This Domain Name is Suspended Hatası

bu-alan-adi-askiya-alinmisWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise alan adınızın askıya alındığını belirten bir uyarı ile ilgili olacak.

Web sitenizi açtığınızda this domain name is suspended uyarısı görüyor ve her şey yolunda iken neden bu hatayı aldığınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Alan adınızın düzgün şekilde çalışabilmesi için tabi ki en önemli kriter alan adı üzerinde herhangi bir finansal olumsuzluk olmaması gerekir.

Yani alan adınızı tescil etmiş ve henüz alan adınızın süresinin bitmemiş olması gerekir. Süresi dolmamış olan alan adında çok az bir nedenden ötürü problem yaşarsınız. İşte bu nedenlerden biri de alan adı sahiplik yani who is bilgilerini değiştirmeniz olabilir.

Arkadaşlar who is bilgisi alan adınızın kime ait olduğunu belirtir. Ve çeşitli durumlarda birileri size ulaşmak istediğinde alan adınızın who is bilgilerinden iletişim bilgilerinizi görebilir. Veya alan adınız ile ilgili alan adı kayıt firmalarından yine herhangi bir bildirim geleceği zaman who is bilgilerinde belirttiğiniz posta adresinizden iletişim kurulur.

Bunlar gibi daha pek çok sebepten çeşitli firmalar veya kişiler alan adınız ile ilgili sizinle iletişim kurmak istediklerinde bir who is sorgusu yaparlar ve iletişime geçerler. Who is bilgilerinizi alan adınızı aldığınız firmadan değiştirebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Bu arada who is sorgusu yapmak yani bir alan adının kime ait olduğunu öğrenmek ve ne kadar süresinin kaldığını görmek için bu işi yapan pek çok site mevcuttur. Who is sorgulama sitelerinden en çok kullanılanına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Alan Adım Neden Askıya Alındı ?

İşte bu makalede başımıza gelen asıl olayda alan adımızın who is bilgilerini güncellememiz ile başımıza geliyor. Dünya çapında alan adlarından sorumlu büyük bir firma var. Bu firmanın adı ICANN. Belki de pek çoğunuz who is sorgusu yaparken ICANN ismini görmüşsünüzdür.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Joomla "Yayınlandı Ancak Beklemede" Sorunu ve Çözümü !

Bu firma son dönemde güvenlik açısından şöyle bir uygulama çıkardı. Siz alan adınızı aldığınız yerden who is bilgilerinizi güncellediğinizde, who is bilgilerinizde yer alan yetkili posta adresinize bir doğrulama maili gidiyor.

Eğer siz bu who is bilgileri güncelleme doğrulaması mailindeki bağlantıyı tıklayarak doğrulama işlemini yapmazsanız belli bir süre sonra alan adınız ICANN tarafından askıya alınır. Ve askıya alındığında web sitenizi açtığınızda aşağıda gördüğünüz ekran ile karşılaşırsınız.

this-domain-name-is-suspended

 

Yukarıda gördüğünüz uyarı ekranında da aslında açıkça bu problemin ne sebepten kaynaklandığı ve nasıl çözüleceği belirtilmiş durumda. Yukarıdaki metnin Türkçesi aşağıdaki gibidir.

Girmiş olduğunuz alan adı kullanılamıyor. Alındı alan adı sahibinin (Kayıt Sahibi) e-posta adresinin doğrulanmadı.

Bu alan adının Tescil Edicisiyseniz, lütfen sizinle iletişime geçin. Doğrulama işlemini tamamlamak için alan adı kayıt hizmeti sağlayıcısı ve etki alanı adını etkinleştir.

NOT: Alan adı için doğrulamadan sonra 48 saat kadar sürebilir. Web sitesine yeniden başlamaya başlamak.

( Çeviri Google Translate ile yapılmıştır. Zaten yeteri kadar anlaşılıyor. )

Evet arkadaşlar sitenizde bu uyarı ile karşılaşırsanız muhtemelen yakın zamanda alan adınızın who is bilgilerini değiştirmişsiniz demektir. Ve posta adresinize gelen değişiklik doğrulamasını yapmamışsınızdır.

Eğer size gelen doğrulama mailine ulaşamıyorsanız alan adınızı aldığınız firmaya durumu anlatarak yeni bir doğrulama postası isteyebilirsiniz. Doğrulama işleminizi yaptktan sonra yukarıdaki orijinal uyarı metninde de görüldüğü gibi 48 saat içerisinde alan adınız normale dönecektir. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*