Telefonların Güncel SAR Değerleri

telefonlarin-guncel-sar-degerleriWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise akıllı telefonların güncel sar değerleri hakkında olacak.

Telefonlarda bildiğimiz zararların dışında bir de bilmediğimiz yani gözle görülmeyen, yanımızda taşıdığımız için zararlı olan bir takım faktörler mevcuttur.

Telefonların güncel SAR değerlerinin neler olduğunu ve en yüksek SAR değerine sahip olan telefonların neler oldukları gibi bilgilerden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Telefonlar şüphesiz teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkan en önemli sonuçlardan birisidir.

Günümüzde telefonlarımızdan bilgisayarlarımızdan günlük yaşamda yaptığımız pek çok şeyi yapabilir duruma geldik. Hal böyle olunca, telefonları yanımızdan asla ayıramıyoruz.

Günlük pek çok işimizi kolaylıkla telefondan yapıyor olmak bizi telefonlarımıza çok daha bağımlı hale getirse de aslında bilgisayar başında oturmaktan daha fazla yani özgürlüğe adım atmamızı da sağlamaktadır.

Telefonlarla ciddi derecede bağımlılık boyutunda ilgilenen kişiler gerek göz sorunları gerekse farklı problemlerle karşı karşıya kalabildiği bilinmektedir.

Bunların dışında bir de görünmeyen tehlikeler vardır. Bunlardan birisi de telefonlarda bulunan SAR değerleridir.

Telefonlardaki SAR değerinin fazla olması insan bünyesinde ciddi olumsuz geri dönüşlere sebep verebilmektedir.

Sar Değeri Nedir ?

Telefonların stabil çalışması halinde etrafa bir takım zararlı sinyaller yaymaktadırlar.

Bu yayılan sinyal bazı telefonlarda yoğun olurken bazılarında ise daha az yani insan sağlığına çok daha az şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefonların vücudumuza yaydığı radyasyon miktarı olarak da özetlemek mümkündür.

Akıllı telefonlardaki SAR değerleri bir takım rakamlarla fabrikada üretim sürecinde açıklanır.

Tüketiciler telefon alımında bu miktarları göz önünde bulundurmaları kendileri için büyük fayda anlamına gelmektedir.

Uzun süreli SAR değerlerine mağruz kalmanın sonucu olarak insan vücudunda bir takım geçici rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Uzun süreli olarak yüksek SAR değerlerine mağruz kalma sonucunda ise kalıcı bir takım yüksek tansiyon ve benzeri hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  On/Off Charge Nedir ?

Bu yüzden telefon satın alırken SAR değeri başta olmak üzere pek çok faktörü göz önüne alarak tüm verileri bir arada değerlendirip karar vermekte fayda vardır.

En Düşük Sar Değerine Sahip Telefonlar

Geçtiğimiz yılın en iddialı telefonları yani amiral gemileri arasında en düşük SAR değerine sahip olan telefon SONY Xperia XZ3 modeli gözümüze çarpıyor.

Bu model baş ve vücut SAR değerleri ile rakiplerini solladı ve listenin en başında olmayı hak etti.

Listemizin ikinci sırasında ise Samsung Galaxy S9 marka telefon yer alıyor.

Bu telefonun ardından hemen Galaxy note 9 da yine en düşük SAR değerine sahip olan telefonlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

En yüksek SAR değerine sahip olan telefonlar listesinde ise ilk sırada Google Pixel 3 karşımıza çıkıyor.

Gövde ve başta w/kg 1.34 değeri ile telefon amiral gemileri arasında en çok SAR değerine sahip olan telefon olarak listede yer aldı.

Sar değerinin 1 den yukarıda olması uzmanlar tarafından tercih edilmemesi gereken telefonlar arasında yer alsa da bu konuyu dikkate alan pek tüketici bulunmuyor.

Tüketicilerdeki temel mantık, “nasılsa ömrümün sonuna kadar kullanmayacağım” olduğundan kısa süreli zararları göze alarak kullanılıyor.

Hatta pek çok tüketicinin SAR değerinin ne olduğu konusunda bile bir haber olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmış durumda.

En düşük SAR değeri olan telefonları kullanmak vücut sağlığımız için bir kazanç olabilse de yüksek SAR değerine sahip olan telefonları kullanan kişilerde tamamen bu sebepten ortaya çıkmış bir hastalık da henüz resmi olarak bulunmuş değil.

Bu yazımızda SAR değerlerinin insan sağlığı üzerinde muhtemel etkileri ve SAR değerinin temel olarak ne anlama geldiği gibi konulardan sizlere bahsetmeye çalıştık.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bilgisayar ve Teknoloji Alanında Kısa Önemli Bilgiler ( 2. Bölüm )

guncel-sar-degerleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Telefonların Güncel SAR Değerleri”

  1. Kısa süre telefon ile konuşanlar neyse de özellikle uzun süre telefon ile konuşanların SAR değerine dikkat etmeli çok önemli. Bende şimdi merak edip araştırdım da kullandığım telefon Samsung Galaxy Note 4’ün SAR değeri beni üzmedi, bu kadar amiral gemi arasında 0.37’de gayet ideal bir değer. Sony Xperia XZ3 bu konuda baya baya sınırları everest’ ulaştırmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*