Takılmasından Çıkarılmasına Kadar Diş Teli Süreci Nasıldır ?

dis-teliWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Sağlık kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise diş teli hakkında merak edilenler ile ilgili sorulara cevap vermek olacak.

Bu sorulara ben cevap vereceğim ama tabi ki de ben bir ortodondist değilim. Ancak bir diş teli kullanıcısı olarak ( gerçi yeni çıktı teller ) sizlere olabilecek en doğru cevapları vereceğimden
eminim.

Diş teli hakkında soruları cevaplarken hem kendi aklıma gelenleri hemde internet üzerinde insanların
neleri merak ettiklerine bakarak sorulara cevap vereceğim. O zaman giriş kısmını daha fazla uzatmadan gelin diş teli hakkında en fazla sorulan ve merak edilen sorulara cevap verelim.

Diş Teli Hakkında Merak Edilen Sorular

1- Kendi diş teli hikayeni anlatır mısın ?

Cevap; Ben şekeri ve çikolatayı çok seven biriyim. Çok küçük yaştan beri abur cubur tüketip dişlerime bakmayınca dişlerimin bazıları çürüdü. Ancak tek sıkıntım bu değildi bir de küçükken salıncaktan düştüm ve ön üst dişlerimde kırılmalar ve yamulmalar oldu. Yaklaşık 2 sene önceye kadar yani tam 22 yaşıma kadar dişçiden korktuğum için gidip dişlerimi yaptıramadım.

Ancak yaş ilerledikçe ve insanlarla iş ve eğitim amaçlı daha çok bir araya geldikçe dişlerinizi yaptırmanız zorunlu hale geliyor. Bende cesaretimi topladım ve doktorun yolunu tuttum. Öncelikle çürük olan dişlerinizin çekimi yada tedavisi ile işlem başlıyor. Benim 3 adet kurtarılamayacak durumda olan dişim 3 gün ara ile çekildi. Daha sonra diş taşı temizliğim yapıldı ve diş teli için 1 hafta sonraya randevu verildi. 1 hafta sonra tekrar doktoruma gittim.

Benim alt dişlerime tel takılmadı sadece üst dişlerimden bozukluk olduğu için üste tel takıldı. Ancak alt ve üst dişler birbirine çarptığı için alt dişlerime bir damaklık takılması gerekti. Bunun için diş telinin takıldığı gün birde alt damak ölçüm alındı ve ertesi gün alt damaklığımı taktım. Açıkca söylemek gerekirse alta takılan bu damaklıklar diş telinden daha çok eziyet verdi. Çünkü insanın konuşmasını zorlaştırıyor ve yemek yemeyi engelliyordu.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sağlığımızla İlgili Önemli Bilgiler; Daha Sağlıklı Yaşam İçin Okuyun !

Ancak öyle yada böyle takmak zorundaydım. Bu alt damaklıkları takmamın nedeni ise daha öncede söylediğim gibi üst dişlerim geriden öne gelip düzelmesi için alt dişlerle çarpışmasını önlemek içindi. Ve belli süre sonra üst dişler biraz yerine gelip artık alt dişlerle çarpışmayı kesince alt damaklıklardan kurtuldum. Ve artık zamanla yamuk yumuk olan dişlerimin düzelme sürecini mutlulukla izlemeye başladım. Tam 1,5 sene sonra üst dişlerim tamamen düzelmiş oldu ve diş tellerim çıkarıldı. Diş tellerim çıkalı 3 hafta oldu ancak işlem halen tamamen bitmiş değil.

Çünkü dişlerin eski halini almaması için belli bir süre kullanmanız gereken şeffaf damaklık takmanız gerekiyor. Bunun da ölçüsü yine diş telinizin çıktığı gün alınıyor ve ertesi gün hemen takmaya başlıyorsunuz. Şeffaf damaklığı ilk taktığınız an biraz ağrı ve konuşmada zorluk olacaktır. Ancak merak etmeyin ilk günün akşamı tamamen alışmış oluyorsunuz.

Şeffaf damaklık 6-8 ay arası gece gündüz sadece yemek yerken çıkarılmak üzere takılmak zorunda. Yoksa dişleriniz eski haline dönüyor. 8 aydan sonra ise bu damaklıklar artık sadece gece uyurken takılmak üzere kullanılıyor. Peki şuan herşey istediğim gibi oldu mu ? Mutlu muyum diye sorarsanız, kesinlikle evet. Ne olursa olsun korkmayın hiç acılı veya korkutacak bir işlem değil 1-2 sene sabredin ve bir hayat boyu mükemmel dişlerinizle etrafa anlamsız gülücükler saçın 😀 Şimdi gelin aşağıda merak edilen diğer sorulara cevap verelim.

2- Diş teli takılırken acıtıyor mu ?

Cevap; Kesinlikle acıtmıyor.

3- Diş teli çıkarken acıtıyor mu ?

Cevap; Ne ara çıktığını anlamadım bile.

4- Diş teli ücreti ne kadar ?

Cevap; Arkadaşlar ben özel dişçide yaptırdığım için sadece üst tellere 4.000 Tl ücret ödedim. Ancak devlet hastanesi yada diğer özel hastanelerde fiyatlar değişmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Meksika Biber Hapı Nedir ?

5- Diş teli taktırmanın yaş sınırı var mı ?

Cevap; Hayır arkadaşlar kesinlikle yaş sınırı yok ve her yaşta tedavi görmeniz mümkün.

6- Diş teli varken nelere dikkat etmeliyiz ?

Cevap; Diş teliniz varken sert şeyler yemeniz kesinlikle zararlıdır. Yani dişinizi zorlayacak kabuklu yemişler zarar verebilir. Ki zaten fındık fıstık yemeye çalışırken dişiniz de ağrı olacağından zaten yiyemiyorsunuz. Ve yemekten sonra dişinizi hatta özelikle diş telinizin aralarını fırçalayın. Eğer fırçalayamıyorsanız mutlaka ağrınızı su ile çalkalayın.

7- Diş teli varken hangi fırça ile fırçalanmalı ?

Cevap; Arkadaşlar ben 2 adet diş fırçası kulandım 1.si ortodonti için diş fırçası yine 2.si de diş teli için arayüz fırçası. 1. fırça normal diş fırçanıza benziyor ama diş teli için uygun üretilmiş bir fırça. 2. fırça ise daha küçük adından da anlaşılacağı üzere diş telinin aralarında kalan yemek artıklarını temizlemek için kullanılan fırça. Bu fırçaları eczaneden temin edebilirsiniz.

8- Diş teli ne kadar zaman kullanılır ?

Cevap; Arkadaşlar dişleriniz ne kadar bozuksa zaman da o kadar uzuyor. Ben 1,5 sene taktım çünkü benim sadece üst dişlerim bozuktu. Hem alt hemde üst dişi bozuk olan kişi için bu süre malum olarak uzayacaktır. Ancak genel bir ortalama vermek gerekirse 1-3 yıl arası takmanız gerekir.

9- Diş teli ne kadar zamanda etkisini gösterir ?

Cevap; Arkadaşlar ilk aydan itibaren etkisini siz görmeye başlarsınız. Ancak 2. ve 3. aydan itibaren çevrenizdekilerde farkı görmeye başlayacaktır. Tabi bu sizin ve çevrenizdekilerin dişinize ne kadar dikkatli baktığı ile ilgili bir durum. Ben her saat başı düzeldi mi diye bakıyordum 😀

10- Diş teli kaç saatte takılıyor ?

Cevap; Benim tellerim yaklaşık 30dk da takılmıştı. Ancak dediğim gibi sadece üst dişlerime taktırdım. Yani hem alt hem üste taktıracaklar için ortalama 1 saat sürmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ağrı Geçiren Dualar | Ağrılara İyi Gelen Dualar

11- Diş teli çıkınca takılan şeffaf damaklık belli oluyor mu ?

Cevap; Çevremdekilere dişimde şeffaf damaklık olduğunu ispatlamak için çıkarıp göstermem gerekiyor. Sanırım beli olmuyor 🙂

Arkadaşlar benim aklıma gelenler bu kadar eğer sizinde sormak istediğiniz merak ettiğiniz başka şeyler olursa yorum yazabilirsiniz hemen cevaplarım. Şimdiden herkese mutlu gülüşler. 🙂

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

3 thoughts to “Takılmasından Çıkarılmasına Kadar Diş Teli Süreci Nasıldır ?”

  1. Ali abi Ömer ben bi kaç kez aramaya çalıştım fakat numaranı değiştirmişsin 🙂 stajyer Ömer (www.facebook.com/kasvet333) ulaş bi ara halı saha yapalım…

  2. Ben bu ayın sonuna diş teli takıcam ama korkuyorum çünkü kötü görünecek o kadar kötü görünüyor mu ?

    1. Merhaba Nurgül, ilk bir kaç gün görüntüden daha çok nasıl yemek yiyeceğini ve nasıl konuşacağını düşünüyorsun. Çünkü ilk başlarda yemek yemek ve konuşmak zor olabiliyor. Ama zaman geçtikçe çok fazla alışıyorsun. O kadar alışıyorsun ki diş telleri çıktığında keşke çıkmasaydı bile diyebilirsin. Kesinlikle dış görünüşünü önemseme. Diş telin çıktığında çok daha iyi bir görünüme kavuşuyorsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*