizde oldukça komik biri olarak tanınıyor olabilirsiniz. Ancak bu sizi yanıltmasın. Belki sadece ayıp olmasın diye gülüyor olabilirler. Bu yüzden iyi analiz etmeli ve adımlarınızı ona göre atmalısınız. O zaman hadi başlayalım. Bu işi nasıl yapabilirsiniz ve önemli adımlar neler gelin hep birlikte inceleyelim.

Nasıl Komedyen Olunur ? Komedi Nasıl Yapılır ?

1- Beyninizi geliştirin. Unutmayın stand up yapan insanlar hazır cevap olarak bilinirler. Ve bunu yapmak o kadar kolay değil. Beyninizi geliştirmek için zeka geliştirici egzersizler ve beyin geliştirici oyunlardan faydalanabilirsiniz.

2- Fazla okuma. Eğer stand up yapmaya karar verdiyseniz kelime haznenizin çok fazla olması gerekir. Daha fazla kelime demek daha fazla yeni espri demek unutmayın.

3- Not etmek. Espriler size havadan uçarak gelmeyecek. Günlük hayatınızda yaşadığınız veya gözlemlediğiniz komik olayları not etmelisiniz.

4- Kopya çekmemek. Unutmayın bu çok önemli bir unsur. Caps aleminden ordan burdan gördüğünüz ve herkesçe bilinebilecek esprileri yapmayın. İtici durabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Çince Öğrenmek İçin 10 Neden!

5- Esprileri deneyin. Aklınıza gelen esprileri yabancılara yani sahnede yapmadan önce kendi yakın çevrenizdeki insanlar üzerinde deneyin. ( Ama bu espri nasıl dur bak yapıyorum diyerek yapmayın. O zaman ayıp olmasın diye gülerler. )

6- Esprileri düzenleyin. Aklınıza gelen ve not ettiğiniz espriyi yapacağınız zaman mutlaka ilk aklınıza geldiğinden farklı olsun. Unutmayın her değişiklik daha iyi hale getirir.

7- İyi text geçişleri. Sahneye çıkmaya hazırlanıyorsunuz ve stand up gösteriniz için senaryonuzu hazırladınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bir hikayeden diğerine geçerken arada bağlantı olması. Kopukluk tüm senaryoyu mahfedebilir.

8- İyi ezber. Esprilerinizi yapmadan önce aklınıza kazıdığınıza emin olun. Kekelemeye başladığınız an işi bırakabilirsiniz.

9- Herkesin bildiği konular. Esprilerinizi seçerken mutlaka herkesin aşina olduğu konular üzerinden gitmeye çalışın. Yoksa arkadaş ortamında komiksin moduna geri dönersiniz.

10- Espri süresi. Yapacağınız espri sürelerini kafanızda ayarlamalısınız. İyi bir espriyi 5sn de bitirip, kötü bir espriyi 1dk yaparsanız sonunuz kötü.

11- Araştırın. Bu makaleyi okuduğunuz gibi daha bu konuda öğrenmeniz gereken çok şey olduğunu unutmayın araştırın ve öğrenin.

12. Sadece kendin ol ! Artık sahneye çıkabilirsin. En önemli şey ise kendin olman. Asla başka birinin ses tonunu veya mimiklerini taklit etme. Yoksa kaybedersin. Bol şans..

Not; Aşağıdaki makale videosunu izleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

makale-videosu-izle

 

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*