Ücretsiz Toplu Mail Gönderme | Mailchimp Nasıl Kullanılır ?

ucretsiz-toplu-mail-gonderme-mailchimpWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise ücretsiz toplu mail gönderimi nasıl yapılır konusu ile ilgili olacak.

Ve bu işlemi yapabilmek için de Mailchimp sitesini kullanacağız. Günümüzde telefondan sonra en popüler haberleşme aracı e-posta yani mail diyebiliriz.

Gündelik hayatta pek çoğumuz ister bir öğrenci olalım ister bir şirket çalışanı olalım farklı kişilere farklı nedenlerden dolayı mailler atıyoruz. Gönderilen mailler genelde tek bir kişiye veya 3-5 kişiye gönderiliyor. Ancak bazen çok daha fazla kişiye posta göndermemiz gerekebilir. İşte bu fazla kişiye posta göndermeye aslında toplu mail göndermek diyoruz. Ancak toplu mail göndermek istediğimizde çoğu zaman engellerle karşılaşıyoruz.

İster Gmail, Hotmail gibi popüler büyük mail uygulamalarını kullanın isterseniz kendi alan adınıza ait mail kullanıyor olun ne yazık ki toplu mail gönderemezsiniz. Çünkü size bu hizmeti sağlayan firmalar toplu maile bazı nedenlerden ötürü izin vermezler. Ve bu firmaların mail gönderim limitleri vardır. Örneğin bir firma der ki en fazla 20 kişiye aynı anda mail gönderebilirsin der. Diğer firma belki bu kadara bile izin vermez. Ve eğer siz toplu mail gönderimi yaparsanız hesabınız askıya alınır. Peki biz toplu mail gönderemeyecek miyiz ?

Elbette göndereceğiz arkadaşlar. İşte bu makalemizde de toplu mail nasıl gönderilir ? bu konuda çözüm sunacağız. Makale başlığında da belirttiğimiz gibi bunu Mailchimp üzerinden yapacağız. Mailchimp kısaca internet üzerinden e-posta abonelikleri oluşturup bu abonelikler içinde bulunan kişilere mail gönderimi yapmanızı sağlayan site, uygulamadır.

Mailchimp Kullanarak Toplu Mail Nasıl Gönderilir ?

Anlatmaya geçmeden önce Mailchimp hakkında söylememiz gerekn önemli bir şey var. Mailchimp hem ücretli hem de ücretsiz bir servis. Biz ücretsiz servisini kullanacağız. Ücretsiz versiyonunda en fazla 2000 kişilik bir abone listesi oluşturabilirsiniz. Yani en fazla 2000 kişiye toplu mail gönderebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Siebel High İnteractivity Framework How to Fix ?

Ve aylık olarak ise ücretsiz versiyonda 12000′ lik bir limit vardır. Yani 1 ayda en fazla 12000 kişiye posta gönderebilirsiniz. Ancak bir ücret ödeyerek aylık 12000 limitini kaldırabilirsiniz. Bu bilgiyi de verdikten sonra gelin şimdi hep birlikte Mailchimp nasıl kullanılır ve Mailchimp kullanarak toplu mail gönderme nasıl yapılır öğrenelim. Öncelikle mailchimp.com bağlantısı ile ilgili siteye ulaşalım. Ve Sign Up Free bağlantısı ile kayıt ekranını açalım.

mailchimp-ucretsiz-kayit

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz butona bastığınızda karşınıza kayıt penceresi gelecektir.

mailchimp-ucretsiz-toplu-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi kayıt alanlarını doldurun ve Get Started butonuna basarak işlemi tamamlayın. Get Started butonuna bastıktan sonra sistem sizin kayıt olduğunuz mail adresinize bir doğrulama maili gönderecek. Kayıt olduğunuz mail adresinize giderek bu doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabınızı etkinleştirin. Hesabını etkinleştirdikten sonra Mailchimp’ e giriş yapın.

Arkadaşlar şimdi yapmamız gereken 2 işlem var. Bunlar; mail listesi oluşturmak ve kampanya oluşturmak. Mail listesi ile mail göndereceğimiz e-posta adreslerinden bir liste oluşturacağız. Ve bu oluşturduğumuz listeye göndermek için bir mail şablonu yani kampanya oluşturacağız. Şimdi hemen önce Lists menüsüne daha sonra da Create List butonuna tıklayarak aşağıda gördüğünüz liste oluşturma ekranına ulaşın.

toplu-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liste oluşturma ekranında yukarıda gördüğünüz kısımlarım haricinde aşağı kısımda posta kodu, şehir, adres gibi basit alanları da doldurmak zorunlu olduğundan doldurun ve listeyi kaydetmek için en alttaki save butonuna basın. Listenizi oluşturduktan sonra sıra geldi listenize mail göndereceğiniz kişilerin mail adreslerini eklemeye. Bunun için listenizin içine girdiğinizde orta kısımdaki Import contacts butonuna basın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İnternet Explorer Nasıl Silinir ?

toplu-mail-nasil-gonderilir

 

Import contacts butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda mail adreslerini listenize ne şekilde aktarabileceğinizi seçmenizi istiyor.

mailchimp-toplu-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

En üstteki seçenek bir kişi listesi dosyası olan .csv veya .txt dosyasından aktarım yapabileceğinizi belirtiyor. Orta kısımdaki seçenek mail adreslerini kopyala yapıştır ile ekleyebileceğinizi ve en alttaki seçenek ise Google Drive, Google Contacts vb. diğer destekleyen servislerdeki kişilerinizi aktarabilmenizi sağlıyor. Biz bu örnekte orta kısımdaki kopyala yapıştır seçeneğini kullanacağız. Orta kısımdaki seçeneği seçip ekranın alt kısmındaki next butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

bedava-toplu-mail-gonder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki email adres yazan kısma topluca kopyaladığınız mail adreslerinizi yapıştırabilir veya el ile tek tek mail adreslerinizi yazabilirsiniz. Mail adreslerini girdikten sonra aşağıdaki onay kutusunu işaretleyin ve yine next butonuna basın. Bu adımdan sonra gelen ekranda bir değişiklik yapmadan Import butonuna basın.

toplu-mail-gonder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda Import butonuna bastıktan sonra posta adresleriniz listenize kaydedilmiş olacaktır. Artık posta göndereceğimiz listemiz hazır. Şimdi sıra geldi göndereceğimiz mail içeriğini hazırlamaya. Bir mail kampanyası yani göndereceğiniz bir mail şablonu oluşturmak için ise yine yukarıdaki menüden Campaigns menüsüne gelin. Ve sağ üstteki Create Campaign butonuna basın.

mailchimp-campaigns

 

 

 

 

 

 

Create Campaign butonuna bastıktan sonra aşağıda gördüğünüz pencere açılacak. Buradan Create an Email butonuna basarak devam edin.

toplu-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra bir kampanya ismi girerek Begin butonuna basın.

herkese-mail-gonder

 

 

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Hackerların Kullandıkları Hack Yöntemleri Nelerdir ?

 

 

 

 

Begin butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Artık burada resimde de gördüğünüz gibi göndereceğimiz toplu mail ile ilgili 4 ana hattı belirleyeceğiz. Bunlar; kimlere göndereceğimiz, hangi mail ile göndereceğimiz, mail konusu ve mail içeriği olacak.

toplu-mail-nedir

 

Yukarıdaki resimde görülen ilk 3 kısmı nasıl düzenleyeceğiniz resimde görülüyor. Ve oldukça basit alanlar. Biz 4. kısım olan Content kısmından devam edelim. İlk 3 kısmı doldurduktan sonra Content satırındaki Design Email butonuna basın.

toplu-mail-olusturma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Design Email butonuna bastığınızda karşınıza yukarıda gördüğünüz ekran gelecektir. Buradan kendinize uygun bir tema veya şablon seçebilirsiniz. Gördüğünüz gibi biz Themes sekmesi altından örnek bir tema seçiyoruz. Temayı seçmek için üzerine tıkladığınızda temanızı kendinize göre düzenleyebileceğiniz aşağıda gördüğünüz ekran açılacaktır.

mailchimp-nasil-calisir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Düzenlemek istediğiniz kısmın üzerine tıkladığınızda yan tarafta düzenleme alanı açılıyor. İlgili alanları kendinize göre düzenleyin. Düzenlemeniz bittiğinde alt kısımdaki Save&Close butonuna basarak işleminizi kaydedin. Artık her şey hazır. Toplu mail göndermek için kampanyanız içerisine girdiğinizde yukarıdaki Send butonuna basmanız yeterli.

mailchimp-toplu-mail-nedir

 

Arkadaşlar işte Mailchimp ile toplu mail bu şekilde gönderilir. Genel olarak nasıl kullanılacağını anlattık. Daha fazla bilgi için makale videomuzu izleyebilir ve kendiniz de Mailchimp arayüzünü karıştırabilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

7 thoughts to “Ücretsiz Toplu Mail Gönderme | Mailchimp Nasıl Kullanılır ?”

  1. çok faydalı bir kaynak olmuş, ücretli versiyonlarla neler yapıldığını da gösteren bir video çekerseniz memnun oluruz.

    1. Merhaba Melih, değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Şuan sırada yayınlanmayı bekleyen çok güzel farklı makaleler var. Bunları yayınladıktan sonra umarım dediğiniz gibi ücretli versiyon için de bir makale hazırlayıp yayınlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*