Tarayıcıda Kayıtlı Şifreleri Bulma

tarayicida-kayitli-sifreleri-bulmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Güvenlik kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise web tarayıcıda kayıtlı şifreleri bulmak ile ilgili olacak.

Artık dijital çağdayız. Günlük hayatımızdaki pek çok işi bilgisayarlar ve bilgisayar uygulamaları ile yapmaktayız.

Bu cihaz ve uygulamalarda en önemli şey ise güvenliktir. Kimsenin telefonumuzdaki veya bilgisayar uygulamalarındaki içeriklerimize erişmesini istemeyiz.

Bu nedenle bazı güvenlik önlemleri almalıyız. En basit olarak  telefonumuza veya bilgisayarımıza şifre koyarız. Ve bununla kalmayıp bilgisayar ve telefonumuzda kullandığımız uygulamalara da şifreler koyarız.

Her şeyi ve her yeri şifreleriz. Ancak buna rağmen yeterli güvenlik önlemi almamış olabiliriz. Bu yüzden güvenlik yazılımları ekleriz. Veya açık portları kapatırız, klasörleri şifreleriz. Ve eğer dosyalarımız bizim için önemli ise daha pek çok önlem alabiliriz.

Ancak bu kadar önleme rağmen öyle basit noktalarda açık veririz ki, kötü niyetli bir kişi bir kaç saniye de şifremizi ele geçirebilir. Üstelik bunu yapmak için üst düzey kod veya yazılım bilgisi veya gelişmiş Network bilgisi olmasına da gerek yoktur.

İnternet de gezinmek için kullandığımız web tarayıcılarda pek çok web sitesini ziyaret ediyoruz. Ve pek çok site üyelik ile çalışıyor. Yani bir kullanıcı adı ve şifre ile kayıt oluyorsunuz daha sonra kullanabiliyorsunuz.

Chrome ve Firefox Girilen Şifreleri Bulma

Eğer bir den çok siteye kayıtlı iseniz bu parolaları aklınızda tutmak veya her seferinde ilgili siteye yazarak girmek zor gelebilir. Bu nedenle parolayı kaydet seçeneği ile tarayıcı üzerine kullanıcı adı ve şifremizi kaydediyoruz ve bir sonraki sefer siteye girdiğimizde yalnızca giriş yap butonuna basmamız yeterli oluyor.

Bu arada internet üzerindeki tüm şifrelerinizi bir yerde saklayabilen ve tek tıkla anında o sitede kullanıcı adı ve şifre yazmadan oturum açabilmenizi sağlayan bir program mevcut. Programın adı ise Keepass.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows "c:\eth\a.vbs" Komut Dosyası Bulunamıyor Hatası Çözümü

Hemen parola kaydetme programı Keepass kullanımı bağlantısı ile ilgili programın kullanımının anlatıldığı makalemize ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim bu makalemizde anlatacağımız kaydedilmiş şifreleri bulma konusuna.

Arkadaşlar ister Chrome ister Firefox isterseniz farklı bir tarayıcı kullanın. Bir siteye girerken parolayı kaydet seçeneğine tıklarsanız parolanız tarayıcıda kaydedilir. Ve eğer bilgisayarınızı sizden başka biri kullanıyor ise bu parolaları oldukça rahat şekilde görebilir.

Tabi aslında tarayıcıda kayıtlı parolaları görme işi hem bu şekilde bir tehdit oluştururken hem de bize faydalı olabilir. Nasıl faydalı olabilir derseniz, pek çok kişi parolayı kaydet seçeneğine bastıktan sonra artık çok uzun zaman girdiği siteye yalnızca giriş yap butonu ile girebiliyor.

Böyle olunca da kullanıcı aylar önce kaydettiği parolayı hatırlamıyor ve ilgili siteye erişimde sıkıntı yaşıyor. Ancak şimdi göstereceğimiz kayıtlı şifreyi görme yöntemi ile anında şifrenizi görebileceksiniz.

Peki nasıl olacak bu ? Gelin hep birlikte öğrenelim. Öncelikle şifrenizin kayıtlı olduğu siteye gidin ve parola kutucuğuna tıkladıktan sonra sağ tıklayıp incele veya öğeyi incele butonuna basın.

kayitli-parolayi-gorme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İncele butonuna bastığınızda sayfanın kaynak kodlarını görebileceğiniz bir kısım açılacaktır. Ve sizin incele dediğiniz parola kutucuğuna ait kısmın kodları seçili olarak gelecektir.

tarayici-parola-gorme

 

Şimdi yukarıdaki seçili alanda bize lazım olan kısım type=”password” kısmı. Bu kısımda password yazısının üzerine tıklıyalım ve txt olarak değiştirelim.

chrome-kayitli-sifreyi-gorme

 

İlgili alanın değerini txt olarak değiştirip parola alanına baktığınızda artık parolanızın görülebilir olduğunu göreceksiniz.

firefox-kayitli-sifreleri-gorme

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte hepsi bu kadar!

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ccleaner Tek Link Full İndir


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*