Usb ( Flash Disk ) Virüsleri Nasıl Temizlenir ?

usb-virus-temizlemeWebisyo’ dan herkese merhabalar.. Arkadaşlar bugünki makalemizi yine Güvenlik kategorimiz altında yayınlayacağız.

Konumuz ise usb belleğimize bulaşmış olan kötücül yazılımları temizlemek. Eğer sizinde usb belleğinizde virüs var ise hemen aşağıda anlatımı yapılmış makale içeriğine göz atabilirsiniz.

Usb Bellekten Virüs Temizleme

Aşağıda anlatımını bulacağınız USB VIRUS SCAN programı ile artık flashdisklerden korkmanıza gerek yok.

Programı şu linkten indirebilirsiniz.:

http://www.usbvirus.com/download.html

Program kurulunca aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. oldukça küçük ve hızlı bir program olduğu için antivirüsler gibi sisteminizde kalabalık yapmaz.

flashdiskkoruyucu

Şimdi menülerini inceleyelim. aşağıda kabaca yazdım ve onun altında incelemeleri bulunuyor.

virustemizleme

Aslında bu ayarların hepsini bilmeniz gerekmiyor. Ama merak eden olur diye detaylıca yazdım.

 

1- Flash disk virüslerini taratmak

Program ilk açıldığında karşınıza gelen bu pencerede Start tuşuna basarsanız hemen taramaya başlıyor. Eğer güncelleme yapmak isterseniz alt taraftaki Update tuşun bastıktan sonra taratabilirsiniz. böylece program güncel virüsleri de öğrenmiş olur.

 

flashdiskkoruyucu

2- Mevcut virüsleri Görmek için

Bu kısım biraz uzman arkadaşlara göre. Eğer bilgisayarda bir ağırlık farkettiyseniz bunun sebebini anlamak için aşağıda resimde gösterilen bölümü aşıp burada çaışmakta olan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Virüs olduğundan şüphelendiğiniz uygulamayı da bir tıklama ile kapatabilirsiniz. burada örnek olarak not defterini açtım. listede görüyorsunuz. esas adı notepad.exe olarak görünüyor.

flashdiskvirusleri

3- Flashdisklere erişimi iptal etmek:

Aşağıdaki ayarları kullanarak bilgisayarınıza flashdisk takılmasını engelleyebilirsiniz. böylece siz yokken flashdisk takıp virüs bulaştırılmasını engelleyebilirsiniz. gerçi bu program varken biraz zor bulaşır ama her ihtimali düşünmek lazım.

flashdisktools

4- Flashdisklerin ve Hard disklerin otomatik başlaması nasıl iptal edilir ?

Aşağıdaki menüyü kullanarak flashdiskleri koruma altına alabilirsiniz. tek yapmanız gereken Immunity kısmını açıp aşağıdaki Apply tuşuna basmak. Eğer hard diskleri de korumaya almak isterseniz Sağdan Local Disk seçeneğini işaretleyin ve tekrar Apply tuşun basın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  SSL Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

virussil

Bu sistemin çalışması şu şekilde. Virüsler bilgisayarınızda dağılmak için Autorun.ini isimli bir dosya oluşturur. eğer böyle bir program olmazsa virüsler otomatik kendini kopyalayamaz. Program bu bölümde devreye giriyor ve bilgisayarınızda Autorun.ini isimli bir klasör yapıyor. böylece virüsler aynı isimde bir dosya oluşturamıyor. dikkat edin program dosya üretmiyor, klasör üretiyor.
Önemli Not: Autorun.ini isimli klasörü siz de silemezsiniz. gerek yok ama ille de silmek isterseniz aynı menüyü açıp Cancel tuşuna basarsanız Autorun.ini klasörü silinir.

5- Bozulan dosya uzantılarını veya başlangıç ayarlarını nasıl kuratarırım ?

Bazı virüsler bilgisayarınızda klasör özelliklerini iptal eder. mesela gizli dosyaları gösterme menüsünü bozarak kendini gizlemeye çalışırlar. bu tip ayarları aşağıdaki bölümden düzeltebilirsiniz.

klasor dosya nasil duzeltilir
Klasör veya başlangıç ayalarınız mı bozuldu: önce 1 nolu kısma basın sonra 2 numaraya. hepsi bu.

 

6- Virüslerden kesin kurtuluş için, buprogram otomatik başlasın mı ?

Program açılışta kendisi başlamıyor. bunu ayarlamak için aşağıdaki iki seçeneğe tıklamanız yeterli aslında yapmanız gereken En önemli ayar bu. çünkü program kapalı iken virüsler bilgisayarınıza girebilir. Programı kurduktan sonra mutlaka bu ayarı yapın.

otomatikbaslama

acilisvirusleri
Programın simgesi bu şekilde

Son olarak küçük bir not program 30 günlüktür. Eğer hoşunuza giderse 30 gün sonunda satın alıp sınırsızca kullanabilirsiniz. şifre girmek içni Register bölümünü kullanabilirsiniz.

30gunlukdenemeacmak

Usb Bellekte Virüs Olup Olmadığını Anlamak;

İlk olarak dosyaları görünür hale getirelim.Başlat a tıklayınız ve arama bölümüne CMD yazınız böylece msdos bölümü açılacaktır. Bu işlem esnasında flash belleğiniz bilgisayarınıza takılı halde bulunsun.

Daha sonra flash bellek hangi sürücüde bulunuyor ise örnek veriyorum “F” Msdos bölümüne F: yazınız ve flash belleğe geçecektir. Burada F değişebilir.Daha sonra Msdos ekranına attrib /S /D -h -r -s yazınız ve entere basınız.
flash bellek virüs temizleme, virüs temizleme Programı Nasıl Yapılır nasıl temizlenir flash bellek virüs temizleme flash bellek virüs nasıl temizlenir flash bellek temizleme programı
Bu işlem bittikten sonra flash belleğine sağ tıklayınız ve aç dedikten sonra içinde bulunan yabancı dosyaları siliniz yada virüs tarama programı ile taratınız.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ms-Dos Eğitimi | Cmd Komutları ve Kullanımı

“Eğer makaleyi beğendiyseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bunun için makale altındaki reklama 1 kez tıklamanız yeterli. Teşekkür Ederiz..”

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. WEBİSYO | Bilgi ve Teknoloji Portalı !

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*